
Teologia; Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Krótka charakterystyka kwalifikacji
Absolwent dysponuje pogłębioną wiedzą o różnych specjalnościach teologicznych, charakteryzuje zależności między nimi, a innymi dziedzinami nauki oraz aksjologiczny kontekst związany z teologią. Wykorzystuje znajomość specyfiki teologii biblijnej, systematycznej, praktycznej i dialogu międzyreligijnego. Wykazuje pogłębioną wiedzę o filozofii i prawie kanonicznym w odniesieniu do teologii. Korzysta z naukowej terminologii teologicznej, interpretuje teksty teologiczne i analizuje tendencje rozwojowe. Wykazuje się wiedzą na temat religii monoteistycznych, historii Kościoła powszechnego, a także z zakresu teologii praktycznej, w tym katechetyki, liturgiki i teologii pastoralnej. Planuje i realizuje własne badania naukowe, wykorzystując metody właściwe dla nauk teologicznych. Twórczo prezentuje swoją wiedzę w opracowaniach naukowych. Formułuje hipotezy badawcze, analizuje teksty teologiczne, prezentuje pogłębioną wiedzę zrozumiale dla różnych odbiorców oraz rozwiązuje nietypowe problemy. Kieruje pracą grupy i współpracuje w różnych kontekstach społecznych i zawodowych. Tworzy środowisko respektujące wartości chrześcijańskie oraz angażuje się w działania społeczne, inspirowane chrześcijańskim systemem wartości. Działa na rzecz organizacji i wspólnot chrześcijańskich, efektywnie pracując w grupie i włączając się w działalność na rzecz zachowania dziedzictwa chrześcijańskiego i kulturowego.
Absolwent znajdzie zatrudnienie na różnych stanowiskach w instytucjach kościelnych i świeckich. Studia zapewniają solidne wykształcenie teologiczne wzbogacone o szereg zajęć poszerzających perspektywy przyszłego zatrudnienia i rozwoju w wymiarze interpersonalnym oraz społecznym. Dzięki pogłębionej formacji intelektualnej inspirowanej nauką Kościoła absolwent jest przygotowany do tworzenia środowiska zawodowego i społecznego respektującego wartości chrześcijańskie oraz odpowiedzialnego za działania na rzecz zespołów i organizacji. Dodatkowo studenci mogą zrealizować w toku studiów przygotowanie pedagogiczne zgodne ze standardem kształcenia nauczycieli, uzyskując wysokie kwalifikacje katechetyczne oraz psychologiczno-pedagogiczne uprawniające do podjęcia zatrudniania na stanowisku nauczyciela religii.
Kwalifikacja jest objęta standardem kształcenia określonym w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Spełnia wymagania określone w: Ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela i Porozumieniu pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski oraz Ministrem Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie kwalifikacji zawodowych wymaganych od nauczycieli religii.
Informacje o kwalifikacji
Informacje o kierunku studiów
Programem praktyk objęci są studenci III i IV roku. Praktyki należy zrealizować w minimum 2 instytucjach spośród 3 obszarów w wymiarze 160 godzin: 1. ruchy formacyjne, pielgrzymki i domy rekolekcyjne; 2. instytucje zajmujące się wydawaniem i gromadzeniem publikacji teologicznych; 3. szpitale i hospicja. Studenci odbywający przygotowanie pedagogiczne do nauczania religii realizują praktyki psychologiczno-pedagogiczne (30 godzin) oraz katechetyczne (130 godzin) w dwóch typach szkół.
Absolwent może kontynuować kształcenie w szkole doktorskiej i zdobyć kwalifikacje na poziomie 8 Europejskich Ram Kwalifikacji (8 ERK).
Kierunek teologia został przypisany w całości do dyscypliny naukowej nauki teologiczne (100%).
Informacje dodatkowe
Instytucje certyfikujące i podmioty powiązane z kwalifikacją
# | Instytucje certyfikujące (IC) | Instytucje walidujące |
---|---|---|
1 |
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
|
Lista
|