Kwalifikacja cząstkowa na poziomie 4 Polskiej Ramy Kwalifikacji i europejskich ram kwalifikacji
Status:
włączona funkcjonująca
Rodzaj:
cząstkowa
Kategoria:
wolnorynkowe
Data włączenia do ZSK:
2023-10-25
Dokument potwierdzający nadanie kwalifikacji:
Certyfikat kwalifikacji wolnorynkowej
Sektorowa Rama Kwalifikacji:
Sport (poziom 4)

Krótka charakterystyka kwalifikacji

Osoba posiadająca kwalifikację "Prowadzenie szkolenia jeździeckiego na poziomie sportowym" jest przygotowana do samodzielnego planowania, organizowania, realizowania i monitorowania zajęć jeździeckich w dyscyplinach olimpijskich A, B, C (ujeżdżenie, skoki, WKKW). Jest również przygotowana do planowania, prowadzenia i oceny procesu szkoleniowo-treningowego, obejmującego przygotowanie sportowców do zawodów jeździeckich. W czasie prowadzenia treningu dba o bezpieczeństwo wszystkich jego uczestników. Prezentuje umiejętności jeździeckie, wykonując poprawnie technicznie przejazdy czworobokowe oraz parkurowe, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i ochrony zdrowia jeźdźca oraz konia. Wykonuje czynności związane z pielęgnacją i żywieniem konia, a w razie konieczności jest gotowa do udzielenia pierwszej pomocy przedweterynaryjnej. Przygotowuje konia do transportu, w tym wprowadza i wyprowadza konia z przyczepy oraz zabezpiecza go przed urazami w czasie przewożenia.

Informacje o kwalifikacji

Grupy osób, które mogą być zainteresowane uzyskaniem kwalifikacji

Kwalifikacją mogą być szczególnie zainteresowani: osoby pracujące w klubach jeździeckich; zawodnicy lub byli zawodnicy; instruktorzy rekreacji; hobbyści, pasjonaci z wiedzą i umiejętnościami jeździeckimi; osoby uprawiające jeździectwo amatorsko, które chciałyby uzyskać atrakcyjną kwalifikację z obszaru nauczania jeździectwa; osoby aktywne fizycznie poszukujące nowych, atrakcyjnych dróg rozwoju sportowego; studenci i absolwenci uczelni wyższych (np. kierunki z obszaru: sportu, pedagogiki, turystyki); nauczyciele wychowania fizycznego; osoby posiadające kwalifikacje w innych sportach.

W razie potrzeby warunki, jakie musi spełniać osoba przystępująca do walidacji

Osoba przystępująca do walidacji musi spełniać następujące warunki: Ukończone 21 lat; Oświadczenie o niekaralności; Zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do uprawiania jeździectwa; Posiadanie kwalifikacji pełnej z poziomu 4 PRK; Ukończony kurs pierwszej pomocy min. 8 godzinny w ostatnich 3 latach; Posiadanie tytułu instruktora szkolenia podstawowego PZJ lub posiadanie kwalifikacji cząstkowej "Nauczania jazdy konnej na poziomie rekreacyjnym" z poziomu PRK 3 lub tożsamej lub min. II klasy sportowej w karierze.

Typowe możliwości wykorzystania kwalifikacji

Osoba po uzyskaniu niniejszej kwalifikacji może: pracować w ośrodkach jeździeckich; prowadzić zajęcia podczas obozów, kolonii i zgrupowań sportowych; przygotowywać zawodników do startu w zawodach sportowych; przygotowywać zawodników i konie podczas zawodów sportowych; prowadzić kursy i szkolenia w zakresie jeździectwa; ubiegać się o funkcję egzaminatora na odznaki jeździeckie PZJ; prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie szkolenia jeździeckiego. Posiadacz kwalifikacji "Prowadzenie szkolenia jeździeckiego na poziomie sportowym", może zdobywać kolejne kwalifikacje w obszarze nauczania jeździectwa.

Okres ważności dokumentu potwierdzającego nadanie kwalifikacji i warunki przedłużenia jego ważności

Certyfikat ważny jest 3 lata. Warunki odnowienia certyfikatu: obowiązek odbycia 3 szkoleń recertyfikujących - 2 specjalistycznych i 1 konferencji metodyczno-szkoleniowej, prowadzonych przez instytucję certyfikującą lub podmioty przez nią wskazane. Wniosek o wydanie certyfikatu na kolejny okres wraz z wymaganymi dokumentami należy złożyć do końca roku, w którym wygasa ważność certyfikatu, nie później niż do końca pierwszego kwartału roku następnego. W przypadku niedotrzymania ww. terminu osoby, które zechcą przedłużyć certyfikat, zobowiązane są przedstawić certyfikaty uczestnictwa w 3 szkoleniach recertyfikacyjnych (2 specjalistycznych i 1 konferencji metodyczno- -szkoleniowej, prowadzonych przez instytucję certyfikującą lub podmioty przez nią wskazane), które odbyły się nie później niż w okresie 2 lat od daty złożenia wniosku.

Zapotrzebowanie na kwalifikację

Jeździectwo od zawsze cieszyło się dużą popularnością, jednak często kojarzone było z elitarnością i sportem dla osób zamożnych. Dzięki ogromnemu rozwojowi tej dyscypliny w ostatniej dekadzie, dziś można je śmiało uznać za sport dla wszystkich. Zacierają się ograniczenia: dostępności - powstaje coraz więcej ośrodków jeździeckich, stąd coraz łatwiej znaleźć zajęcia blisko swojego miejsca zamieszkania; finansowe - szeroki wachlarz ośrodków jeździeckich oferuje zajęcia w różnych, często niezbyt wygórowanych cenach. Jeździectwo amatorskie nie jest już sportem "tylko dla bogatych"; pogodowe - dziś znaczna część ośrodków dysponuje profesjonalnymi krytymi ujeżdżalniami, gdzie zajęcia odbywają się cały rok, bez względu na warunki atmosferyczne; wiekowe - ośrodki oferują często małe kucyki dla najmłodszych uczestników, a z drugiej strony sport ten jest długowieczny. O ile wiele innych sportów wykonywanych zawodowo skazuje swoich zawodników na sportową emeryturę w wieku około 30 lat, o tyle w jeździectwie wraz z wiekiem rośnie doświadczenie, a przy zachowaniu średniej sprawności fizycznej można je uprawiać do późnych lat życia. Przykładem będzie zdobycie w wieku 58 lat złotego medalu olimpijskiego w skokach przez przeszkody przez Nicka Skeltona w Rio w 2016 r., jak również start Hiroshi Hoketsu w wieku 71 lat w konkursie ujeżdżenia na olimpiadzie w Londynie w 2012 r. W Polsce należy przywołać postać Wandy Wąsowskiej, która w wieku 75 O ogromnej popularności jeździectwa świadczy m.in. liczba klubów sportowych działających w tym obszarze. W roku 2018 zarejestrowanych w Polskim Związku Jeździeckim jest 525 klubów sportowych, 7862 koni posiadających licencję sportową, 5139 zawodników, 650 szkoleniowców (trenerów i instruktorów). W 2018 roku kalendarz centralny imprez sportowych przewiduje 194 zawody rangi ogólnopolskiej lub międzynarodowej w dyscyplinach olimpijskich (A - 43, B - 105, C - 46). Rośnie stąd zapotrzebowanie na profesjonalną kadrę instruktorsko - trenerską. Wykwalifikowana kadra szkoleniowa może spełniać ważną rolę na każdym etapie rozwoju kariery sportowej dzieci, młodzieży i dorosłych w ramach klubów sportowych. Potencjał rozwojowy w rozumieniu pojawiających się nowych dyscyplin na rynku polskim (np. Polo) wskazuje na rosnące zapotrzebowanie na kadrę szkoleniową w tym zakresie. Sukcesy osiągane przez jeździectwo również wspierają potrzebę tworzenia odpowiedniego zaplecza dla rozwoju szkolenia sportowego

Odniesienie do kwalifikacji o zbliżonym charakterze oraz wskazanie kwalifikacji ujętych w ZRK zawierających wspólne zestawy efektów uczenia się

Posiadacz kwalifikacji "Prowadzenie szkolenia jeździeckiego na poziomie sportowym" inaczej niż technik hodowca koni zajmuje się prowadzeniem szkolenia sportowego jeźdźców i przygotowaniem do uczestnictwa w zawodach sportowych. Natomiast technik hodowca koni koncentruje swoje działania na aspektach związanych z chowem i hodowlą oraz dobrostanem koni w stajni lub naturalnym środowisku, nie zaś na zajęciach jeździeckich. Posiadacz kwalifikacji "Prowadzenie szkolenia jeździeckiego na poziomie sportowym" inaczej niż osoba posiadająca zawód jeździec zajmuje się prowadzeniem szkolenia jeźdźców i przygotowaniem do uczestnictwa w zawodach sportowych. Osoba z kwalifikacjami zawód Jeździec koncentruje się na treningu konia, ale z punktu widzenia zawodnika, a nie zewnętrznego obserwatora i szkoleniowca, jakim jest instruktor. Posiadacz kwalifikacji "Prowadzenie szkolenia jeździeckiego na poziomie sportowym" inaczej niż osoba posiadająca kwalifikację R.27 zajmuje się planowaniem, koordynowaniem, ewaluacją szkolenia jeździeckiego oraz przygotowaniem jeźdźców do uczestnictwa w zawodach sportowych. Nie jest przeznaczona do prowadzenia treningu wyścigowego koni oraz treningu powożenia zaprzęgiem . Posiadacz kwalifikacji "Prowadzenie szkolenia jeździeckiego na poziomie sportowym" inaczej niż absolwent kierunków zootechnicznych zajmuje się prowadzeniem szkolenia sportowego jeźdźców i przygotowaniem do uczestnictwa w zawodach sportowych. Zootechnik sprawuje zaś nadzór nad zwierzętami w hodowli, ogrodach, schroniskach, stacjach badawczych lub rezerwatach przyrody. Zajmuje się też np. doborem pasz, podaje szczepionki, dba o dobre warunki życia zwierząt. Pozostałe kwalifikacje dotyczące prowadzenia treningu lub szkolenia jeździeckiego również są w ZRK lub są aktualnie procedowane, lecz nie znajdują się jeszcze w ZRK. Kolejne kwalifikacje to odpowiednio: Planowanie i prowadzenie procesu treningowego w jeździectwie (PRK 5), Planowanie i prowadzenie wieloletniego procesu szkoleniowego w jeździectwie (PRK 6), Planowanie i prowadzenie doskonalenia kadr szkoleniowych w jeździectwie (PRK 6). Kwalifikacją poprzedzającą jest: Prowadzenie zajęć z jeździectwa na poziomie rekreacyjnym (PRK 3).

Wymagania dotyczące walidacji i podmiotów przeprowadzających walidację

1. Weryfikacja: 1.1. Metody. W czasie procesu walidacji dopuszczalne jest stosowanie następujących metod: test teoretyczny; rozmowa z komisją; wywiad swobodny; analiza dowodów i deklaracji; obserwacja w warunkach symulowanych; obserwacja w miejscu pracy. Część lub całość walidacji może być przeprowadzona za pomocą metody analizy dowodów i deklaracji. Metoda analizy dowodów i deklaracji musi być każdorazowo połączona z rozmową z komisją. Dowodem potwierdzającym wszystkie efekty uczenia się jest posiadanie uprawnień Instruktora Sportu PZJ i aktualnej licencji szkoleniowca PZJ wydanej nie później niż w ciągu dwóch lat kalendarzowych następujących po uzyskaniu przez kwalifikację "Prowadzenie szkolenia jeździeckiego na poziomie sportowym" statusu funkcjonującej do systemu ZSK. Z zestawu 03 efekty uczenia się: "Demonstruje umiejętności ujeżdżeniowe na poziomie konkursów klasy N" oraz "Demonstruje umiejętności skokowe" mogą być weryfikowane za pomocą analizy dowodów. Dopuszcza się m.in. następujące dowody: posiadanie w karierze drugiej lub wyższej klasy sportowej w ujeżdżeniu, skokach zwalnia odpowiednio z części weryfikacji skokowej lub ujeżdżeniowej; posiadanie w karierze drugiej lub wyższej klasy sportowej w WKKW zwalnia z całości weryfikacji skokowej i ujeżdżeniowej. Legitymacja instruktora sportu w jeździectwie (wydana przed wejściem w życie Ustawy deregulacyjnej z dnia 13.06.2013) lub dyplom trenera w jeździectwie (wydany przed wejściem w życie Ustawy deregulacyjnej z dnia 13.06.2013) lub dyplom ukończenia studiów wyższych w zakresie jeździectwa lub hodowli koni, mogą być dowodami na posiadanie części lub wszystkich efektów uczenia się przypisanych do części teoretycznej. Inne dowody, w zależności od ich zakresu przedmiotowego, mogą pozwolić na potwierdzenie posiadania części efektów uczenia się przypisanych do części teoretycznej lub praktycznej. 1.2. Zasoby kadrowe. Weryfikację przeprowadza komisja walidacyjna. Komisja walidacyjna składa się z minimum 3 osób. Przewodniczący Komisji musi spełniać następujące warunki: posiada minimum kwalifikację pełną na poziomie PRK 6 (licencjat); posiada minimum dyplom trenera II klasy w jeździectwie wydany przed 2013 r.; posiada co najmniej dziesięcioletnie doświadczenie w pracy dydaktycznej (w tym egzaminowaniu) w zakresie szkolenia instruktorów i trenerów jeździectwa w Polsce; posiada ważną licencję szkoleniową PZJ. Każdy z pozostałych Członków Komisji musi spełniać następujące warunki: posiada minimum kwalifikację pełną na poziomie PRK 6 (licencjat); posiada uprawnienia minimum trenera II klasy w jeździectwie; posiada co najmniej pięcioletnie doświadczenie w pracy dydaktycznej (w tym egzaminowania) w zakresie szkolenia instruktorów i trenerów jeździectwa w Polsce; posiada ważną licencję szkoleniową PZJ. 1.3. Sposób organizacji walidacji oraz warunki organizacyjne i materialne. W pierwszej części weryfikacji sprawdzana jest wiedza teoretyczna kandydata za pomocą testu teoretycznego lub rozmowy z komisją. Sprawdzane są wszystkie efekty uczenia się zestawów 01, efekty uczenia się z zestawu 02 za wyjątkiem efektu uczenia się "Prezentuje zasady pierwszej pomocy, opieki i pielęgnacji koni" oraz efekty uczenia się "Charakteryzuje elementy jazdy konnej" z zestawu 03. Pozytywne przejście części teoretycznej dopuszcza do części praktycznej weryfikacji, która prowadzona jest za pomocą metody obserwacji w warunkach symulowanych lub obserwacji w miejscu pracy. Każdorazowo metody te połączone są z wywiadem swobodnym. W czasie części praktycznej sprawdzane są efekty uczenia się: "Prezentuje zasady pierwszej pomocy, opieki i pielęgnacji koni" z zestawu 02, wszystkie efekty uczenia się z zestawu 03 za wyjątkiem efektu uczenia się "Charakteryzuje elementy jazdy konnej" oraz wszystkie efekty uczenia się z zestawu 04 i zestawu 05. Instytucja Certyfikująca nie jest zobowiązana do zapewnienia koni. Pozostałe warunki materialne: plac jeździecki lub hala o powierzchni minimalnej 1200 mkw; zestaw przeszkód przenośnych pozwalający na ustawienie toru składającego się z minimum 6 przeszkód/7 skoków; sprzęt jeździecki (kompletne ogłowie, siodło wraz z osprzętem, ochraniacze, sprzęt do lonżowania); sprzęt do pielęgnacji koni; materiały opatrunkowe (gaza opatrunkowa, bandaż, bandaż elastyczny). 2. Identyfikowanie i dokumentowanie Nie określa się.

Informacje dodatkowe

Podstawa prawna włączenia kwalifikacji do ZSK
Na podstawie Obwieszczenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 2023-09-12 r. w sprawie włączenia kwalifikacji rynkowej >Prowadzenie szkolenia jeździeckiego na poziomie sportowym< do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (Monitor Polski z dnia 2023-10-25 r., poz. 1140)
Data rozpoczęcia funkcjonowania kwalifikacji w ZSK
2024-08-01
Orientacyjny nakład pracy potrzebny do uzyskania kwalifikacji (w godzinach)
500
Termin dokonywania przeglądu kwalifikacji
Nie rzadziej niż raz na 10 lat
Termin następnego przeglądu kwalifikacji
2033-10-25
Kod dziedziny kształcenia
813 - Nauki o sporcie i kulturze fizycznej
Kod PKD (wg klasyfikacji 2007)
85.51 - Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych
Kod kwalifikacji (od 2020 roku)
14077

Streszczenie opinii uzyskanych podczas konsultacji projektu kwalifikacji

Kwalifikacja uzyskała pozytywne opinie tak ze strony podmiotów biorących udział w konsultacjach środowiskowych, jak i specjalistów opiniujących społeczno-gospodarcze zapotrzebowanie na kwalifikację. Ponadto skorygowany, uwzględniający uwagi ekspertów, opis kwalifikacji został zaakceptowany przez Radę ds. Kształcenia i Doskonalenia Kadr Kultury Fizycznej.

Efekty uczenia się

Syntetyczna charakterystyka efektów uczenia się

Osoba posiadająca kwalifikację "Prowadzenie szkolenia jeździeckiego na poziomie sportowym" jest przygotowana do samodzielnego planowania, organizowania, realizowania i monitorowania zajęć jeździeckich w dyscyplinach olimpijskich A, B, C. Jest również przygotowana do planowania, prowadzenia i oceny procesu szkoleniowo-treningowego, obejmującego przygotowanie sportowców do zawodów jeździeckich. Posługuje się metodami i narzędziami pracy charakterystycznymi dla jeździectwa, dostosowując je do uwarunkowań rozwoju ontogenetycznego sportowców, celów i postępów treningowych. W odniesieniu do ramowego cyklu szkoleniowego przygotowuje konspekty zajęć (jednostek treningowych), dobierając ćwiczenia do tematu zajęć, poziomu umiejętności jeźdźca oraz wieku i poziomu wyszkolenia konia. Prezentuje umiejętności jeździeckie, wykonując poprawnie technicznie przejazdy ujeżdżeniowe oraz parkurowe, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Demonstruje i objaśnia ćwiczenia, nauczając zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, stosując zasady teorii i metodyki sportu oraz wykorzystując narzędzia komunikacji i motywacji. Rozpoznaje i samodzielnie rozwiązuje typowe problemy pojawiające się w procesie szkoleniowo-treningowym. Nadzoruje technikę i sposób wykonywania ćwiczeń przez jeźdźców. Omawia rasy koni i na podstawie ich charakterystyki, celów szkolenia oraz wieku i umiejętności uczestników szkolenia dobiera konia do jeźdźca. Wykonuje czynności związane z pielęgnacją i żywieniem konia, a w razie konieczności jest gotowa do udzielenia pierwszej pomocy przedweterynaryjnej. Przygotowuje konia do transportu, w tym wprowadza i wyprowadza konia z przyczepy oraz zabezpiecza go przed urazami w czasie przewożenia. Osoba posiadająca tę kwalifikację ponosi odpowiedzialność za rzetelną realizację procesu szkoleniowo-treningowego, w tym jakość i bezpieczeństwo realizowanych zajęć oraz za zdrowie i bezpieczeństwo uczestników procesu, co oznacza, że nie jest tylko uczestnikiem procesu szkoleniowego, ale samodzielnie odpowiada za prowadzenie i rozplanowanie jednostek treningowych.
<Rozwiń wszystko>

Zestawy efektów uczenia się

1. Charakteryzowanie teoretycznych podstaw jeździectwa

<Rozwiń zestaw>
Poszczególne efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
1. Charakteryzuje dyscyplinę jeździecką
Kryteria weryfikacji:
  1. opisuje historię jeździectwa,
  2. charakteryzuje dyscyplinę pod względem wysiłku fizycznego,
  3. omawia kompetencje sprzyjające funkcjonowaniu w grupie oraz udziałowi w rywalizacji sportowej,
  4. wymienia dostępne zasoby wiedzy branżowej i wydarzenia cykliczne ważne z punktu widzenia rozwoju zawodowego, w tym konferencje, seminaria, targi,
  5. omawia rolę etycznego postępowania z uczniami w realizacji procesu treningowego w jeździectwie,
  6. opisuje zasady etycznego postępowania z koniem w realizacji procesu treningowego w jeździectwie na podstawie kodeksu postępowania z koniem oraz regulacji Polskiego Związku Jeździeckiego (dalej jako "PZJ"),
  7. omawia olimpijskie dyscypliny jeździeckie A, B, C,
  8. posługuje się specjalistycznym słownictwem jeździeckim.
2. Opisuje strukturę organizacyjną dyscypliny jeździectwo
Kryteria weryfikacji:
  1. wymienia organizacje funkcjonujące w dyscyplinie i wskazuje na ich hierarchię,
  2. omawia organizację systemu współzawodnictwa sportowego w jeździectwie w Polsce,
  3. omawia zasady rozgrywania i uczestnictwa w konkursach sportowych w jeździectwie w dyscyplinach olimpijskich,
  4. omawia etapy szkolenia sportowego w dyscyplinie.
3. Charakteryzuje podstawy teorii i metodyki w procesie szkolenia sportowego w zakresie jeździectwa
Kryteria weryfikacji:
  1. charakteryzuje obszar zawodowy instruktora sportu,
  2. opisuje metody nauczania ruchu i formy organizacyjne prowadzenia zajęć stosowane w procesie nauczania jeździectwa,
  3. formułuje cele dydaktyczne w nauczaniu jeździectwa,
  4. uzasadnia plan procesu nauczania w relacji do celów dydaktycznych,
  5. omawia elementy planu treningowego, w tym treść, intensywność, objętość, częstotliwość,
  6. charakteryzuje cykle treningowe (makrocykle, mezocykle, mikrocykle),
  7. opisuje cele i zadania poszczególnych części jednostki treningowej,
  8. omawia środki dydaktyczne stosowane w procesie nauczania, w tym: dobór i przygotowanie sprzętu, konia, ćwiczeń, pomocy dydaktycznych,
  9. omawia zasady doboru miejsca do prowadzenia zajęć (np. podłoże, zabezpieczenie terenu, oświetlenie itd.),
  10. omawia zasady nauczania (m.in. zasadę świadomości i aktywności, dostępności, systematyczności i indywidualizacji),
  11. wymienia czynniki wpływające na proces uczenia się jeźdźca i konia.
4. Omawia zasady bezpieczeństwa i ochrony zdrowia jeźdźca na poziomie sportowym
Kryteria weryfikacji:
  1. opisuje najczęściej występujące urazy i zagrożenia, specyficzne dla uczestnictwa w różnych formach jeździectwa,
  2. opisuje problem stosowania używek, dopingu oraz prowadzenia niehigienicznego trybu życia,
  3. wymienia przeciwwskazania do uczestnictwa w jeździectwie,
  4. omawia cechy zalecanego stroju, obuwia i sprzętu, w tym dostępne środki ochrony zdrowia w jeździectwie.
5. Omawia zasady bezpieczeństwa i ochrony zdrowia konia w jeździectwie na poziomie sportowym
Kryteria weryfikacji:
  1. opisuje najczęściej występujące urazy i zagrożenia, specyficzne dla uczestnictwa w różnych formach jeździectwa,
  2. wskazuje sytuacje, które wymagają pilnej interwencji lekarza weterynarii,
  3. omawia sposoby zapobiegania kulawiznom i reagowania w przypadku ich występowania,
  4. opisuje problem stosowania dopingu w jeździectwie,
  5. opisuje problem nieprawidłowych warunków stajennych,
  6. wymienia przeciwwskazania do uczestnictwa w jeździectwie,
  7. omawia zabiegi odnowy biologicznej konia, np. stosowanie owijek, maści, żelów, glinek, derek i ochraniaczy magnetycznych,
  8. opisuje dostępne ochraniacze dla konia,
  9. opisuje zabiegi dotyczące pielęgnacji kopyt i prawidłowego podkuwania konia.

2. Charakteryzowanie zasad obchodzenia się z koniem w jeździectwie na poziomie sportowym

<Rozwiń zestaw>
Poszczególne efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
1. Charakteryzuje zasady BHP w treningu jeździeckim
Kryteria weryfikacji:
  1. opisuje zasady BHP w stajni, podczas treningu i w czasie zawodów sportowych,
  2. wymienia zagrożenia związane z niewłaściwą obsługą konia przed, w trakcie i po treningu,
  3. omawia sposób przeciwdziałania sytuacjom, które mogą wywołać nadmierny stres u konia,
  4. omawia sposoby rozładowania stresu u konia.
2. Charakteryzuje konia jako gatunek
Kryteria weryfikacji:
  1. charakteryzuje rasy koni,
  2. omawia pokrój, umaszczenie koni i odmiany koni,
  3. analizuje cechy pokroju koni sportowych ważnych dla poszczególnych dyscyplin,
  4. omawia elementy dokumentacji hodowlanej i sportowej,
  5. określa topografię części ciała koni,
  6. charakteryzuje parametry fizjologiczne konia, tzw. TTO (temperatura, tętno, oddechy).
3. Omawia motorykę konia
Kryteria weryfikacji:
  1. charakteryzuje rodzaje chodów konia,
  2. charakteryzuje styl skoku konia,
  3. ocenia jakość ruchu konia.
4. Omawia żywienie konia uczestniczącego w treningu sportowym
Kryteria weryfikacji:
  1. charakteryzuje pasze pod względem składu biologicznego i wartości energetycznej,
  2. omawia rodzaje suplementów,
  3. omawia zasady żywienia konia w czasie treningu sportowego,
  4. opisuje zasady suplementacji diety konia w zależności od etapu cyklu szkoleniowego.
5. Prezentuje zasady pierwszej pomocy, opieki i pielęgnacji koni w jeździectwie na poziomie sportowym
Kryteria weryfikacji:
  1. zabezpiecza rany i urazy konia,
  2. przygotowuje konia do przeglądu weterynaryjnego lub prezentacji w ręku.

3. Wykonywanie technik jeździeckich w jeździectwie na poziomie sportowym

<Rozwiń zestaw>
Poszczególne efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
1. Charakteryzuje elementy jazdy konnej w jeździectwie na poziomie sportowym
Kryteria weryfikacji:
  1. omawia skalę szkoleniową,
  2. omawia pomoce jeździeckie,
  3. omawia rodzaje dosiadu,
  4. omawia figury na ujeżdżalni,
  5. wymienia elementy ujeżdżeniowe wykonywane na czworoboku,
  6. omawia rolę dostosowania trudności zadania do umiejętności konia i jeźdźca,
  7. omawia pracę na różnych rodzajach przeszkód parkurowych,
  8. omawia trening na przeszkodach crossowych.
2. Demonstruje umiejętności ujeżdżeniowe na poziomie konkursów klasy "N"
Kryteria weryfikacji:
  1. utrzymuje stabilną i prawidłową postawę jeździecką w trzech chodach,
  2. demonstruje prawidłowe działanie pomocy jeździeckich,
  3. zachowuje równowagę i koordynację ruchów (zarówno w strzemionach, jak i bez),
  4. demonstruje przejścia pomiędzy chodami i w ramach chodów.
3. Demonstruje umiejętności skokowe (przeszkody parkurowe 1,10-1,20)
Kryteria weryfikacji:
  1. utrzymuje stabilną postawę jeździecką podczas pokonywania przeszkód przenośnych,
  2. dostosowuje tempo i chód konia do warunków atmosferycznych i podłoża,
  3. dostosowuje tempo i chód konia do dystansu między przeszkodami,
  4. pokonuje kombinację przeszkód.

4. Planowanie procesu nauczania jeździectwa na poziomie sportowym

<Rozwiń zestaw>
Poszczególne efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
1. Rozpoznaje potrzeby i możliwości uczestnika procesu treningowego
Kryteria weryfikacji:
  1. analizuje informacje uzyskane na podstawie obserwacji, wywiadu z zawodnikiem lub wywiadu przeprowadzonego z opiekunem prawnym oraz dotychczasowych wyników sportowych zawodnika,
  2. - uzyskuje informacje o celach i aspiracjach zawodnika,
  3. - diagnozuje stan przygotowania psychofizycznego zawodnika do zajęć,
  4. - diagnozuje poziom posiadanych umiejętności jeździeckich zawodnika.
2. Przygotowuje roczny plan treningowy z zakresu jeździectwa
Kryteria weryfikacji:
  1. - określa cel główny procesu treningowego w oparciu o cele i aspiracje zawodnika,
  2. - ustala cele treningowe,
  3. - planuje proces dydaktyczny,
  4. - dobiera formy, metody i środki dydaktyczne do ustalonych celów w oparciu o wiek, możliwości psychofizyczne oraz posiadane umiejętności,
  5. - przygotowuje konspekt zajęć uwzględniający: cel zajęć, metody nauczania, środki dydaktyczne, formy organizacyjne, czas trwania zajęć, wiek i liczebność grupy z zachowaniem obowiązującej w jeździectwie terminologii,
  6. - wskazuje starty kontrolne, które pozwalają na ocenę postępów w nauczaniu.

5. Realizowanie procesu nauczania jeździectwa na poziomie sportowym

<Rozwiń zestaw>
Poszczególne efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
1. Organizuje proces treningu jeździeckiego
Kryteria weryfikacji:
  1. sprawdza przygotowanie zawodnika do zajęć, w tym kontroluje stan sprzętu i ubiór,
  2. przygotowuje miejsce, sprzęt i pomoce dydaktyczne do przeprowadzenia jednostki treningowej,
  3. sprawdza prawidłowość przygotowania konia do zajęć,
  4. ustawia przeszkody z zachowaniem bezpieczeństwa jeźdźca i konia.
2. Prowadzi trening jazdy konnej
Kryteria weryfikacji:
  1. wyjaśnia cele i zadania zajęć,
  2. stosuje zasady etycznego postępowania jeźdźca z koniem,
  3. instruuje wykonywanie technik jeździeckich,
  4. prowadzi zajęcia dla jeźdźca na lonży,
  5. utrzymuje kontakt z jeźdźcem lub grupą (np. wita, żegna, nawiązuje kontakt wzrokowy, reaguje na sygnały zmęczenia, na sygnały braku zrozumienia instrukcji, komunikuje się werbalnie i niewerbalnie z uczestnikami),
  6. ustawia się względem jeźdźca lub grupy w sposób umożliwiający uczestnikowi lub uczestnikom słyszalność komunikatów,
  7. stosuje zróżnicowane metody, formy organizacyjne i środki dydaktyczne dostosowane do celu zajęć i możliwości uczestnika,
  8. nadzoruje wykonywanie ćwiczeń przez jeźdźców,
  9. koryguje błędy jeźdźców,
  10. mobilizuje do wysiłku fizycznego, w tym stosuje zachęty słowne, pochwały,
  11. podsumowuje zajęcia i poziom realizacji zadania.
3. Lonżuje konia
Kryteria weryfikacji:
  1. stosuje techniki lonżowania,
  2. powoduje koniem w trzech chodach,
  3. lonżuje konia z wykorzystaniem specjalistycznego wyposażenia (np. wypinacze, gouge).
4. Przygotowuje konia do transportu
Kryteria weryfikacji:
  1. planuje opiekę nad koniem przed i po transporcie,
  2. zabezpiecza kończyny i ogon,
  3. ładuje i wyładowuje konia do/z koniowozu lub przyczepy.

Instytucje certyfikujące i podmioty powiązane z kwalifikacją

# Instytucje certyfikujące (IC) Instytucje walidujące
1
Polski Związek Jeździecki

Wnioskodawca:

Polski Związek Jeździecki

Minister właściwy dla kwalifikacji:

Minister Sportu i Turystyki

LOKALIZACJA INSTYTUCJI CERTYFIKUJĄCYCH I WALIDUJĄCYCH