Kwalifikacja cząstkowa na poziomie 4 Polskiej Ramy Kwalifikacji i europejskich ram kwalifikacji
Status:
włączona
Rodzaj:
cząstkowa
Kategoria:
wolnorynkowe
Data włączenia do ZSK:
2023-01-30
Dokument potwierdzający nadanie kwalifikacji:
Certyfikat kwalifikacji wolnorynkowej
Sektorowa Rama Kwalifikacji:
Sport (poziom 4)

Krótka charakterystyka kwalifikacji

Osoba posiadająca kwalifikację "Nauczanie wakeboardu" realizuje proces dydaktyczno-szkoleniowy w zakresie prowadzenia podstawowego nauczania wakeboardu, na wyciągach dwu i wielosłupowych oraz za motorówką. Jest przygotowana do samodzielnego planowania i realizowania szkolenia w zakresie sportu dla wszystkich. Może również przygotować uczących się do udziału w rywalizacji sportowej na poziomie podstawowym. W czasie pracy posługuje się wiedzą z zakresu teorii sportu, metodyki prowadzenia zajęć oraz wykorzystania różnorodnych środków dydaktycznych. W czasie nauczania dba o bezpieczeństwo uczestników procesu oraz innych użytkowników wakeparku lub akwenu. Osoba posiadająca kwalifikacje może prowadzić instruktaż oraz być zatrudniana na wyciągach wakeboardowych, w szkołach wakeboardowych i w innych ośrodkach nauczania wakeboardu.

Informacje o kwalifikacji

Grupy osób, które mogą być zainteresowane uzyskaniem kwalifikacji

Kwalifikacją mogą być szczególnie zainteresowani:
- osoby uprawiające wakeboard, które chciałyby uzyskać kwalifikację instruktorską;
- osoby uprawiające podobne dyscypliny /surfing, kiteboarding, windsurfing/ chcące rozszerzać swoje umiejętności;
- aktywni i byli sportowcy wyczynowi;
- osoby prowadzące zajęcia z wakeboardu w ośrodkach sportowych, centrach szkoleniowych, klubach, itp.,
- właściciele i pracownicy wyciągów;
- właściciele łodzi motorowych przystosowanych do wakeboardu.
Kwalifikacja kierowana jest również do osób, które w ramach własnej działalności gospodarczej chciałyby prowadzić szkolenie sportowe lub działalność rekreacyjną, np. w szkółkach, klubach, akademiach, ośrodkach sportowo-rekreacyjnych.

W razie potrzeby warunki, jakie musi spełniać osoba przystępująca do walidacji

Warunkiem przystąpienia do walidacji jest przedstawienie dokumentów:
- poświadczających posiadanie kwalifikacji pełnej na poziomie 4 PRK,
- poświadczających ukończone 18 lat,
- zaświadczenia o ukończeniu kursu pierwszej pomocy (kurs musi posiadać elementy obejmujące pierwszą pomoc na wodzie), zdobytego w przeciągu ostatnich 3 lat,
- patentu co najmniej sternika motorowodnego,
- licencji do holowania narciarza wodnego lub innych obiektów pływających,
- ubezpieczenia NNW i OC na czas trwania walidacji.

Typowe możliwości wykorzystania kwalifikacji

Osoba posiadająca kwalifikację może prowadzić zajęcia z wakeboardu w ośrodkach, klubach i centrach sportowych oraz innych jednostkach zrzeszających osoby uprawiające wakeboard. Może również znaleźć zatrudnienie w czasie obozów sportowych i rekreacyjnych w kraju i zagranicą.
Osoba posiadająca kwalifikację może prowadzić własną działalność gospodarczą związaną ze szkoleniem sportowym i rekreacyjnym w zakresie sportu powszechnego.

Okres ważności dokumentu potwierdzającego nadanie kwalifikacji i warunki przedłużenia jego ważności

Certyfikat ważny jest 3 lata. Warunkiem przedłużenia certyfikatu jest przedstawienie zaświadczenia o przeprowadzeniu zajęć wakeboardowych w wymiarze minimum 50 godzin dydaktycznych oraz uczestnictwo w czasie posiadania certyfikatu w kursie standaryzującym trwającym minimum 8 godzin.

Zapotrzebowanie na kwalifikację

Wakeboarding to dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportu wodnego. Można ją uprawiać na specjalnych wyciągach lub za motorówką. Początki tej dyscypliny to lata 90-te ubiegłego stulecia, kiedy odkryto możliwość uniezależnienia się surferów od naturalnej fali i wiatru. W Europie i w naszym kraju wakeboard rozwija się dzięki lawinowo budowanym elektrycznym wyciągom do wakeboardu. Obecnie w Polsce istnieje 10 dużych wyciągów, czyli konstrukcji wielosłupowych i około 100 wyciągów dwusłupowych [1]. Szacuje się, że z wyciągów w ciągu ostatnich 10 lat skorzystało około 700 000 osób (liczba szacowana na podstawie zebranych danych z wyciągów wakeboardowych na terenie Polski) [2]. Każdy z wyciągów to unikalny i niezależny ośrodek kształcenia podstawowego i zaawansowanego, gdzie niezbędne jest funkcjonowanie profesjonalnie przygotowanej kadry szkoleniowej. Nie ma danych na temat liczby osób korzystających z motorówki do rekreacyjnego i sportowego użytkowania w zakresie wakeboardu, jednak wg rejestru prowadzonego przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego w Polsce zarejestrowanych jest ponad 200 jachtów motorowych przeznaczonych do uprawiania wakeboardu. Z uwagi na obcowanie ze środowiskiem wodnym oraz zmiennymi warunkami atmosferycznymi, a co za tym idzie niebezpieczeństwem utraty zdrowia i życia, niezbędne jest przygotowanie odpowiednich kadr mających wpływ na proces nauczania. Odpowiednia jakość przygotowania kadr szkoleniowych i standaryzacja sposobów nauczania oraz ich walidacja niewątpliwie stworzy bazę do ujednolicenia metod nauczania i podniesienia na wyższy poziom jakości i bezpieczeństwa funkcjonowania ośrodków wakeboardu w Polsce. Włączenie kwalifikacji "Nauczanie wakeboardu" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji wpisze się w proces zapewniania rozpoznawalności, transparentności i możliwości ujednoliconego procesu szkolenia instruktorów wakeboardu w kraju i za granicą.
[1] http://pl.youcanwake.com/wakeparki-w-polsce/ dostęp 18.01.2019
[2] dane związku

Wymagania dotyczące walidacji i podmiotów przeprowadzających walidację



1. Etap weryfikacji

1.1. Metody
W czasie walidacji dopuszczalne jest stosowanie wyłącznie następujących metod:
- test teoretyczny, którym sprawdzane są zestawy 1 i 4,
- sprawdzian sportowy (obserwacja w warunkach symulowanych), którym sprawdzany jest zestaw 2,
- obserwacja w warunkach symulowanych połączona z rozmową z komisją walidacyjną, zwaną dalej "komisją", którymi sprawdzany jest zestaw 3,
- analiza dowodów i deklaracji.
W zależności od dowodów możliwe jest potwierdzenie części lub wszystkich efektów uczenia się. Efekty uczenia się sprawdzane za pomocą sprawdzianu sportowego. Mogą być również weryfikowane za pomocą metody analizy dowodów i deklaracji.
Dopuszczalnymi dowodami są np.:
- nagranie audiowizualne z możliwością identyfikacji osoby przystępującej do walidacji (wyraźnie widoczna twarz) dokumentujące umiejętności sportowe opisane w zestawie 2,
- licencja zawodnicza - wakeboardowa wydana przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego (PZMiNW),
- potwierdzenie udziału w zawodach wakeboardowych co najmniej w randze mistrzostw Polski lub pucharu Polski w ciągu 5 lat poprzedzających przystąpienie do walidacji. Komisja może uznać inne dowody potwierdzające część efektów uczenia się. Jedynym dowodem potwierdzającym wszystkie efekty uczenia się jest posiadanie legitymacji instruktora wakeboardu właściwego związku sportowego.

1.2. Zasoby kadrowe
Weryfikację przeprowadza komisja. W skład komisji wchodzą minimum 3 osoby, w tym przewodniczący komisji. Co najmniej 1 z członków komisji posiada doświadczenie w zakresie działań związanych z wdrażaniem Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Przewodniczący komisji:
- ma minimum 5-letnie doświadczenie w zakresie szkolenia wakeboardowego w sporcie dla wszystkich i szkolenia zawodniczego, potwierdzone przez właściwy związek sportowy,
- jest międzynarodowym sędzią wakeboardowym uznawanym przez Międzynarodową Federację Narciarstwa Wodnego i Wakeboardu (IWWF).
Każdy z pozostałych członków komisji ma minimum 3-letnie doświadczenie w zakresie prowadzenia szkoleń grupowych i indywidualnych w wakeboardzie, potwierdzone przez właściwy związek sportowy.

1.3. Sposób organizacji walidacji oraz warunki organizacyjne i materialne
Weryfikacja efektów uczenia się składa się z trzech części.
W części pierwszej przeprowadza się test teoretyczny obejmujący zestawy 1 i 4 efektów uczenia się.
W części drugiej ma miejsce sprawdzian sportowy, w czasie którego sprawdzany jest 2 zestaw efektów uczenia się.
Pozytywny wynik z obydwu części jest warunkiem przystąpienia do części trzeciej, w której, za pomocą metody obserwacji w warunkach symulowanych połączonej z rozmową z komisją, sprawdzany jest 3 zestaw efektów uczenia się.

Instytucja certyfikująca zapewnia:
- salę do przeprowadzenia części pierwszej weryfikacji efektów uczenia się,
- grupę szkoleniową liczącą od 1 do 5 osób,
- wyciąg wielosłupowy,
- wyciąg dwusłupowy,
- sprzęt wakeboardowy: deski z wiązaniami, pianki, kamizelki i kaski, zestaw do bezprzewodowej komunikacji instruktor - uczeń.
W przypadku organizacji walidacji za łodzią motorową jednostka ta powinna być fabrycznie wyposażona w wieżę oraz posiadać jednostkę napędową minimum 220 kW.

2. Etapy identyfikowania i dokumentowania
Nie określa się wymagań dla tych etapów.

Informacje dodatkowe

Podstawa prawna włączenia kwalifikacji do ZSK
Na podstawie Obwieszczenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 2023-01-04 r. w sprawie włączenia kwalifikacji rynkowej >Nauczanie wakeboardu< do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (Monitor Polski z dnia 2023-01-30 r., poz. 133)
Orientacyjny nakład pracy potrzebny do uzyskania kwalifikacji (w godzinach)
110
Termin dokonywania przeglądu kwalifikacji
Nie rzadziej niż raz na 10 lat
Termin następnego przeglądu kwalifikacji
2033-01-30
Kod dziedziny kształcenia
813 - Nauki o sporcie i kulturze fizycznej
Kod PKD (wg klasyfikacji 2007)
85.51 - Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych
Kod kwalifikacji (od 2020 roku)
13979

Streszczenie opinii uzyskanych podczas konsultacji projektu kwalifikacji

Projekt kwalifikacji był konsultowany ze środowiskiem zainteresowanym kwalifikacją i poddany opinii specjalistów o społeczno-gospodarczym zapotrzebowaniu na kwalifikację. Uwagi podmiotów ograniczały się do wytłumaczenia istoty zasad ZSK. Projekt kwalifikacji uzyskał w sumie 4 pozytywne opinie oraz pozytywną opinię Rady do spraw Kształcenia i Doskonalenia Kadr Kultury Fizycznej przy Ministrze Sportu i Turystyki. Uznano za istotne włączenie kwalifikacji do ZSK w aspekcie rozwijającego się sportu jakim jest wakeboard oraz bezpieczeństwo uprawiających tę dyscyplinę.

Efekty uczenia się

Syntetyczna charakterystyka efektów uczenia się

Osoba posiadająca kwalifikację "Nauczanie wakeboardu" realizuje proces dydaktyczno-szkoleniowy w zakresie prowadzenia podstawowego nauczania wakeboardu, na wyciągach dwu i wielosłupowych oraz za motorówką. Jest przygotowana do samodzielnego planowania i realizowania szkolenia w zakresie sportu dla wszystkich. Jest również gotowa do przygotowania uczących się do udziału w rywalizacji sportowej na poziomie podstawowym. W czasie pracy posługuje się wiedzą z zakresu teorii sportu, metodyki prowadzenia zajęć oraz wykorzystania różnorodnych środków dydaktycznych. W czasie wykonywania czynności związanych z kwalifikacją, dba o bezpieczeństwo uczestników procesu nauczania/uczenia się oraz innych użytkowników wakeparku lub akwenu.
<Rozwiń wszystko>

Zestawy efektów uczenia się

1. Charakteryzowanie podstaw nauczania wakeboardu

<Rozwiń zestaw>
Poszczególne efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
1. Charakteryzuje dyscyplinę
Kryteria weryfikacji:
  1. omawia historię wakeboardu w Polsce i na świecie;
  2. omawia przepisy rozgrywania konkurencji wakeboardowych;
  3. omawia zasady etyki zawodowej instruktora wakeboardu;
  4. opisuje pozycje wakeboardzisty i siły działające na wakeboardzistę jadącego na wprost, w skręcie oraz w czasie wykonywania tricków;
  5. wymienia elementy systemu współzawodnictwa sportowego w Polsce i na świecie;
  6. omawia akty prawne i regulacje określające zasady funkcjonowania wakeboardu w Polsce i na świecie;
  7. omawia kwestie formalne związane z uczestniczeniem zawodników w zawodach amatorskich.
2. Charakteryzuje sprzęt wakeboardowy
Kryteria weryfikacji:
  1. charakteryzuje ewolucję sprzętu wakeboardowego i jego wpływ na wyniki i technikę wykonywania tricków;
  2. charakteryzuje sprzęt wakeboardowy np.: buty, pianki, kamizelki, ochraniacze, kaski, deski wakeboardowe i wakeskatowe, hol;
  3. omawia elementy obsługi specyficzne dla motorówki wakeboardowej np. dobór długości holu, ustawienie balastów w motorówce i systemu ustawień fali, prędkość motorówki.
3. Charakteryzuje infrastrukturę wakeboardową
Kryteria weryfikacji:
  1. omawia typy wyciągów wakeboardowych i wyciągarek;
  2. omawia typy przeszkód wykorzystywanych w wakeparkach;
  3. omawia parametry i wyposażenie motorówek wykorzystywanych w wakeboardzie;
  4. omawia zasady rozmieszczania przeszkód wakeboardowych w wakeparkach.
4. Omawia metodykę nauczania wakeboardu
Kryteria weryfikacji:
  1. omawia zasady nauczania;
  2. omawia środki dydaktyczne wykorzystywane w czasie nauczania wakeboardu;
  3. omawia zasady doboru sprzętu wakeboardowego w zależności od parametrów fizycznych, warunków pływania i charakterystyki motorycznej uczestników szkolenia;
  4. omawia strukturę zajęć dla różnych grup wiekowych.
5. Planuje proces dydaktyczny
Kryteria weryfikacji:
  1. ustala poziom umiejętności jazdy na wakeboardzie kursantów;
  2. ustala cele dydaktyczne;
  3. omawia rolę różnych rodzajów treningu, aby osiągnąć postęp w dążeniu do określonego celu: treningu wizualnego, wytrzymałościowego, siłowego, technicznego, zorientowanego na efekt oraz rozciągania;
  4. ustala formy kontroli postępów osiągania celów dydaktycznych;
  5. przygotowuje konspekt zajęć uwzględniający: cel zajęć, metody nauczania, środki dydaktyczne, formy organizacyjne, czas trwania zajęć, wiek i liczebność grupy z zachowaniem obowiązującej w wakeboardzie terminologii,
  6. uwzględnia czynniki wpływające na przygotowanie konspektu np. stopień przygotowania uczestników szkolenia
6. Wyjaśnia zasady bezpieczeństwa i ochrony zdrowia podczas uprawiania wakeboardu
Kryteria weryfikacji:
  1. wymienia przeciwwskazania zdrowotne do uprawiania wakeboardu;
  2. opisuje zagrożenia dla zdrowia i życia uczestnika zajęć wynikające z niewłaściwego wykorzystania przestrzeni i sprzętu i niewłaściwego prowadzenia zajęć;
  3. opisuje zasady bezpiecznego prowadzenia zajęć wakeboardowych;
  4. opisuje zasady bezpiecznego korzystania z wakeparku lub akwenu;
  5. wymienia urazy mogące wystąpić w czasie jazdy na wakeboardzie;
  6. opisuje zasady postępowania w razie wypadku na wodzie;
  7. opisuje zakres odpowiedzialności prawnej instruktora wakeboardu.

2. Wykonywanie technik wakeboardowych

<Rozwiń zestaw>
Poszczególne efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
1. Prezentuje techniki wakeboardowe na wyciągu
Kryteria weryfikacji:
  1. startuje z pomostu;
  2. wykonuje ollie i ollie frontside 180;
  3. przejeżdża minimum jedno okrążenie na switchu;
  4. wykonuje flat 360 frontside;
  5. wykonuje na boksie elementy: 50-50 i backboard slide;
  6. wykonuje na kickerze elementy: ollie, ollie z indy grabem, ollie backside 180, ollie frontside 360.
2. Prezentuje techniki wakeboardowe za motorówką
Kryteria weryfikacji:
  1. startuje z pomostu i z wody;
  2. jeździ na nodze prowadzącej i na switchu;
  3. wykonuje skoki wake-in, wake out i wake to wake.

3. Realizowanie procesu nauczania

<Rozwiń zestaw>
Poszczególne efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
1. Organizuje proces
Kryteria weryfikacji:
  1. sprawdza przygotowanie uczestnika do zajęć, w tym pyta o samopoczucie, kontroluje stan sprzętu i ubiór uczestników;
  2. przygotowuje miejsce, sprzęt i pomoce dydaktyczne do przeprowadzenia zajęć.
2. Prowadzi proces
Kryteria weryfikacji:
  1. omawia cele i przebieg zajęć;
  2. prowadzi rozgrzewkę;
  3. utrzymuje kontakt wzrokowy z kursantem i reaguje na sygnały kursanta np. oznaki zmęczenia, brak zrozumienia poleceń;
  4. dobiera zestaw i skalę trudności ćwiczeń na elementach wakeparku do poziomu umiejętności uczącego się;
  5. demonstruje i opisuje kursantom sposób wykonywania ćwiczeń;
  6. prowadzi wideozapis zajęć
  7. analizuje technikę jazdy na wakeboardzie w oparciu o wideozapis;
  8. posługuje się sprzętem umożliwiającym komunikację radiową instruktor-kursant;
  9. kontroluje prawidłowość wykonania ćwiczeń;
  10. wskazuje sposoby skorygowania błędów w wykonaniu ćwiczeń;
  11. objaśnia technikę pokonania trasy;
  12. podsumowuje zajęcia i poziom osiągniecia celów.

4. Planowanie wydarzenia wakeboardowego

<Rozwiń zestaw>
Poszczególne efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
1. Charakteryzuje zasady organizacji wydarzenia wakeboardowego
Kryteria weryfikacji:
  1. wymienia elementy niezbędne do przygotowania wydarzenia wakeboardowego np. zawody, szkolenie, akcja promocyjna;
  2. omawia grupy interesariuszy wydarzenia wakeboardowego.
2. Planuje wydarzenie wakeboardowe
Kryteria weryfikacji:
  1. przygotowuje plan wydarzenia;
  2. tworzy harmonogram przygotowania wydarzenia;
  3. planuje zakres pracy oraz rozdziela role.

Instytucje certyfikujące i podmioty powiązane z kwalifikacją

Kwalifikacja nie posiada jeszcze żadnej Instytucji certyfikującej


Wnioskodawca:

Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego

Minister właściwy dla kwalifikacji:

Minister Sportu i Turystyki

LOKALIZACJA INSTYTUCJI CERTYFIKUJĄCYCH I WALIDUJĄCYCH