Kwalifikacja cząstkowa na poziomie 3 Polskiej Ramy Kwalifikacji i europejskich ram kwalifikacji
Status:
włączona funkcjonująca
Rodzaj:
cząstkowa
Kategoria:
wolnorynkowe
Data włączenia do ZSK:
2023-06-15
Dokument potwierdzający nadanie kwalifikacji:
Certyfikat kwalifikacji wolnorynkowej

Krótka charakterystyka kwalifikacji

Osoba posiadająca kwalifikację "Montowanie mebli i zabudów na wymiar" identyfikuje potrzeby klienta, dokonuje pomiarów, przygotowuje zestawienie materiałów, sporządza kosztorys, przygotowuje ofertę, ustala harmonogram prac. Dobiera gotowe elementy montażowe. Sprawdza zgodność otrzymanych gotowych elementów montażowych z zamówieniem. Dobiera odpowiednie narzędzia, planuje wszystkie etapy montażu, dokonuje montażu mebli i zabudów na wymiar oraz ocenia zgodność montażu z oczekiwanym rezultatem.

Informacje o kwalifikacji

Grupy osób, które mogą być zainteresowane uzyskaniem kwalifikacji

Kwalifikacja jest przewidziana przede wszystkim dla osób zawodowo związanych z branżą wykończeniową. Uzyskaniem kwalifikacji mogą być zainteresowane osoby zajmujące się wykonywaniem i montowaniem mebli wbudowanych - zarówno prowadzące działalność gospodarczą, jak i zatrudnione w firmach z branży budowlanej wykonujące tego rodzaju prace w ramach swoich codziennych zadań i chcących potwierdzić swoje umiejętności w tym zakresie, właścicieli i pracowników zakładów stolarskich, sprzedawców mebli gotowych, pracowników firm zajmujących się aranżacją i wystrojem wnętrz.

Kwalifikacja kierowana jest także do uczniów i absolwentów szkół branżowych, techników oraz szkół policealnych, w których prowadzone jest kształcenie zawodów lub kwalifikacji wyodrębnionych w zawodach pokrewnych do wnioskowanej kwalifikacji chcących potwierdzić swoje umiejętności i wiedzę w zakresie bardziej zawężonym i wyspecjalizowanym niż zdobyte w ramach swojego wykształcenia. Kwalifikacja może zainteresować również osoby chcące poszerzyć swoje kompetencje związane z usługami z branży drzewnej o montowanie mebli i zabudów na wymiar.

W razie potrzeby warunki, jakie musi spełniać osoba przystępująca do walidacji

Do walidacji może przystąpić osoba, która ma ukończone 16 lat.

Typowe możliwości wykorzystania kwalifikacji

Osoba posiadająca kwalifikację może znaleźć zatrudnienie w zakładach i firmach zajmujących się wytwarzaniem i montowaniem mebli wbudowanych, tzw. mebli "na wymiar", dopasowanych do indywidualnych potrzeb i oczekiwań klientów.

Może także pracować w dużych firmach świadczących tego rodzaju usługi na stanowiskach związanych z montażem mebli u klienta.

Po zdobyciu dodatkowych kompetencji może także rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej związanej z wykonywaniem oraz montowaniem mebli wbudowanych.

Zapotrzebowanie na kwalifikację

Zapotrzebowanie na kwalifikację "Montowanie mebli i zabudów na wymiar" jest ściśle powiązane z rozwijającymi się rynkiem nieruchomości i branżą budowlaną. Powodują one rosnące zapotrzebowanie na elementy wyposażenia wnętrz, w tym meble wykonywane na zamówienie klienta.

Jak pokazuje raport przygotowany na podstawie badania firmy KPMG z 2017 roku "Rynek meblarski w Polsce" (1) branża meblarska jest jedną z tych, które w Polsce rozwijają się dynamicznie, a udział w niej mebli wbudowanych ("na wymiar") jest coraz większy. Klienci poszukują rozwiązań indywidualnych i dopasowanych do konkretnego wnętrza - do jego wymiarów oraz pełnionej funkcji. Tak dynamiczny rozwój branży meblarskiej wpływa na wysoką pozycję Polski w tym segmencie gospodarki światowej - w 2018 roku 75% światowej produkcji mebli wygenerowane zostało przez 10 największych producentów mebli. Polska, która znajduje się w ścisłej czołówce (na 6 miejscu), od 2003 r. lokuje się w gronie największych światowych producentów, a jej znaczenie systematycznie rośnie. Według danych Eurostat liczba zatrudnionych w branży meblarskiej sukcesywnie rośnie od 2013 r. i w 2017 r. wyniosła 189 075, co oznacza wzrost w stosunku do 2013 r. o 25,5%. Widoczny jest również wzrost liczby firm z branży meblarskiej, głównie małych i średnich przedsiębiorstw - o 22,5%. (2). Prognozy KPMG wskazują, że do 2020 roku polska produkcja mebli zwiększy się o ponad 18 proc. i wyniesie prawie 50 mld złotych. Według Mariusza Głogowskiego, prezesa uznanej na rynku firmy Komandor, która od ponad 20 lat produkuje tego typu meble, ten segment rynku będzie rozwijał się w najbliższych latach. Klienci poszukują obecnie kompleksowej usługi wykonania mebli na wymiar. Nie wystarcza im już zamówienie pojedynczego mebla. Coraz częściej chcą, żeby zaprojektować całe wyposażenie mieszkania. Klienci poszukują firm i fachowców, którzy wykonają meble zgodnie z ich indywidualnymi potrzebami i preferencjami (3).

Z racji tego, że montowanie mebli wbudowanych jest istotnym etapem wyposażenia wnętrz nieruchomości, które zostały oddane do użytku oraz tych, w których przeprowadzono prace remontowe, a dynamika powstawania nowych obiektów budowlanych, jak i wykonywania prac remontowych są wyraźnie zauważalne, można stwierdzić, że kwalifikacja wyraźnie wpisuje się w potrzeby rynku. Jednym z dowodów tej dynamiki są dane dotyczące liczby wydanych pozwoleń na budowę. Jak pokazują zestawienia przygotowane przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (4), w latach 2016-2018 nastąpił wyraźny wzrost liczby wydanych pozwoleń na budowę. Liczba wydanych pozwoleń w I półroczu 2018 roku wzrosła o 3,1% względem analogicznego okresu 2017 roku i o 11,2% względem analogicznego okresu 2016 roku. Pierwsza połowa 2018 roku, to przede wszystkim wyraźny wzrost liczby pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych - około 20% wzrostu w porównaniu do pierwszej połowy 2016 roku. To przede wszystkim w tego rodzaju obiektach wykonywane są prace związane z montowaniem mebli wbudowanych.

Rozwój branży budowlanej pokazują również dane Głównego Urzędu Statystycznego (5). Zgodnie z nimi, w okresie styczeń-marzec 2019 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem (wzrost o 5,8%). Większa jest także liczba rozpoczętych inwestycji w budownictwie mieszkaniowym. Nie bez znaczenia pozostaje również wzrost produkcji budowlano-montażowej, do której zalicza się różnego rodzaju prace remontowe - to właśnie często przy okazji ich przeprowadzania, klienci decydują się na nowe meble. Według danych GUS-u w okresie styczeń-marzec 2019 r. produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 9,4% w odniesieniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Popularność mebli dopasowanych do indywidualnych potrzeb wiąże się z wysokim zapotrzebowaniem na pracowników posiadających umiejętności w zakresie kwalifikacji. Z przytoczonego wcześniej badania KPMG wynika, że aż 6 na 10 spółek meblarskich wskazuje, iż brak rąk do pracy to obecnie jedna z najważniejszych przeszkód stojących na drodze rozwoju branży. Zapotrzebowanie jest ogromne i to na wszystkich szczeblach: od managerów, poprzez projektantów, a na pracownikach fizycznych kończąc. Dlatego też, kwalifikacja "Montowanie mebli i zabudów na wymiar" odpowiada na potrzeby pracodawców i klientów indywidualnych poszukujących odpowiednio przygotowanych pracowników.

Włączenie kwalifikacji "Montowanie mebli i zabudów na wymiar", stanowiącej odpowiedź na potrzebę rozwoju grupy specjalistów posiadających umiejętności w zakresie montowania mebli wbudowanych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, pozwoli wyjść naprzeciw potrzebom rozwijającego się rynku nieruchomości oraz ciągłym potrzebom związanym ze wzrostem liczby budowanych, modernizowanych i remontowanych budynków.

Źródła:
(1) https://home.kpmg.com/pl/pl/home/insights/2017/06/raport-rynek-meblarski-w-polsce-2017.html
(2) https://wspieramyeksport.pl/api/public/files/1506/PKO_BRANZA_MEBLARSKA_2019_final.pdf
(3) http://www.biznesmeblowy.pl/rynek_mebli/111/sztuka_dostosowania_meble_na_indywidualne_zamowienie,1005485.html
(4) https://www.gunb.gov.pl/strona/ruch-budowlany
(5) https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/budownictwo/

Odniesienie do kwalifikacji o zbliżonym charakterze oraz wskazanie kwalifikacji ujętych w ZRK zawierających wspólne zestawy efektów uczenia się

W odniesieniu do kwalifikacji "Montowanie mebli i zabudów na wymiar" można wskazać następujące kwalifikacje o zbliżonym charakterze: kwalifikacje cząstkowe - Stolarz meblowy świadectwo czeladnicze, Stolarz meblowy dyplom mistrzowski oraz kwalifikacje pełne - Stolarz (752205), Cieśla (711501), Pracownik pomocniczy stolarza (932918).

Istotą opisywanej kwalifikacji w odniesieniu do wymienionych kwalifikacji o zbliżonym charakterze jest to, że obejmuje wąski, wyspecjalizowany zakres umiejętności z zakresu wykonania i montażu mebli wbudowanych oraz że posiada odrębne zestawy efektów uczenia się dotyczące współpracy z klientem w zakresie określenia założeń projektu oraz montowania mebli z elementów dostarczonych przez producenta. We wspomnianych kwalifikacjach brak jest podobnych umiejętności. Opisywana kwalifikacja nie zawiera natomiast zestawów efektów uczenia się związanych z szerszym zakresem specjalizacji stolarskich, jak: renowacja i naprawa mebli, wykonywanie mebli stylowych i stylizowanych oraz schodów czy balustrad, pogłębionej wiedzy materiałowej.

Efekty uczenia się opisywanej kwalifikacji obejmują: identyfikację potrzeb klienta, dokonanie pomiarów, przygotowanie materiałów, sporządzenie kosztorysu, ustalenie harmonogramu prac, dobór odpowiednich narzędzi, montaż mebli wbudowanych i dostarczonych przez producenta, stosowanie zasad BHP w zakresie dedykowanej kwalifikacji.

Opisywana kwalifikacja potwierdza węższy, ale kompletny i wyspecjalizowany zakres umiejętności ukierunkowanych na wykonanie i montaż mebli wbudowanych. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku pracy poszukującego specjalistów z umiejętnościami w tym konkretnym obszarze zawodowym. Włączenie kwalifikacji do ZSK przyczyni się zatem do profesjonalizacji usług świadczonych przez osoby z potwierdzonymi formalnie umiejętnościami. Ponadto może stanowić punkt wyjścia do zdobycia innych, pokrewnych kwalifikacji.

Wymagania dotyczące walidacji i podmiotów przeprowadzających walidację

1. Metody walidacji
Do weryfikacji efektów uczenia się stosuje się metody:
- test teoretyczny (w tym studium przypadku),
- analiza dowodów i deklaracji (portfolio),
- obserwacja w warunkach symulowanych lub rzeczywistych,
- wywiad swobodny (rozmową z komisją).
Weryfikacja efektów uczenia się składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej wykorzystuje się test teoretyczny lub analizę dowodów i deklaracji (portfolio). W części praktycznej stosuje się metodę obserwacji w warunkach symulowanych lub rzeczywistych, uzupełnioną wywiadem swobodnym (rozmową z komisją).

2. Zasoby kadrowe
W skład komisji walidacyjnej wchodzi co najmniej 2 asesorów, z których jeden pełni funkcję przewodniczącego komisji z głosem decydującym. Każdy członek komisji walidacyjnej musi spełniać przynajmniej jedno z poniższych kryteriów:
- mieć udokumentowane co najmniej pięcioletnie doświadczenie w wykonywaniu prac stolarskich w zakresie wykonywania i montowania mebli i zabudów na wymiar lub dyplom mistrzowski w zawodzie stolarz lub pochodne stolarstwa meblowego,
- mieć udokumentowane co najmniej trzyletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole branżowej I stopnia (wcześniej zasadniczej szkole zawodowej) lub II stopnia, technikum lub szkole policealnej o profilu stolarskim lub meblarskim. Komisja walidacyjna łącznie musi spełniać oba powyższe kryteria. W trakcie części praktycznej walidacji może być zapewniona obecność asystenta, który organizuje zaplecze techniczne do przeprowadzenia walidacji, w tym poszczególne stanowiska egzaminacyjne, oraz wspiera osoby przystępujące do walidacji przy posługiwaniu się elementami o większych gabarytach.

3. Sposób organizacji walidacji oraz warunki organizacyjne i materialne
Instytucja certyfikująca zapewnia warunki organizacyjne i techniczne niezbędne do przeprowadzenia walidacji, w tym:
- materiały biurowe, w tym kartki papieru oraz przybory do pisania,
- przygotowaną do zabudowy wnękę o wymiarach min. 120 cm (szerokość) × 200 cm (wysokość) × 60 cm (głębokość),
- wzornik różnych kolorów płyt laminowanych,
- gotowe elementy montażowe z płyty laminowanej,
- katalog okuć i uchwytów stosowanych do montażu mebli i zabudów na wymiar,
- okucia stosowane do montażu mebli i zabudów na wymiar,
- uchwyty stosowane do montażu mebli i zabudów na wymiar,
- urządzenia do cięcia płyt laminowanych (ręczne narzędzia stolarskie, podstawowe elektronarzędzia o napięciu niewymagającym posiadania kwalifikacji w zakresie obsługi urządzeń),
- mebel zawierający co najmniej jedną szufladę i drzwi z instrukcją montażu,
- środki ochrony indywidualnej (rękawice ochronne, okulary ochronne),
- folię ochronną i taśmę do zabezpieczenia stanowiska pracy,
- apteczkę.

Informacje dodatkowe

Podstawa prawna włączenia kwalifikacji do ZSK
Na podstawie Obwieszczenia Rozwoju i Technologii z dnia 2023-05-16 r. w sprawie włączenia kwalifikacji rynkowej >Montowanie mebli i zabudów na wymiar< do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (Monitor Polski z dnia 2023-06-15 r., poz. 583)
Data rozpoczęcia funkcjonowania kwalifikacji w ZSK
2024-10-30
Orientacyjny nakład pracy potrzebny do uzyskania kwalifikacji (w godzinach)
250
Termin dokonywania przeglądu kwalifikacji
NIe rzadziej niż raz na 10 lat
Termin następnego przeglądu kwalifikacji
2033-06-15
Kod dziedziny kształcenia
58 - Architektura i budownictwo
Kod PKD (wg klasyfikacji 2007)
43.39 - Wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych
Kod kwalifikacji (od 2020 roku)
14002

Streszczenie opinii uzyskanych podczas konsultacji projektu kwalifikacji

W ramach konsultacji środowiskowych uzyskano 5 odpowiedzi. Wszyscy respondenci pozytywnie wypowiedzieli się o społeczno-gospodarczej potrzebie włączenia przedmiotowej kwalifikacji do ZSK, choć w 2 przypadkach zaznaczono, że podmiot wyrażający opinię nie posiada specjalistycznej wiedzy merytorycznej z obszaru budownictwa i montażu mebli.

Wskazano, że proponowana kwalifikacja odpowiada na potrzeby rynku kształtowane przez model biznesowy producentów mebli (zatrudnianie klientów do produkcji - obniżenie ceny produktu) oraz z trendami w wyposażeniu wnętrz - optymalizacja powierzchni użytkowej w małych lokalach, które aktualnie przeważają w ofercie deweloperów oraz indywidualizacji wystroju. Jakość tego typu usług oraz zakres wykonywanych prac będą wpływać na cenę i jej adekwatność a docelowo na wiarygodność, trafność, rzetelność a konsekwencji popularność usługi. Instrumentem do osiągnięcia tego celu jest właśnie przedmiotowa kwalifikacja włączona do ZSK określająca standard usługi. Tego typy usługi mają uzasadnienie rynkowe (aktualnie i w przyszłości) i wychodzą naprzeciw oczekiwanym klientów indywidualnych (właściciele mieszkań nowych i remontowanych) oraz instytucjonalnych (właściciele oraz administratorzy nieruchomości).

Dominującymi uwagami podczas konsultacji były propozycje zmian sformułowań efektów uczenia oraz przebiegu walidacji. Były to przeważnie zmiany o charakterze językowym.

Spośród zmian stricte merytorycznych, zasugerowano m.in. rozważenie dołączenia efektów uczenia się powiązanych z obróbką drewna, w szczególności płyty meblowej (cięcie, oklejenie brzegów). Argumentowano, że wprawdzie w większości przypadków wykrojenie elementów jest zlecane do profesjonalnych stolarni sterowanych numerycznie, jednak w trakcie montażu będą występować zadania prostego cięcia z koniecznością wykończenia brzegów (dopasowanie, korygowanie błędów projektu), a także świadczy o tym także wyposażenie stanowiska egzaminacyjnego (urządzenia do ciecia płyty). Rekomendowano zatem uzupełnienie zadań zawodowych, efektów kształcenia o cięcie płyty i wykończenie brzegów ciecia obok zadań związanych z nawiercaniem otworów montażowych.

Ponadto, padło kilka propozycji zmiany nazwy kwalifikacji, która w pierwotnym kształcie, w opinii respondentów, mogła wprowadzać w błąd. Zaproponowano następujące nazwy:
- "Zabudowa mebli na wymiar oraz montaż gotowych zestawów mebli pod indywidualne zamówienie"
- "Certyfikowany projektant i wykonawca mebli na wymiar",
- "Projektowanie i montowanie mebli wbudowanych u klienta",
- "Projektowanie i montowanie mebli wbudowanych.

Dwóch specjalistów stwierdziło, iż za włączeniem danej kwalifikacji rynkowej do ZSK przemawiają przesłanki społeczne i gospodarcze. Na potwierdzenie tej tezy wskazywano, że rynek na usługi związane z produkcją i montażem mebli wbudowanych systematycznie rośnie od ponad 20 lat, a autorzy dokonali prawidłowego rozpoznania rosnącego zapotrzebowania na opiniowaną kwalifikację.
Spośród dwóch specjalistów, którzy wydali opinię pozytywną, jeden zrobił to z zastrzeżeniem konieczności dokonania korekt, tj.:
1) Niewłaściwa nazwa kwalifikacji, która powinna być pozbawiona elementu wskazującego na wykonywanie mebli i brzmieć "Montowanie mebli wbudowanych" - sugerują to kryteria weryfikacji, gdzie nie zawarto wymogu sprawdzenia umiejętności cięcia płyt laminowanych.
2) Niewłaściwe przypisanie do poziomu trzeciego efektów uczenia się związanych z projektowaniem mebli wbudowanych, gdyż dla tego typu pracy wymagane są kwalifikacje na wyższych poziomach, a niekiedy uprawnienia budowlane.
3) Brak w efekcie nr 3 "Montuje meble dostarczone przez fabrykę" (zestaw nr 2) kryteriów weryfikacji związanych z trwałym mocowaniem mebli do ścian i innych elementów budynku co powoduje, że niekoniecznie ten efekt może dotyczyć mebli wbudowanych.
4) Niewłaściwe wskazanie niektórych grup osób, które mogłyby być zainteresowane uzyskaniem opiniowanej kwalifikacji, co mogłoby wprowadzić nieporozumienia w procesie rekrutacji kandydatów do walidacji.
5) Niewłaściwe wskazanie zawodu Cieśla (711501) jako posiadającego kwalifikacje o zbliżonym charakterze.
Trzeci specjalista negatywnie zaopiniował przedmiotowy wniosek argumentując, że nie wpisuje się on w Sektorową Ramę Kwalifikacji w Budownictwie, stwierdzając też, że aktualnie edukacja formalna oraz pozaformalna na potrzeby sektora produkcji mebli jest dostateczna. Jednocześnie zaznaczył, że po dokonaniu pewnych modyfikacji, kwalifikacja może być włączona w dziale 31 PKD Produkcja mebli.

Efekty uczenia się

Syntetyczna charakterystyka efektów uczenia się

Osoba posiadająca kwalifikację "Montowanie mebli i zabudów na wymiar" identyfikuje potrzeby klienta, dokonuje pomiarów, przygotowuje zestawienie materiałów, sporządza kosztorys, przygotowuje ofertę, ustala harmonogram prac. Dobiera gotowe elementy montażowe. Sprawdza zgodność otrzymanych gotowych elementów montażowych z zamówieniem. Dobiera odpowiednie narzędzia, planuje wszystkie etapy montażu, dokonuje montażu mebli i zabudów na wymiar oraz ocenia zgodność montażu z oczekiwanym rezultatem.
<Rozwiń wszystko>

Zestawy efektów uczenia się

1.  Planowanie i przygotowywanie montażu mebli i zabudów na wymiar 

<Rozwiń zestaw>
Poszczególne efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
1. Identyfikuje potrzeby klienta w zakresie montażu mebli i zabudów na wymiar
Kryteria weryfikacji:
  1. przeprowadza wywiad w zakresie funkcjonalności rozwiązań proponowanych do zamontowania mebli i zabudów na wymiar,
  2. formułuje pytania dotyczące przeznaczenia i sposobu użytkowania mebli i zabudów na wymiar,
  3. uzgadnia szczegóły dotyczące zastosowania materiału mebli i zabudów na wymiar (kolor, rodzaj materiału, rodzaj wykończenia, rodzaj okuć),
  4. dokonuje oceny pomieszczenia, w którym ma odbyć się montaż mebli i zabudów na wymiar, pod kątem rozmieszczenia innych mebli, zabudów, elementów stałych lub wyposażenia,
  5. formułuje pytania dotyczące budżetu klienta,
  6. przygotowuje szkic zabudowy na wymiar,
  7. wskazuje składowe mające wpływ na ustalenie terminu montażu mebli i zabudów na wymiar,
  8. określa formalną ścieżkę realizacji usługi (np. oferta, zamówienie, faktura, gwarancja, rękojmia),
  9. identyfikuje ograniczenia konstrukcyjne mebli i zabudów na wymiar związane z charakterystyką i dostępnością pomieszczeń i budynków.
2. Przygotowuje plan montażu mebli i zabudów na wymiar
Kryteria weryfikacji:
  1. dokonuje pomiaru wnęk do zabudowy,
  2. uwzględnia rodzaje i wymiary gotowych elementów montażowych oraz wypełnienia mebli i zabudów na wymiar (np. płyt drewnianych i drewnopochodnych, spieków, szkła, luster) względem usłojenia i innych wymogów,
  3. dobiera typ, sposób i kierunki otwierania drzwi oraz miejsca mocowania uchwytów,
  4. wykonuje zestawienie niezbędnych materiałów,
  5. sporządza ogólny plan montażu (np. typ mebla lub zabudowy, rodzaj i marka zastosowanych okuć, sposób wykończenia powierzchni, sposób obróbki gotowych elementów),
  6. sporządza rysunek wykonawczy,-
  7. dobiera rodzaj łączników meblowych i innych akcesoriów w zależności od konstrukcji mebli i zabudów na wymiar i zastosowanych materiałów.
3. Przygotowuje kosztorys i harmonogram prac dotyczących montażu mebli i zabudów na wymiar
Kryteria weryfikacji:
  1. wycenia meble i zabudowy na wymiar na podstawie rysunku wykonawczego, ustala harmonogram prac,
  2. określa warunki, które muszą być spełnione w zakresie przygotowania powierzchni do montażu mebli i zabudów na wymiar (np. podłoga, ściany, instalacje),
  3. przygotowuje umowę na wykonanie prac.
4. Kompletuje gotowe elementy montażowe mebli i zabudów na wymiar oraz inne niezbędne materiały
Kryteria weryfikacji:
  1. dobiera gotowe elementy montażowe na podstawie rysunku wykonawczego,
  2. ustala zakres obróbki maszynowej gotowych elementów montażowych,
  3. dobiera materiały pomocnicze i wykończeniowe do wykonania montażu (np. kleje, pianki chemiczne, środki ochrony drewna i elementów drewnopochodnych, korektory),
  4. dobiera dodatkowe materiały (np. oświetlenie, włączniki, materiały tapicerowane, spieki kwarcowe, materiały z kamienia naturalnego).

2. Wykonanie montażu mebli i zabudów na wymiar

<Rozwiń zestaw>
Poszczególne efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
1. Przygotowuje stanowisko pracy montażu mebli i zabudów na wymiar
Kryteria weryfikacji:
  1. sprawdza zgodność dostarczonych gotowych elementów montażowych z zamówieniem,
  2. dokonuje odbioru i zabezpiecza przed uszkodzeniami miejsce montażu,
  3. segreguje gotowe elementy montażowe, dopasowując je do poszczególnych etapów montażu przed połączeniem w podzespoły i zespoły,
  4. zabezpiecza gotowe elementy montażowe przed uszkodzeniem,
  5. dobiera narzędzia i elektronarzędzia do montażu mebli i zabudów na wymiar (np. wiertarka, wkrętarka, młotek gumowy),
  6. dobiera sprzęt pomocniczy do montażu mebli i zabudów na wymiar (np. poziomica, taśma miernicza, miernik laserowy, drabina, odkurzacz).
2. Montuje gotowe elementy mebli i zabudów na wymiar zgodnie z rysunkiem wykonawczym
Kryteria weryfikacji:
  1. posługuje się rysunkiem wykonawczym,
  2. wyznacza i nawierca otwory przeznaczone do zamontowania łączników meblowych łączących gotowe elementy mebli i zabudów na wymiar,
  3. wykonuje drobne korekty w dostarczonych płytach lub torach, polegające na ich przycinaniu,
  4. skręca ze sobą poszczególne gotowe elementy montażowe, korzystając z instrukcji lub rysunku wykonawczego,
  5. mocuje zawiasy i inne akcesoria,
  6. nawierca i mocuje uchwyty,
  7. montuje szuflady, kosze oraz inne akcesoria i mocuje je w poszczególnych meblach i zabudowach na wymiar,
  8. mocuje skręcone gotowe elementy montażowe mebli i zabudów na wymiar do ścian, uwzględniając rozmieszczenie instalacji (np. elektrycznej, hydraulicznej, teleinformatycznej).
3. Montuje meble i zabudowy na wymiar z gotowych elementów mebli i zabudów na wymiar oferowanych przez producentów meblowych
Kryteria weryfikacji:
  1. rozpakowuje gotowe elementy mebli i zabudów na wymiar i sprawdza je pod względem jakościowym i ilościowym,
  2. dobiera narzędzia i elektronarzędzia potrzebne do montażu oraz masy uszczelniające,
  3. segreguje gotowe elementy mebli i zabudów na wymiar, posługując się przy tym instrukcją montażu,
  4. przestrzega kolejności montażu gotowych elementów mebli i zabudów na wymiar dostarczonych przez producenta,
  5. umieszcza elementy mocujące w otworach znajdujących się w czołach boków i przegrodach gotowych elementów mebli i zabudów na wymiar,
  6. składa gotowe elementy mebli i zabudów na wymiar zgodnie z rysunkiem wykonawczym lub z instrukcją montażu.
4. Dokonuje oceny poprawności wykonania swojej pracy
Kryteria weryfikacji:
  1. weryfikuje stabilność i zgodność montażu z rysunkiem wykonawczym lub z instrukcją montażu,
  2. weryfikuje poprawność montażu elementów mocujących,
  3. weryfikuje poprawność działania szuflad i innych elementów (np. domykacze, kosze, pantografy),
  4. weryfikuje prawidłowość montażu drzwi,
  5. ustala i weryfikuje jednakową wielkość szczelin,
  6. identyfikuje i koryguje uszkodzenia elementów oraz inne nieprawidłowości w montażu.
5. Przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny pracy podczas montażu mebli i zabudów na wymiar
Kryteria weryfikacji:
  1. porządkuje stanowisko pracy w trakcie oraz po wykonanej pracy, w tym zarządza odpadami,
  2. wymienia zasady stosowania oraz rodzaje środków ochrony indywidualnej,
  3. omawia pojęcia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, ochroną przeciwpożarową, ochroną środowiska i ergonomią,
  4. określa warunki i organizację pracy zapewniające wymagany poziom ochrony zdrowia i życia przed zagrożeniami występującymi w pomieszczeniu wykonywanej pracy,
  5. omawia sposoby zapobiegania wystąpieniu niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą, takich jak wypadek przy pracy, uszkodzenie sprzętu,
  6. omawia zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w drobnych wypadkach przy montowaniu mebli i zabudów na wymiar.

Instytucje certyfikujące i podmioty powiązane z kwalifikacją

# Instytucje certyfikujące (IC) Instytucje walidujące
1
RefCon Projekty Dariusz Śmigielski
2
Hanna Szumińska Leonardo

Wnioskodawca:

Europartner Akademicki Klub Integracji Europejskiej

Minister właściwy dla kwalifikacji:

Minister Rozwoju i Technologii

LOKALIZACJA INSTYTUCJI CERTYFIKUJĄCYCH I WALIDUJĄCYCH