×

ZRK w służbie doradztwa zawodowego

Agnieszka Marszałek - liderka projektu „Prowadzenie i rozwój Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji” przemawia do uczestników obchodów „Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia”. Stoi na scenie na tle godła polskiego, flagi Polski i flagi Unii Europejskiej.
IBE / na zdjęciu Agnieszka Marszałek (liderka projektu ZRK3)

Podczas Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia ZRK zaprezentowało narzędzia, które mogą w znaczący sposób pomóc rynkowi pracy. 

Za nami obchody „Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia”. Podczas uroczystości zaproszeni goście wysłuchali wykładów na temat zmian zachodzących na rynku pracy. W programie spotkania znalazła się również prezentacja na temat praktycznych aspektów wspierania uczenia się przez całe życie z użyciem nowoczesnych aplikacji wykorzystujących dane Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji (ZRK). Agnieszka Marszałek, Liderka projektu „Prowadzenie i rozwój ZRK” i Irmina Sokulska, Ekspertka w projekcie „Wspieranie dalszego rozwoju ZSK”, przedstawiły narzędzia wspierające pracę doradców zawodowych.

Nowe możliwości wspierania uczenia się przez całe życie

Podczas tegorocznych obchodów swojego święta, które odbyło się 31 stycznia, zaproszeni goście wysłuchali różnych wykładów na temat zmian zachodzących na rynku pracy. Instytut Badań Edukacyjnych (IBE) zaprezentował w trakcie spotkania nowe możliwości wspierania uczenia się przez całe życie z użyciem narzędzi cyfrowych, wykorzystujących dane gromadzone w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji. 

Przedstawiono możliwości wykorzystania ZRK jako nowoczesnego narzędzia ułatwiającego planowanie rozwoju edukacyjnego i zawodowego osób w różnym wieku, w tym następujące aplikacje wspierające pracę doradców zawodowych:

  • ZeteRKa– czatbot, który wykorzystuje sztuczną inteligencję  do automatycznego wspomagania doradztwa zawodowego; 
  • Kompas szkolnictwa branżowego – narzędzie, które ułatwia planowanie własnej ścieżki rozwoju edukacyjno-zawodowego na bazie kwalifikacji nadawanych w szkolnictwie zawodowym; 
  • Kompas – narzędzie, które korzysta z szerszego zbioru – także z kwalifikacji wolnorynkowych oraz tych nadawanych w szkolnictwie wyższym; 
  • Małe ZRK i Wiem, co umiem” – strony, które pomagają młodym osobom zrozumieć wartość nazywania i potwierdzania posiadanych umiejętności. 

Zaprezentowano także innego rodzaju narzędzia, które mogą być wykorzystane przez doradców zawodowych podczas pracy z klientami: 

  • Metodę bilansu kompetencji” - służącą doradcom zawodowym do rozpoznawania tego, co dana osoba wie i umie, oraz opisania tego w taki sposób, aby móc pokazać te kompetencje innym (czyli tzw. audytu umiejętności); pozwala na przygotowanie planów rozwoju. Została stworzona z myślą o osobach zainteresowanych walidacją, doradcach zawodowych oraz działach HR;
  • Moje Portfolio” - narzędzie online do gromadzenia dowodów nabytej wiedzy i umiejętności oraz kompetencji społecznych, a także tworzenia planów rozwoju; zostało stworzone dla: uczniów i studentów, doradców zawodowych, działów HR i wszystkich osób zainteresowanych walidacją.

Zaprezentowane przez IBE narzędzia umożliwiają znacznie łatwiejsze korzystanie z gromadzonych w ZRK danych przez osoby, które chcą zdobywać kwalifikacje oraz pomagają w nowoczesnym doradztwie zawodowym, w tym przedstawicielom Publicznych Służb Zatrudnienia.

Publiczne służby zatrudnienia mają bogatą historię i tradycję

27 stycznia 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał nowatorski „Dekret o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami”, który przewidywał m.in. wprowadzenie powszechnego dostępu do pośrednictwa pracy i zasiłki dla bezrobotnych. Na kanwie dekretu z 1919  r., 91 lat później ustanowiono Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia, który przypada właśnie 27 stycznia.

Nowatorskie narzędzia wspomagają szczytne idee

„To zaszczyt dla nas móc uczestniczyć w tak uroczystym i ważnym dla pracowników Publicznych Służb Zatrudnienia dniu” - mówi Agnieszka Marszałek, Liderka projektu Prowadzenie i rozwój ZRK. „Powiatowe i Wojewódzkie Urzędy Pracy są ważnymi partnerami we wdrażaniu rozwiązań proponowanych w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, wspierających rozwoju kapitału ludzkiego. Jednym z nich jest Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji wraz z pakietem narzędzi ułatwiających praktyczne wykorzystanie jego zasobów przez doradców zawodowych w ich codziennej pracy z klientem. Cieszy nas, że dzięki takim rozwiązaniom szczytne idee zyskują swój praktyczny wymiar i użyteczność” – podsumowała.

 

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie