Kwalifikacja cząstkowa na poziomie 6 Polskiej Ramy Kwalifikacji i europejskich ram kwalifikacji
Status:
włączona funkcjonująca
Rodzaj:
cząstkowa
Kategoria:
wolnorynkowe
Data włączenia do ZSK:
2020-03-16
Dokument potwierdzający nadanie kwalifikacji:
Certyfikat kwalifikacji wolnorynkowej

Krótka charakterystyka kwalifikacji

Osoba posiadająca kwalifikację “Zarządzanie procesami księgowymi” jest przygotowana do zarządzania procesami księgowymi w przedsiębiorstwie w zakresie struktury źródeł finansowania, rentowności, kosztów pozyskanego kapitału oraz podejmowania decyzji krótkoterminowych. Dokumentuje i ewidencjonuje operacje gospodarcze w zakresie: aktywów pieniężnych w walucie polskiej i w walutach obcych, rozrachunków, rzeczowych aktywów obrotowych, rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych do działalności operacyjnej i inwestycyjnej, aktywów i zobowiązań finansowych, kapitałów własnych, rozliczeń międzyokresowych, kosztów działalności operacyjnej, przychodów i kosztów finansowych, podziału wyniku finansowego. Ewidencjonuje lub nadzoruje ujęcie operacji gospodarczych w księgach rachunkowych, wykonując czynności prowadzące do zamknięcia ksiąg rachunkowych. Opracowuje zasady rachunkowości w jednostce, organizuje prace księgowych, rozlicza i ewidencjonuje koszty lub nadzoruje ich poprawność, kalkuluje koszt wytworzenia produktu. Jest także przygotowana do sporządzania sprawozdania finansowego, obejmującego bilans, rachunek zysków i strat, informację dodatkową, rachunek przepływów pieniężnych oraz zestawienia zmian w kapitale własnym dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń oraz zakłady reasekuracji. Wycenia aktywa i pasywa, przyporządkowuje salda kont do odpowiednich pozycji bilansu oraz obroty kont wynikowych do odpowiednich pozycji w rachunku zysków i strat. Przeprowadza analizę wstępną i wskaźnikową sprawozdań finansowych. Kwalifikacja “Zarządzanie procesami księgowymi” potwierdza wysoki poziom wiedzy i umiejętności z zakresu rachunkowości i podatków, pozwalający na kierowanie działem finansowo-księgowym oraz organizowanie rachunkowości w przedsiębiorstwie. Kwalifikacja ta umożliwia pracę w przedsiębiorstwach należących do różnych branż, a także na kierowanie biurem rachunkowym.

Informacje o kwalifikacji

Grupy osób, które mogą być zainteresowane uzyskaniem kwalifikacji

Kwalifikacją mogą być zainteresowane osoby, które: posiadają kwalifikację "Obsługa procesów księgowych" i chcą uzyskać kwalifikację z wyższym poziomem PRK; chcą potwierdzić umiejętności pozwalające na organizowanie i prowadzenie ksiąg rachunkowych, jak również sporządzanie sprawozdań finansowych oraz prowadzenie rozliczeń podatkowych; chcą potwierdzić umiejętności wymagane od osób, którym powierza się prowadzenie ksiąg rachunkowych w rozumieniu ustawy o rachunkowości, w tym szczególnie głównym księgowym; posiadają kwalifikację "Zarządzanie procesami kadrowymi" lub "Zarządzanie procesami płacowymi" i chcą poszerzyć swoje kompetencje; są członkami zarządów spółek kapitałowych lub menedżerami wyższego szczebla.

W razie potrzeby warunki, jakie musi spełniać osoba przystępująca do walidacji

Warunkiem przystąpienia do walidacji jest posiadanie minimum średniego wykształcenia.

Wymagane kwalifikacje poprzedzające

Opis

Warunkiem przystąpienia do walidacji jest posiadanie minimum średniego wykształcenia.

Typowe możliwości wykorzystania kwalifikacji

Kwalifikacja "Zarządzanie procesami księgowymi" pozwala na nadzorowanie lub samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych, organizowanie rachunkowości w przedsiębiorstwach należących do różnych branż, w tym pracy działów finansowo-księgowych, wspieranie kierownictwa jednostki w procesach decyzyjnych mających skutki finansowe i podatkowe. Osoba posiadająca kwalifikację może poszerzać swoje umiejętności nie tylko w obszarze rachunkowości, ale również w innych specjalnościach, np. doradztwo inwestycyjne i podatkowe, zarządzanie ryzykiem, zarządzanie procesami płacowymi i zarządzania procesami kadrowymi.

Okres ważności dokumentu potwierdzającego nadanie kwalifikacji i warunki przedłużenia jego ważności

Certyfikat jest ważny 3 lata od daty jego wystawienia. Warunkiem przedłużenia certyfikatu jest złożenie: ‒ oświadczenia o uczestniczeniu w zajęciach edukacyjnych dotyczących zagadnień opisanych w kwalifikacji (łącznie co najmniej 36 godzin zegarowych w okresie 3 lat od daty wystawienia certyfikatu albo jego przedłużenia) lub oświadczenia o wykonywaniu pracy zarobkowej, w której jest wykorzystywana kwalifikacja (przez okres 18 miesięcy w okresie 3 lat od daty wystawienia certyfikatu albo jego przedłużenia), lub dokumentów świadczących o pracy dydaktycznej w zakresie będącym przedmiotem kwalifikacji (w wymiarze nie krótszym niż 16 godzin lekcyjnych w okresie 3 lat od daty wystawienia certyfikatu albo jego przedłużenia); powyższe okresy mogą podlegać, w ujęciu procentowym proporcjonalnym do wskazanego okresu, sumowaniu; oświadczenia mogą być wyrywkowo weryfikowane poprzez przedstawienie odpowiednich dokumentów; ‒ wniosku o przedłużenie ważności certyfikatu nie później niż w okresie 3 miesięcy przed dniem zakończenia jego ważności.

Zapotrzebowanie na kwalifikację

Stałe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników działów finansowo-księgowych związane jest z dynamiką i szerokim zakresem zmian przepisów regulujących zasady prowadzenia ewidencji księgowej i podatkowej przez przedsiębiorstwa. Zapotrzebowanie ze strony rynku pracy przekłada się na zainteresowanie kandydatów uzyskaniem kwalifikacji z obszaru rachunkowości. Kwalifikacja "Zarządzanie procesami księgowymi" należy do grupy kwalifikacji związanych z rachunkowością. Potwierdza wysoki poziom wiedzy i umiejętności z zakresu rachunkowości i podatków, pozwalający na organizowanie rachunkowości w przedsiębiorstwie, kierowanie lub samodzielne prowadzenie działu finansowo-księgowego. Kwalifikacja ta umożliwia pracę w przedsiębiorstwach należących do różnych branż. Stałe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników działów finansowo-księgowych związane jest z dynamiką i szerokim zakresem zmian przepisów regulujących zasady prowadzenia ewidencji księgowej i podatkowej przez przedsiębiorstwa. Zapotrzebowanie ze strony rynku pracy przekłada się na zainteresowanie kandydatów uzyskaniem kwalifikacji z obszaru rachunkowości. Skalę zainteresowania potwierdzaniem kwalifikacji obrazuje fakt, że w latach 2009 - 2017 Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKwP) wydało ponad 13 tys. certyfikatów głównego księgowego, potwierdzających posiadaną wiedzę i umiejętności. O stałym zapotrzebowaniu na kwalifikację z obszaru księgowości świadczą także pojawiające się w mediach (prasa, Internet) oraz zgłaszane do SKwP oferty pracy dla głównych księgowych. Kwalifikacją mogą być także zainteresowani członkowie zarządów spółek kapitałowych oraz menedżerowie wyższego szczebla.

Odniesienie do kwalifikacji o zbliżonym charakterze oraz wskazanie kwalifikacji ujętych w ZRK zawierających wspólne zestawy efektów uczenia się

Kwalifikacje o zbliżonym charakterze: A.35 "Planowanie i prowadzenie działalności w organizacji": wspólne zestawy efektów uczenia się - w zakresie organizowania działalności gospodarczej i obliczania podatków: "Oblicza podatki bezpośrednie i pośrednie", "Sporządza ewidencję i deklaracje podatkowe"; a także: "Oblicza i interpretuje podstawowe wskaźniki analizy finansowej"; A.36 "Prowadzenie rachunkowości": efekty uczenia się określone dla kwalifikacji "Zarządzanie procesami księgowymi" dotyczą nie tylko prowadzenia ewidencji kosztów, ale też organizowania i prowadzenia rachunku kosztów dla celów bilansowych i zarządczych, a także ewidencjonowania operacji gospodarczych o wyższej złożoności, np. inwestycji rzeczowych, leasingu, kontraktów długoterminowych, aportów. Ponadto dla kwalifikacji "Zarządzanie procesami księgowymi" wskazano efekty uczenia się dotyczące sporządzania wszystkich elementów sprawozdania finansowego dla jednostek innych niż banki i zakłady reasekuracji oraz analizowania struktury bilansu, rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych. Tymczasem efekty uczenia się wskazane dla kwalifikacji A.36 dotyczą jedynie sporządzania sprawozdań finansowych w zakresie bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej; A.65 "Rozliczanie wynagrodzeń i danin publicznych": efekty uczenia się wskazane dla kwalifikacji A.65 dotyczą klasyfikowania podatków, naliczania i prowadzenia ewidencji podatkowej w podstawowym zakresie oraz ustalania zaliczki na podatek dochodowy dla typowych zdarzeń gospodarczych. Tymczasem efekty uczenia się wskazane dla kwalifikacji "Zarządzanie procesami księgowymi" dotyczą rozpoznawania skutków zdarzeń gospodarczych w zakresie podatku dochodowego z działalności gospodarczej, z uwzględnieniem orzecznictwa i interpretacji urzędowych, ustalania odroczonego podatku dochodowego i wskazywania jego wpływu na sprawozdanie finansowe. Wspólne efekty uczenia się dla obu kwalifikacji dotyczą rozliczania podatku dochodowego, rozliczania podatku od towarów i usług, sporządzania dokumentacji podatkowej. Kwalifikacja "Zarządzanie procesami księgowymi" obejmuje wyodrębniony zestaw efektów uczenia się "Zarządzanie kosztami i finansami", który nie występuje w kwalifikacjach "technik rachunkowości" i "technik ekonomista". Efekty te pozwalają osobie posiadającej kwalifikację nie tylko na całościową, kompleksową obsługę złożonych procesów gospodarczych w dużej jednostce, ale również na identyfikowanie skutków i ich analizowanie na potrzeby procesów zarządzania. Kwalifikacja "Zarządzanie procesami księgowymi" stanowi wysoki poziom w obszarze rachunkowości i podatków w przedsiębiorstwach. Może stanowić podstawę dalszego rozwoju zawodowego zarówno w obszarze rachunkowości, jak i szeroko pojętych finansów.

Wymagania dotyczące walidacji i podmiotów przeprowadzających walidację

Metody stosowane w walidacji Do weryfikacji efektów uczenia się wskazanych dla kwalifikacji stosuje się następujące metody: test wiedzy lub studium przypadku. Przez test wiedzy rozumie się test jednokrotnego wyboru. Przez studium przypadku rozumie się zadanie pisemne polegające na wykonaniu obliczeń, interpretacji wyników, wskazaniu ujęcia w ewidencji itp. Zasoby kadrowe Instytucja certyfikująca powołuje komisję walidującą, która projektuje i odpowiada za proces walidacji w instytucji, w tym podejmuje decyzję kończącą walidację. Komisja walidująca wyznacza zespół egzaminacyjny, który odpowiada za weryfikację posiadania efektów uczenia się przez osoby przystępujące do walidacji. Członkowie zespołu egzaminacyjnego nie muszą być członkami komisji walidacyjnej. Każdy członek komisji walidacyjnej musi posiadać udokumentowane: ‒ wykształcenie wyższe magisterskie; ‒ co najmniej pięcioletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć dydaktycznych lub egzaminowaniu z zakresu procesów księgowych, lub co najmniej pięcioletnie doświadczenie zawodowe z zakresu rachunkowości na stanowisku kierowniczym, lub tytuł zawodowy (doradca podatkowy lub biegły rewident). Każdy członek zespołu egzaminacyjnego musi posiadać udokumentowane: ‒ wykształcenie wyższe; ‒ co najmniej trzyletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć dydaktycznych lub egzaminowaniu z zakresu procesów księgowych, lub co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe z zakresu rachunkowości na stanowisku kierowniczym, lub tytuł zawodowy (doradca podatkowy lub biegły rewident). Sposób prowadzenia walidacji oraz warunki organizacyjne i materialne niezbędne do prawidłowego prowadzenia walidacji Instytucja prowadząca walidację zapewnia pomieszczenie umożliwiające osobom, które przystąpiły do walidacji, samodzielną pracę. W trakcie weryfikacji osoby przystępujące do walidacji: ‒ mogą wykonywać obliczenia na kalkulatorze biurowym; ‒ mogą korzystać z aktów prawnych bez komentarza; ‒ nie mogą korzystać z pomocy naukowych i materiałów dydaktycznych; ‒ nie mogą korzystać z urządzeń mobilnych. Weryfikacja jest przeprowadzana w formie pisemnej w sposób zapewniający anonimowość arkuszy weryfikacyjnych kandydatów przystępujących do weryfikacji. W uzasadnionych przypadkach dopuszczalna jest inna forma weryfikacji uwzględniająca potrzeby osób niepełnosprawnych. Instytucja certyfikująca zapewnia wsparcie osobie przystępującej do walidacji w zakresie identyfikowania posiadanych efektów uczenia się. Wsparcie w zakresie identyfikowania można prowadzić dowolnymi metodami. Wsparcie w zakresie identyfikowania posiadanych efektów uczenia się może być zapewnione przez doradcę walidacyjnego. Doradca walidacyjny, aby identyfikować efekty uczenia się, musi: ‒ rozumieć cele walidacji; ‒ stosować metody i narzędzia pomocne przy identyfikowaniu efektów uczenia się; ‒ znać efekty uczenia się oraz ścieżkę walidacji określone dla danej kwalifikacji. Metody stosowane przez doradcę mogą obejmować m.in. wywiad swobodny lub bilans kompetencji. Instytucja certyfikująca zapewnia bezstronną i niezależną procedurę odwoławczą, w ramach której osoby uczestniczące w procesie walidacji i certyfikacji mają możliwość odwołania się od decyzji dotyczących przebiegu walidacji, w szczególności decyzji kończącej walidację. Odwołanie jest rozpatrywane przez osoby niebiorące udziału w podejmowaniu zaskarżanych decyzji. Instytucja certyfikująca zapewnia osobom walidowanym wgląd do pracy egzaminacyjnej.

Informacje dodatkowe

Podstawa prawna włączenia kwalifikacji do ZSK
Na podstawie Obwieszczenia Ministra Finansów z dnia 2020-02-27 r. w sprawie włączenia kwalifikacji rynkowej >Zarządzanie procesami księgowymi< do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (Monitor Polski z dnia 2020-03-16 r., poz. 296)
Data rozpoczęcia funkcjonowania kwalifikacji w ZSK
2021-09-27
Orientacyjny nakład pracy potrzebny do uzyskania kwalifikacji (w godzinach)
310
Termin dokonywania przeglądu kwalifikacji
Nie rzadziej niż raz na 10 lat
Termin następnego przeglądu kwalifikacji
2030-02-26
Kod dziedziny kształcenia
344 - Rachunkowość i podatki
Kod PKD
69.2 - Działalność rachunkowo-księgowa; doradztwo podatkowe
Kod kwalifikacji (do 2020 roku)
6C342000351
Kod kwalifikacji (od 2020 roku)
13826

Streszczenie opinii uzyskanych podczas konsultacji projektu kwalifikacji

W ramach poszczególnych etapów procesu włączania niniejszej kwalifikacji rynkowej do ZSK: 1) przeprowadzono konsultacje z zainteresowanymi środowiskami, w celu pozyskania opinii nt. celowości włączenia kwalifikacji do ZSK, w trakcie których uzyskano opinię od następujących podmiotów: Politechniki Częstochowskiej, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, Polskiej Izby Biegłych Rewidentów, Krajowego Związków Banków Spółdzielczych, Komitetu Standardów Rachunkowości 2) zasięgnięto opinii specjalistów w sprawie społeczno-gospodarczej potrzeby włączenia proponowanej kwalifikacji rynkowej do ZSK; 3) powołano ekspertów do przedstawienia rekomendacji dotyczącej przypisania poziomu PRK do kwalifikacji. Na podstawie zebranych opinii w trakcie konsultacji od poszczególnych podmiotów, specjalistów reprezentujących branżę ekonomiczną z zakresu księgowości dokonano oceny efektów uczenia się wymaganych dla kwalifikacji, adekwatności wymagań dotyczących walidacji oraz celowości włączenia kwalifikacji rynkowej do ZSK. Opinie przekazane w ramach konsultacji środowiskowych oraz przez specjalistów wskazują co do zasady na ogólną potrzebę włączenia przedmiotowej kwalifikacji do ZSK, jako ważnego elementu profesjonalizacji i podwyższania jakości usług świadczonych w obszarze księgowości. Według opinii uzyskanych podczas konsultacji włączenie kwalifikacji "zarządzanie procesami księgowymi" odpowiada na obecne i przyszłe zapotrzebowanie rynku pracy. Według opinii, argumentem przemawiającym za potrzebą włączenia do ZSK kwalifikacji "zarządzanie procesami księgowymi" jest m.in. możliwość weryfikacji kwalifikacji kandydatów do pracy w oparciu o certyfikat, który jest pożądanym dokumentem przez pracodawców jako potwierdzenie doświadczenia i wiedzy merytorycznej, umiejętności praktycznych kandydata, pozwalającej zarządzać procesem księgowym na najwyższym poziomie. Zawód księgowego i osoby zarządzającej księgowością to dzisiaj wysoka specjalizacja - w oparciu o dane, dostarczane przez osoby zajmujące się zarządzaniem procesami księgowymi, podejmowane są kluczowe decyzje przez zarząd. Ponadto zmieniające się otoczenie rynkowe i prawne wymaga ciągłego podnoszenia kwalifikacji i wiedzy w zakresie rachunkowości, powiązanej z podatkami i szeroko rozumianymi inwestycjami w rozwój firm, osób zajmujących się tymi zagadnieniami i świadczących usługi we wnioskowanej kwalifikacji. Zespół ekspertów w ramach konsultacji projektu kwalifikacji dokonał porównania wymaganych efektów uczenia się z charakterystykami poziomów PRK w celu przypisania odpowiedniego poziomu PRK do kwalifikacji. Rekomendacja zespołu ekspertów odnośnie poziomu PRK została przedłożona do Rady Interesariuszy, gdzie uzyskała pozytywną opinię.

Efekty uczenia się

Syntetyczna charakterystyka efektów uczenia się

Osoba posiadająca kwalifikację rynkową „Zarządzanie procesami księgowymi” jest przygotowana do wykonywania złożonych zadań oraz rozwiązywania nietypowych problemów wynikających z zarządzania procesami księgowymi w przedsiębiorstwach oraz w organizacjach pozarządowych i innych jednostkach. Dokumentuje i ewidencjonuje operacje gospodarcze w zakresie: aktywów pieniężnych w walucie polskiej i w walutach obcych, rozrachunków, rzeczowych aktywów obrotowych, rzeczowych aktywów trwałychoraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych do działalności operacyjnej i inwestycyjnej, aktywów i zobowiązań finansowych, kapitałów własnych, rozliczeń międzyokresowych, przychodów i kosztów podstawowej działalności operacyjnej (w różnych wariantach ewidencyjnych), w tym przychodów i kosztów działalności statutowej w organizacjach non profit, pozostałych operacyjnych przychodów i kosztów, przychodów i kosztów finansowych, ustalania i podziału wyniku finansowego. Ewidencjonuje lub nadzoruje ujęcie operacji gospodarczych o dużej złożoności, np. inwestycje rzeczowe i finansowe, leasing, kontrakty długoterminowe, odroczony podatek dochodowy, aporty,oraz wykonuje czynności prowadzące do zamknięcia ksiąg rachunkowych. Wycenia aktywa i pasywa, przyporządkowuje salda kont do kategorii bilansowych oraz obroty kont wynikowych do pozycji w rachunku zysków i strat. Jest także przygotowana do sporządzania sprawozdania finansowego dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń oraz zakłady reasekuracji, a także organizacji pozarządowych działających w oparciu o przepisy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, obejmującego bilans, rachunek zysków i strat, informację dodatkową, zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych. Przeprowadza analizę wstępną i wskaźnikową sprawozdań finansowych, dokonując oceny kondycji finansowej jednostki. Rozpoznaje skutki zdarzeń gospodarczych w zakresie podatku od towarów i usług oraz bieżącego i odroczonego podatku dochodowego związanego z działalnością gospodarczą z uwzględnieniem orzecznictwa sądów i interpretacji urzędowych. Kwalifikacja potwierdza przygotowanie do organizowania rachunkowości w jednostce, rozliczania i ewidencjonowania kosztów, kalkulowania kosztu wytworzenia produktu dla celów podejmowania decyzji o charakterze krótkoterminowym. Kwalifikacja potwierdza zaawansowany poziom umiejętności zawodowych z zakresu rachunkowości i podatków pozwalający na kierowanie działem finansowo-księgowym oraz organizowanie rachunkowości w przedsiębiorstwach oraz w organizacjach pozarządowych i innych jednostkach. Kwalifikacja umożliwia pracę w przedsiębiorstwach należących do różnych branż oraz w sektorze organizacji pozarządowych i innych jednostkach, a także na kierowanie jednostką prowadzącą usługowo księgi rachunkowe. Osoba z kwalifikacją podejmuje złożone działania w zmiennych i nie w pełni przewidywalnych warunkach. Jest przygotowana do podejmowania decyzji w złożonych sytuacjach.
<Rozwiń wszystko>

Zestawy efektów uczenia się

1. Dokumentowanie i ewidencjonowanie operacji gospodarczych (w tym: o dużej złożoności, np. inwestycje rzeczowe i finansowe, leasing, kontrakty długoterminowe,odroczony podatek dochodowy, aporty), z uwzględnieniem przepisów o rachunkowości, prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego, pracy i ubezpieczeń społecznych orazorzecznictwa sądów i interpretacji urzędowych

<Rozwiń zestaw>
Poszczególne efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
1. Kwalifikuje operacje gospodarcze do ujęcia w księgach rachunkowych i dokonuje ich ewidencji, stosując zasady (politykę) rachunkowości jednostki, oraz weryfikuje poprawność ich ujęcia
Kryteria weryfikacji:
  1. ewidencjonuje operacje gospodarcze w księgach rachunkowych, przyporządkowując je do właściwych okresów sprawozdawczych z punktu widzenia przepisów o rachunkowości i prawa podatkowego oraz weryfikuje poprawność ich ujęcia
  2. wskazuje sposoby korygowania błędnych zapisów w księgach rachunkowych
  3. ustala i ujmuje w księgach rachunkowych podatek dochodowy
  4. omawia zasady przeprowadzania inwentaryzacji i rozliczania różnic inwentaryzacyjnych
  5. rozpoznaje skutki zdarzeń gospodarczych w zakresie podatku od towarów i usług
  6. rozpoznaje skutki zdarzeń gospodarczych w zakresie podatku dochodowego bieżącego i odroczonego związanego z działalnością gospodarczą
2. Kalkuluje koszt wytworzenia produktu i weryfikuje poprawność kalkulacji
Kryteria weryfikacji:
  1. omawia metody kalkulacji kosztów, np.: podziałową prostą, podziałową ze współczynnikami, doliczeniową, fazową i w procesach sprzężonych
  2. oblicza i weryfikuje jednostkowy koszt wytworzenia wyrobu gotowego i produktu niezakończonego
3. Wykonuje i weryfikuje czynności związane z zamknięciem ksiąg rachunkowych
Kryteria weryfikacji:
  1. wycenia i weryfikuje poprawność wyceny składników aktywów i pasywów na dzień bilansowy
  2. ustala i weryfikuje poprawność sald końcowych kont bilansowych
  3. ustala i weryfikuje poprawność obrotów kont wynikowych i wyniku finansowego

2. Sporządzanie sprawozdania finansowego dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji, a także organizacji pozarządowych działających w oparciu o przepisy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, obejmującego: bilans, rachunek zysków i strat, informację dodatkową, rachunek przepływów pieniężnych, zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym, oraz analizowanie informacji zawartych w sprawozdaniach finansowych

<Rozwiń zestaw>
Poszczególne efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
1. Przyporządkowuje obroty kont wynikowych do odpowiednich pozycji rachunku zysków i strat oraz weryfikuje poprawność przyporządkowania
Kryteria weryfikacji:
  1. omawia prezentację przychodów, kosztów, podatku dochodowego bieżącego i odroczonego w rachunku zysków i strat
  2. przypisuje obroty kont wynikowych do odpowiednich pozycji rachunku zysków i strat oraz weryfikuje poprawność przyporządkowania
2. Przyporządkowuje salda kont do odpowiednich pozycji w bilansie oraz weryfikuje poprawność przyporządkowania
Kryteria weryfikacji:
  1. omawia poszczególne pozycje bilansu
  2. przypisuje salda końcowe kont bilansowych do odpowiednich pozycji bilansu oraz weryfikuje poprawność przyporządkowania
3. Identyfikuje i omawia zakres ujawnień w informacji dodatkowej
Kryteria weryfikacji:
  1. opisuje konstrukcję informacji dodatkowej
  2. omawia ujawnienia prezentowane w informacji dodatkowej
4. Omawia zasady sporządzania rachunku przepływów pieniężnych
Kryteria weryfikacji:
  1. omawia strukturę rachunku przepływów pieniężnych
  2. przyporządkowuje dane liczbowe do odpowiednich pozycji w rachunku przepływów pieniężnych
5. Omawia zasady sporządzania zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym
Kryteria weryfikacji:
  1. omawia strukturę zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym
  2. przyporządkowuje dane liczbowe do odpowiednich pozycji zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym
6. Analizuje sprawozdania finansowe
Kryteria weryfikacji:
  1. ustala i interpretuje wskaźniki wykorzystywane w analizie sprawozdania finansowego

3. Zarządzanie kosztami i finansami

<Rozwiń zestaw>
Poszczególne efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
1. Omawia rachunek kosztów dla celów zarządczych
Kryteria weryfikacji:
  1. identyfikuje koszty działalności dla celów zarządczych
  2. ustala próg rentowności dla działalności jedno- i wieloasortymentowej
2. Zarządza finansami
Kryteria weryfikacji:
  1. omawia zasady tworzenia budżetu
  2. szacuje wartość pieniądza w czasie w zależności od źródła finansowania

Instytucje certyfikujące i podmioty powiązane z kwalifikacją

# Instytucje certyfikujące (IC) Instytucje walidujące
1
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce
2
Fundacja Rozwoju Rachunkowości w Polsce
3
C.I.K. SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
4
ICVC Certyfikacja Sp. z o.o.

Wnioskodawca:

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce

Minister właściwy dla kwalifikacji:

Minister Finansów

LOKALIZACJA INSTYTUCJI CERTYFIKUJĄCYCH I WALIDUJĄCYCH