×

Dofinansowanie do walidacji realizowanej w ramach ZSK

Bez względu na to czy jesteś osobą uczącą się, pracodawcą czy instytucją certyfikującą, a chcesz czerpać korzyści z możliwości jakie oferuje ZSK, będziesz potrzebować funduszy na pokrycie kosztów walidacji.

Walidacja w Polsce zgodnie z przyjętą definicją jest rozumiana jako „sprawdzenie, czy osoba ubiegająca się o nadanie określonej kwalifikacji, niezależnie od sposobu uczenia się tej osoby, osiągnęła wyodrębnioną część lub całość efektów uczenia się (tj. wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne nabyte w procesie uczenia się, wymagane dla tej kwalifikacji”).

Uczniowie chcąc podwyższyć swoje kwalifikacje czy osoby już pracujące planując zmianę zawodu mogą skorzystać z oferty Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK) i poddać się walidacji z wybranej przez siebie kwalifikacji ujętej w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji (ZRK). W większości przypadków ta usługa będzie płatna, a koszt walidacji będzie zależał od złożoności elementów weryfikacji wiedzy, umiejętności czy kompetencji społecznych jakie muszą zostać sprawdzone przez uprawnioną Instytucję Certyfikującą.

Koszty walidacji w pełni ponosi kandydat przystępujący do weryfikacji posiadanych przez siebie efektów uczenia się. Mimo, iż nie ma jednego dedykowanego wsparcia przeznaczonego wprost na walidację, kandydat może szukać środków w wielu miejscach i na różnych poziomach. Szczegółową analizę programów i funduszy osoby uczące się mogą odnaleźć tutaj.

Należy również podkreślić, że uczniowie szkół branżowych mogą jednorazowo przystąpić do walidacji wybranej kwalifikacji rynkowej nie ponosząc kosztów, jeśli dyrektorzy ich szkół podpiszą stosowne umowy z instytucjami certyfikującymi. Tę możliwość reguluje art. 122a Prawa oświatowego z 2016 roku.

Ze Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji mogą również skorzystać pracodawcy, dla których ważna jest inwestycja w pracownika. Chcąc podnieść kwalifikacje zarówno swoje i swoich podwładnych to pracodawca musi ponieść koszty walidacji efektów uczenia się. Ta grupa beneficjentów systemu także może starać się o refundację poniesionych nakładów finansowych. Więcej informacji pracodawcy mogą uzyskać tutaj.

Zaprojektowanie i przeprowadzenie walidacji to także duże obciążenie finansowe dla samej Instytucji Certyfikującej. Wysokie koszty procesu mają bezpośredni wpływ na to jak wysokie opłaty będzie musiał ponieść kandydat korzystając z tej usługi. Obniżenie kosztów przez skorzystanie z dostępnych mechanizmów dofinansowania to szansa dla Instytucji Certyfikującej na zwiększenie swojej konkurencyjności na rynku, a tym samym znacząca korzyść dla kandydatów. Kompendium wiedzy na temat źródeł dofinansowania do walidacji Instytucje Certyfikujące mogą odnaleźć tutaj.