Kwalifikacja pełna na poziomie 6 Polskiej Ramy Kwalifikacji i europejskich ram kwalifikacji
Status:
archiwalna
Rodzaj:
pełna
Kategoria:
studia wyższe
Poziom studiów
I stopnia
Dokument potwierdzający nadanie kwalifikacji:
Dyplom

Krótka charakterystyka kwalifikacji

Absolwent ma zaawansowaną wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne z zakresu projektowania i sztuki oraz nauk społecznych i humanistycznych, a połączenie tych obszarów zapewnia gruntowne wykształcenie projektanta-humanisty przygotowując go do pracy zawodowej. Wykazuje się odwagą i odpowiedzialnością w działaniu, wrażliwością na drugiego człowieka, jego środowisko naturalne, społeczne i kulturowe, oraz gotowością do angażowania się w pożyteczne przedsięwzięcia. Szuka rozwiązań projektowych, które podnoszą jakość życia użytkowników, przy wykorzystaniu najnowszej wiedzy i z użyciem nowych technologii. Pracuje w środowisku projektowym, rozumianym jako otoczenie przemysłowe i biznesowe. Wie, jak przebiega proces projektowania i wdrażania produktów. Podczas tworzenia korzysta z wiedzy o człowieku i narzędzi z zakresu nauk humanistycznych i społecznych. Umie znaleźć podbudowę teoretyczną na użytek prac projektowych, przeprowadzić badania, zaproponować ich zakres, tematykę, opisać i zaprezentować efekty działań. Zna techniki prezentowania i wykonywania dokumentacji projektów (programy komputerowe, techniki rysunkowe, graficzne, fotograficzne i filmowe). Rozumie zasady odpowiedzialności w kontekście zrównoważonego rozwoju i ekologii. Jest kreatywny i oryginalny, przygotowany do pracy w różnych warunkach i okolicznościach, solidny warsztatowo i świadomie korzystający ze współczesnych możliwości technologicznych. Jest gotowy do doskonalenia siebie i kształcenia przez całe życie.

Absolwent studiów I stopnia na kierunku wzornictwo może: założyć własną praktykę projektową, dołączyć do istniejącego zespołu projektowego lub taki stworzyć, podjąć współpracę z zespołami projektowymi w istniejących przedsiębiorstwach jako projektant, badacz lub menedżer procesu projektowego, zajmować się konsultingiem w designie, podjąć zatrudnienie w firmach sektora kreatywnego (agencje reklamowe, studia graficzne, studia animacji/multimedialne); podjąć pracę o charakterze edukacyjno-popularyzatorskim (krytyk, teoretyk wzornictwa, kurator).

Informacje o kwalifikacji

Informacje o kierunku studiów

Status studiów
Zlikwidowane
Tytuł zawodowy / Stopień
Licencjat lub inny równorzędny
Specjalności
Projektowanie komunikacji (Communication Design); Projektowanie otoczenia (Domestic Design); Projektowanie mody (Fashion Design); Projektowanie przemysłowe (Industrial Design)
Profil studiów
Praktyczny
Forma prowadzenia studiów
Studia stacjonarne
Język kształcenia
język polski
Posiadane dodatkowe akredytacje
Polska Komisja Akredytacyjna: akredytacja programowa z oceną pozytywną dla kierunku wzornictwo w dniu 20 października 2016 r. 
Dodatkowe informacje na temat kwalifikacji

Absolwent jest przygotowany do kontynuacji kształcenia i zdobycia kwalifikacji na poziomie 7 PRK/ERK (mgr) lub na studiach podyplomowych.

Stałym partnerem wzornictwa na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu jest firma Schattdecor. Uczelnia współpracuje także z takimi firmami, jak: IKEA, Allegro, Tołpa, Egger, LPP i VOX. Studenci kierunku wzornictwo uczestniczą także w krótszych formach warsztatowych we współpracy z Urzędem Miasta Poznania, Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Narodowym Instytutem Audiowizualnym (obecnie FINA), Instytutem Adama Mickiewicza, Muzeum Narodowym w Warszawie, kampusem głównym Uniwersytetu SWPS.

Informacje dodatkowe

Liczba punktów ECTS
240
Czas trwania studiów - liczba semestrów
8
Kod ISCED
0212 - Moda, wystrój wnętrz i projektowanie przemysłowe
Kod kwalifikacji (od 2020 roku)
42836

LOKALIZACJA INSTYTUCJI CERTYFIKUJĄCYCH I WALIDUJĄCYCH