Kwalifikacja cząstkowa na poziomie 7 Polskiej Ramy Kwalifikacji i europejskich ram kwalifikacji
Status:
włączona funkcjonująca
Rodzaj:
cząstkowa
Kategoria:
studia podyplomowe
Data włączenia do ZSK:
2019-05-29
Dokument potwierdzający nadanie kwalifikacji:
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych

Krótka charakterystyka kwalifikacji

Studia kształcą specjalistów z zakresu zarządzania bezpieczeństwem pracy. Przygotowują do pełnienia roli specjalisty ds. bhp oraz audytora wewnętrznego systemów zarządzania bhp. Są ukierunkowane na: - zaznajomienie z regulacjami prawnymi w obszarze bhp, - zaznajomienie z zasadami kształtowania bezpiecznego środowiska pracy w oparciu o wymogi prawa i zasady ergonomii, - zaznajomienie z zasadami systemowego zarządzania bhp, - zaznajomienie z metodami i narzędziami wykorzystywanymi w dziedzinie bhp oraz ergonomii, - wykształcenie umiejętności planowania, organizowania i kontrolowania czynności związanych z realizacją zadań służb bhp, - zapoznanie z komputerowymi systemami wspomagania zarządzania bezpieczeństwem pracy i projektowaniem ergonomicznym, - kształtowanie umiejętności potrzebnych do skutecznego wykonywania zadań służb bhp i osób odpowiedzialnych za kształtowanie bezpiecznego środowisko pracy.

Informacje o kwalifikacji

Grupy osób, które mogą być zainteresowane uzyskaniem kwalifikacji

Studia podyplomowe dedykowane są w szczególności dla kadry odpowiedzialnej za zagadnienia związane z bhp oraz ergonomią w przedsiębiorstwie oraz dla osób odpowiedzialnych za wdrożenie i funkcjonowanie systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Pracy zgodnego z normą PN-N 18001 (ISO 45001). Warunkiem koniecznym przystąpienia do studiów jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów pierwszego lub drugiego stopnia.

Wymagane kwalifikacje poprzedzające

Opis

Warunkiem koniecznym przystąpienia do studiów jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów pierwszego lub drugiego stopnia.

Typowe możliwości wykorzystania kwalifikacji

Absolwent studiów podyplomowych uzyskuje kompetencje przewidziane dla stanowiska starszego inspektora do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy i zgodne z wymaganiami określonymi w Rozporządzeniu w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy z dnia 2 września 1997 r. Ponadto uzyskuje wiedzę i umiejętności w zakresie ergonomii oraz wdrażania i funkcjonowania systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy zgodnego z normami PN-N 18001, OHSAS 18001 (ISO 45001), a także certyfikat audytora wewnętrznego systemów zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy zgodnych z PN-N 18001.
W perspektywie kilkuletniej aktywności zawodowej w ramach służby bhp, absolwent studiów podyplomowych będzie posiadał szersze możliwości na rynku pracy niż technik bezpieczeństwa i higieny pracy. W szczególności zyska:
- możliwość zatrudnienia na stanowiskach: specjalisty do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, starszego specjalisty do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy oraz głównego specjalisty do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy przewidzianych Rozporządzeniem w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy z dnia 2 września 1997 r. § 4 ust. 2 pkt 3, 4, 5;
- możliwość kierowania wieloosobową komórką organizacyjną bhp zgodnie z wymaganiami przewidzianymi Rozporządzeniem w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy z dnia 2 września 1997 r. § 4 ust. 3;
- możliwość wykonywania zadań służby bhp jako specjalista spoza zakładu pracy (outsourcing bhp) zgodnie z art. 237 § 4 Kodeksu Pracy, w związku z wymaganiami ujętymi w Rozporządzeniu w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy z dnia 2 września 1997 r. § 4 ust. 2 pkt 3, 4, 5.

Uprawnienia związane z posiadaniem kwalifikacji

Uprawnienia starszego inspektora do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy przewidziane Rozporządzeniem w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy z dnia 2 września 1997 r. § 4 ust. 2 pkt 2.

Zapotrzebowanie na kwalifikację

Funkcjonowanie służb bhp w największym sektorze firm małych i średnich wymaga osób o kwalifikacjach co najmniej specjalisty bhp, co uwarunkowane jest posiadaniem kwalifikacji na poziomie studiów wyższych lub podyplomowych bhp. Globalizacja, umiędzynarodowienie gospodarki wymaga podwyższonych kwalifikacji od osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i higienę pracy oraz zapewnienie ergonomicznego środowiska pracy, zwłaszcza w kontekście starzejącego się społeczeństwa i potrzeb osób starszych 50+. Rosnące zainteresowanie systemami zarządzania bhp wymaga kadr bhp o wysokich kompetencjach w zakresie wdrażania i utrzymywania systemów opartych o standardy normatywne. W Polsce, jak podaje GUS w publikacji pt. „Szkoły wyższe i ich finanse z 2016 roku”, liczba osób na studiach podyplomowych w roku akademickim 2016/2017, w porównaniu z rokiem poprzednim zwiększyła się o 6,4 tys. i wyniosła 158,0 tys., w tym w Wyższych Szkołach Technicznych studiowało 11,2 tys. słuchaczy. W regionie łódzkim coroczna szacunkowa liczba absolwentów studiów podyplomowych z zakresu bhp to 200 osób.

Odniesienie do kwalifikacji o zbliżonym charakterze oraz wskazanie kwalifikacji ujętych w ZRK zawierających wspólne zestawy efektów uczenia się

Słuchacze studiów podyplomowych – inaczej niż uczestnicy studiów inżynierskich oraz studiów drugiego stopnia ze specjalnością w zakresie bhp – posiadają pogłębioną wiedzę o problematyce bhp, również w powiązaniu z innymi dziedzinami wiedzy (np. ergonomią, zarządzaniem, edukacją dorosłych); w szerszym zakresie oraz z wykorzystaniem bardziej zaawansowanych narzędzi i metod dokonują pogłębionych analiz z obszaru bhp i ergonomii; są lepiej przygotowani do świadomego wykorzystywania kompetencji społecznych niezbędnych dla pracownika służb bhp oraz osób odpowiedzialnych za kształtowanie bezpiecznego i ergonomicznego środowiska pracy.

Informacje dodatkowe

Podstawa prawna włączenia kwalifikacji do ZSK
Uchwała Senatu Politechniki Łódzkiej z dnia 29 maja 2019 r. w sprawie włączenia do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji kwalifikacji nadanej po ukończeniu studiów podyplomowych "Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy"
Data rozpoczęcia funkcjonowania kwalifikacji w ZSK
2019-05-29
Liczba punktów ECTS
30
Czas trwania studiów - liczba semestrów
2
Data uruchomienia
2019-10-15
Kod dziedziny kształcenia
862 - Bezpieczeństwo i higiena pracy
Kod kwalifikacji (do 2020 roku)
7C861900058
Kod kwalifikacji (od 2020 roku)
12692

Efekty uczenia się

Syntetyczna charakterystyka efektów uczenia się

Absolwent studiów podyplomowych jest przygotowany do pełnienia roli pracownika służb bhp oraz menadżera bhp. Potrafi: - właściwie dobierać źródła niezbędnych informacji (w szczególności wymagań prawnych i normatywnych), dokonywać ich krytycznej analizy i syntezy; - realizować nakreślone prawem zadania kontrolno-doradcze w obszarze bhp, w szczególności w zakresie badania wypadków przy pracy, oceny ryzyka zawodowego, przygotowania i realizacji szkoleń bhp i innych, - wypełniać swoje funkcje zawodowe (w tym również kierownicze i szkoleniowe) w funkcjonujących w organizacji zespołach, - projektować i realizować procesy monitorowania stanu bhp w organizacji, - podejmować działania w ramach wdrażania, nadzorowania, utrzymywania i doskonalenia systemów zarządzania bhp. W czasie wykonywania swoich zadań wykazuje się kreatywnością, umiejętnościami komunikacyjnymi z pracownikami wszystkich szczebli zarządzania, jest gotowy do ciągłego doskonalenia i rozwoju swojej kariery zawodowej.
<Rozwiń wszystko>

Zestawy efektów uczenia się

1. Podstawy prawa BHP

<Rozwiń zestaw>
Poszczególne efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
1. Wyjaśnia istotę funkcjonowania systemu ochrony pracy w Polsce
Kryteria weryfikacji:
  1. wymienia i identyfikuje zależności pomiędzy elementami systemu ochrony pracy w Polsce
  2. wymienia role i zadania instytucji państwowego i społecznego nadzoru nad warunkami pracy
  3. wskazuje źródła prawa krajowego i międzynarodowego w zakresie bhp, ochrony ppoż. oraz ergonomii
  4. identyfikuje wewnątrzzakładowe regulacje prawne w zakresie bhp ppoż. oraz ergonomii
  5. interpretuje wymagania prawne z zakresu bhp, ppoż. oraz ergonomii
  6. wyszukuje źródła prawa bezpieczeństwa i higieny pracy
2. Określa zakres obowiązków i odpowiedzialności pracodawcy i pracownika w obszarze bhp, ppoż. oraz ergonomii
Kryteria weryfikacji:
  1. wymienia obowiązki pracodawcy i pracownika w zakresie bhp, ppoż. oraz ergonomii
  2. wymienia prawa pracownika
  3. wymienia konsekwencje nieprzestrzegania obowiązków pracownika i pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy
  4. wskazuje przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, za naruszenie których grozi odpowiedzialność karna i porządkowa
3. Identyfikuje przepisy dotyczące ochrony pracy kobiet, młodocianych i niepełnosprawnych oraz uprawnień pracowników, związanych z rodzicielstwem
Kryteria weryfikacji:
  1. wyszukuje przepisy ochrony pracy dotyczące kobiet, młodocianych i niepełnosprawnych oraz uprawnień pracowników, związanych z rodzicielstwem
  2. interpretuje przepisy ochrony pracy dotyczące kobiet, młodocianych i niepełnosprawnych oraz uprawnień pracowników, związanych z rodzicielstwem
4. Wyjaśnia istotę funkcjonowania systemu normalizacji i oceny zgodności w obszarze bhp
Kryteria weryfikacji:
  1. wyjaśnia cele systemu normalizacji dyskutowane na forum międzynarodowym i w Polsce
  2. identyfikuje normy krajowe i międzynarodowe
  3. korzysta ze źródeł informacji dotyczących norm i procedur oceny zgodności w obszarze bhp

2. Badanie wypadków przy pracy

<Rozwiń zestaw>
Poszczególne efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
1. Rozróżnia pojęcia związane z wypadkami przy pracy i chorobami zawodowymi
Kryteria weryfikacji:
  1. podaje definicje pojęć związanych z wypadkami przy pracy, chorobami zawodowymi
  2. interpretuje zdarzenia wypadkowe według odpowiednich kryteriów klasyfikacyjnych
2. Ocenia zdarzenie wypadkowe zgodnie z definicją wypadku przy pracy
Kryteria weryfikacji:
  1. opisuje i omawia cechy wypadku przy pracy
  2. dokonuje kwalifikacji prawnej wypadku przy pracy
  3. uzasadnia kwalifikację prawną wypadku przy pracy
3. Określa zakres odpowiedzialności pracodawcy i pracownika w przypadku zaistnienia wypadku przy pracy oraz w razie wystąpienia choroby zawodowej
Kryteria weryfikacji:
  1. wymienia akty prawne związane z wypadkami przy pracy i chorobami zawodowymi
  2. wyjaśnia obowiązki pracodawcy i pracownika w razie wystąpienia wypadku przy pracy
  3. omawia konsekwencje nieprzestrzegania obowiązków pracodawcy w razie wystąpienia wypadku przy pracy
  4. omawia obowiązki pracodawcy w razie wystąpienia choroby zawodowej pracownika
  5. omawia konsekwencje nieprzestrzegania obowiązków pracodawcy w razie wystąpienia choroby zawodowej pracownika
  6. opisuje zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy oraz w stanach zagrożenia zdrowia i życia
4. Realizuje proces badania przyczyn wypadku przy pracy
Kryteria weryfikacji:
  1. przygotowuje i przeprowadza procedurę ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy
  2. dobiera metody ustalania przyczyn wypadku przy pracy
  3. wyjaśnia związki przyczynowo-skutkowe w wypadku przy pracy
  4. diagnozuje przyczyny wypadku przy pracy według przyjętych kryteriów klasyfikacyjnych
  5. wykorzystuje zaawansowane metody badania przyczyn wypadków przy pracy, w tym narzędzia TQM (Total Quality Management)
5. Przygotowuje dokumentację powypadkową
Kryteria weryfikacji:
  1. wymienia przepisy prawne związane z prowadzeniem dokumentacji powypadkowej
  2. odzwierciedla okoliczności, skutki, przyczyny wypadku przy pracy w dokumentacji powypadkowej, trzymając się obowiązującego w prawie aparatu pojęciowego
  3. dowodzi zgodności opracowanej dokumentacji powypadkowej z ustaleniami dokonanymi podczas badania wypadku przy pracy
6. Opracowuje wnioski i zalecenia profilaktyczne dotyczące wypadków przy pracy
Kryteria weryfikacji:
  1. wyjaśnia znaczenie profilaktyki wypadkowej
  2. formułuje wnioski i zalecenia profilaktyczne po danym wypadku przy pracy
7. Podejmuje działania zapobiegające chorobom zawodowym
Kryteria weryfikacji:
  1. opisuje działania, jakie należy podjąć w razie podejrzenia choroby zawodowej
  2. omawia procedury dotyczące chorób zawodowych
  3. hierarchizuje czynniki zwiększające prawdopodobieństwo choroby zawodowej i dobiera środki zapobiegające zachorowaniu na chorobę zawodową
  4. omawia wymagania dotyczące dokumentacji stwierdzonych chorób zawodowych i podejrzeń o takie choroby

3. Zarządzanie ryzykiem zawodowym

<Rozwiń zestaw>
Poszczególne efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
1. Wyjaśnia pojęcia związane z ryzykiem zawodowym
Kryteria weryfikacji:
  1. wyjaśnia pojęcia związane z oceną, analizą, zarządzaniem ryzykiem zawodowym
  2. interpretuje parametry oceny ryzyka zawodowego
  3. charakteryzuje czynniki zagrożenia w środowisku pracy, w tym czynniki ergonomiczne
  4. porządkuje czynniki zagrożeń w środowisku pracy według różnych kryteriów klasyfikacyjnych
  5. definiuje źródła informacji potrzebne do oceny ryzyka zawodowego
  6. opisuje i klasyfikuje metody oceny ryzyka
  7. charakteryzuje środki profilaktyczne ograniczające ryzyko zawodowe
2. Identyfikuje przepisy prawa dotyczące oceny ryzyka zawodowego
Kryteria weryfikacji:
  1. wyszukuje przepisy prawa oraz normy dotyczące oceny ryzyka zawodowego, w szczególności ochrony pracy dotyczące kobiet, młodocianych i niepełnosprawnych
  2. interpretuje przepisy prawa oraz normy dotyczące oceny ryzyka zawodowego, w szczególności ochrony pracy dotyczące kobiet, młodocianych i niepełnosprawnych
  3. omawia obowiązki pracodawcy w zakresie oceny ryzyka zawodowego
3. Realizuje proces oceny ryzyka zawodowego
Kryteria weryfikacji:
  1. opisuje etapy oceny ryzyka zawodowego
  2. uzasadnia i dobiera metody oceny ryzyka zawodowego
  3. dobiera narzędzia i techniki identyfikacji zagrożeń w środowisku pracy
  4. uzasadnia różnicowanie wartości parametrów w ocenie ryzyka zawodowego
  5. opracowuje adekwatne środki i działania profilaktyczne ograniczające poziom ryzyka
4. Tworzy dokumentację oceny ryzyka zawodowego
Kryteria weryfikacji:
  1. wymienia elementy dokumentacji oceny ryzyka zawodowego zgodne z wymaganiami prawnymi oraz dobrymi praktykami
  2. tworzy narzędzia do identyfikacji zagrożeń w środowisku pracy
  3. analizuje zgodność opracowanej dokumentacji oceny ryzyka zawodowego z wymaganiami prawa
  4. wykorzystuje aplikacje komputerowe wspomagające ocenę ryzyka zawodowego

4. Przygotowanie i prowadzenie szkoleń BHP

<Rozwiń zestaw>
Poszczególne efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
1. Opisuje czynniki determinujące specyfikę edukacji dorosłych
Kryteria weryfikacji:
  1. podaje definicje podstawowych pojęć z zakresu andragogiki - procesu kształcenia dorosłych
  2. wyjaśnia i dobiera modele kształcenia dorosłych
  3. podaje przykłady właściwie i niewłaściwie dobranych metod i narzędzi w pracy dydaktyka z osobami dorosłymi
2. Przygotowuje proces szkoleniowy
Kryteria weryfikacji:
  1. stosuje narzędzia badawcze w diagnozie potrzeb szkoleniowych bhp
  2. określa cele szkolenia
  3. różnicuje uczestników szkolenia bhp
  4. dobiera formy i treści szkolenia bhp do specyfiki grupy uczestników
  5. przygotowuje/opracowuje materiały szkoleniowe
3. Realizuje proces szkoleń bhp
Kryteria weryfikacji:
  1. uzasadnia dobór metod szkolenia do grupy uczestników, w tym metod aktywizujących
  2. dobiera nowoczesne środki przekazu do typu i formy szkolenia
  3. dobiera i stosuje metody oceny efektywności szkolenia
4. Przygotowuje dokumentację szkoleniową
Kryteria weryfikacji:
  1. wymienia przepisy prawne związane z prowadzeniem dokumentacji szkoleniowej bhp
  2. uzasadnia zgodność opracowanej dokumentacji szkoleniowej z wymaganiami prawa

5. Ergonomiczne projektowanie środowiska pracy

<Rozwiń zestaw>
Poszczególne efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
1. Interpretuje pojęcia związane z ergonomią
Kryteria weryfikacji:
  1. wyjaśnia pojęcia związane z ergonomią i projektowaniem ergonomicznym
  2. opisuje działania ergonomiczne z uwzględnieniem ergonomii specjalistycznych (w tym dzieci, osób starszych, niepełnosprawnych)
  3. charakteryzuje relacje zachodzące w układzie człowiek - maszyna - środowisko
  4. uzasadnia potrzebę adaptacji antropometrycznej produktów i otoczenia w środowisku pracy
  5. charakteryzuje ergonomiczne czynniki ryzyka w środowisku pracy z uwzględnieniem obciążenia fizycznego i psychicznego pracą
2. Identyfikuje przepisy prawa dotyczące ergonomii
Kryteria weryfikacji:
  1. wyszukuje przepisy prawa oraz normy dotyczące ergonomii, w szczególności kobiet, młodocianych i niepełnosprawnych
  2. interpretuje przepisy prawa oraz normy dotyczące ergonomii, w szczególności kobiet, młodocianych i niepełnosprawnych
  3. omawia obowiązki pracodawcy w zakresie ergonomii
3. Przygotowuje proces diagnozy ergonomicznej
Kryteria weryfikacji:
  1. określa parametry analizy ergonomicznej stosownie do specyfiki stanowiska pracy
  2. dobiera metody i narzędzia do oceny wybranych parametrów diagnozy ergonomicznej stanowiska pracy
4. Przeprowadza diagnozę ergonomiczną
Kryteria weryfikacji:
  1. dobiera narzędzia do diagnozy ergonomicznej stanowiska pracy
  2. wyjaśnia związki przyczynowo-skutkowe w diagnozie ergonomicznej
  3. wyjaśnia intelektualne i psychomotoryczne predyspozycje pracowników wymagane do wykonywania określonych zadań
  4. wykorzystuje aparaturę specjalistyczną i aplikacje komputerowe do diagnozy ergonomicznej
5. Projektuje stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii
Kryteria weryfikacji:
  1. charakteryzuje kryteria projektowania ergonomicznego
  2. dobiera metody projektowania ergonomicznego
  3. projektuje nowe stanowisko pracy oraz modernizuje istniejące lub jego wybrane/wskazane składowe z uwzględnieniem potrzeb osób dojrzałych oraz z niepełnosprawnościami

6. Monitorowanie bezpieczeństwa i higieny pracy

<Rozwiń zestaw>
Poszczególne efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
1. Monitoruje stan bhp w organizacji
Kryteria weryfikacji:
  1. opisuje elementy podlegające ocenie w zakresie bhp
  2. wyjaśnia różne metody monitorowania bhp
  3. interpretuje wyniki pomiarów środowiska pracy
  4. interpretuje reaktywne i proaktywne mierniki stanu bezpieczeństwa
  5. projektuje narzędzia i mierniki oceny stanu bhp w organizacji
  6. opracowuje dokumentację z monitorowania reaktywnego i proaktywnego stanu bhp
  7. uzasadnia propozycje działań poprawiających warunki pracy, odwołując się do wyników monitorowania bhp
2. Monitoruje akty prawne i normatywne w zakresie bhp
Kryteria weryfikacji:
  1. wykorzystuje bazy danych aktów prawnych do monitorowania przepisów bhp
  2. projektuje narzędzia i mierniki oceny zgodności procedur i zasad bhp obowiązujących w organizacji z wymaganiami prawnymi i normatywnymi w zakresie bhp
  3. dokonuje analizy i oceny wyników monitorowania
3. Tworzy analizy kosztów i korzyści bhp
Kryteria weryfikacji:
  1. wyjaśnia istotę ekonomicznego podejścia do bezpieczeństwa i higieny pracy
  2. opisuje składniki analizy kosztów i korzyści bhp
  3. wykorzystuje odpowiednie narzędzia do analizy kosztów i korzyści w aspekcie bhp, w tym aplikacje komputerowe
  4. projektuje wskaźniki pomiaru kosztów i korzyści bhp

7. Organizowanie pracy służb BHP

<Rozwiń zestaw>
Poszczególne efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
1. Wyznacza obowiązki i uprawnienia służb bhp
Kryteria weryfikacji:
  1. wyjaśnia rolę i zadania służb bhp w zapewnieniu bezpieczeństwa pracy w organizacji
  2. omawia obowiązki i uprawnienia pracownika służb bhp wynikające z regulacji prawnych
  3. opisuje zakres działalności służb bhp według odpowiednich kategorii i funkcji
2. Identyfikuje przepisy prawa bhp adekwatne do organizacji
Kryteria weryfikacji:
  1. wyszukuje przepisy prawa bhp adekwatne do zakresu działalności organizacji, w tym prawa budowlanego, energetycznego
  2. określa warunki organizacji zgodnie z przepisami bhp
  3. opisuje zasady doboru profilaktyki technicznej, organizacyjnej oraz środków ochrony indywidualnej i zbiorowej
3. Dobiera środki profilaktyczne adekwatne do zadań pracowniczych
Kryteria weryfikacji:
  1. określa wymagania bhp dla obiektów budowlanych, pomieszczeń pracy, maszyn i urządzeń technicznych, prac szczególnie niebezpiecznych i innych, występujących w organizacji
  2. wyjaśnia sposoby eliminowania zagrożeń powstałych w organizacji oraz w procesach pracy
  3. opracowuje lub opiniuje plany modernizacji i rozwoju organizacji poprawiające stan bezpieczeństwa i higieny pracy
  4. ocenia zgodność regulaminów i instrukcji stanowiskowych w zakresie bhp z wymaganiami prawnymi
  5. ocenia spójność zastosowanych w organizacji rozwiązań prewencji wypadkowej i chorobowej z wynikami oceny ryzyka zawodowego
4. Planuje i realizuje kontrole stanu bhp w organizacji
Kryteria weryfikacji:
  1. dobiera rodzaje i zakres kontroli bhp
  2. wykorzystuje narzędzia i techniki w planowaniu działań kontrolnych
  3. wskazuje metody ustalania stanów faktycznych
  4. formułuje wnioski i zalecenia profilaktyczne z przeglądów i kontroli stanu bhp
  5. wyjaśnia elementy opracowanej dokumentacji pokontrolnej
5. Stosuje zasady współdziałania w zespole
Kryteria weryfikacji:
  1. wyznacza zadania członkom zespołu
  2. przestrzega praw innych osób w zespole
  3. dobiera metody i techniki pracy w zespole
  4. analizuje osiągnięte wyniki pracy w zespole
6. Stosuje różne metody komunikacji interpersonalnej
Kryteria weryfikacji:
  1. omawia podstawowe funkcje komunikowania się
  2. uzasadnia dobór różnych metod komunikacji interpersonalnej
  3. operuje językiem właściwym dla grupy zawodowej
  4. podaje przykłady kreatywnego rozwiązywania problemów z obszaru bhp
  5. projektuje różne techniki motywowania do bezpiecznej pracy
7. Rozwija wiedzę i umiejętności zawodowe z zakresu bhp
Kryteria weryfikacji:
  1. wyjaśnia istotę uczenia się przez całe życie LLL (lifelong learning)
  2. omawia możliwości podnoszenia własnych kompetencji zawodowych
  3. omawia możliwości rozwoju własnej kariery zawodowej
8. Planuje prowadzenie działalności gospodarczej w obszarze bhp
Kryteria weryfikacji:
  1. opisuje procedurę zakładania własnej działalności gospodarczej
  2. wyszukuje przepisy prawne związane z ochroną danych osobowych, prawem podatkowym, prawem autorskim
  3. analizuje skuteczność zastosowania wybranych metod i technik działań marketingowych w prowadzeniu działalności gospodarczej
  4. dobiera narzędzia komputerowe wspomagające prowadzenie działalności gospodarczej w obszarze bhp

8. Wdrażanie i utrzymywanie systemów zarządzania BHP

<Rozwiń zestaw>
Poszczególne efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
1. Wyjaśnia istotę zarządzania bhp
Kryteria weryfikacji:
  1. wyjaśnia pojęcia związane z systemem zarządzania bhp
  2. różnicuje koncepcje zarządzania bhp
  3. wyjaśnia cele systemu normalizacji w zakresie bhp
  4. identyfikuje normy krajowe i międzynarodowe z obszaru bhp
  5. wyjaśnia proces certyfikacji systemów zarządzania bhp i wskazuje role odpowiednich instytucji
2. Identyfikuje elementy systemu zarządzania bhp
Kryteria weryfikacji:
  1. opisuje wymagania norm zarządzania bhp
  2. uzasadnia rolę najwyższego kierownictwa w systemie zarządzania bhp
  3. wyjaśnia rolę partycypacji pracowniczej w systemie zarządzania bhp
  4. określa zależności pomiędzy zidentyfikowanymi procesami bhp w organizacji
3. Planuje i wdraża system zarządzania bhp
Kryteria weryfikacji:
  1. dobiera odpowiednie narzędzia i techniki do planowania i wdrażania systemu zarządzania bhp
  2. ocenia ryzyka związane z wdrożeniem systemu zarządzania bhp
4. Utrzymuje i doskonali system zarządzania bhp
Kryteria weryfikacji:
  1. uzasadnia stosowanie metod do utrzymania systemu
  2. opracowuje narzędzia do monitorowania systemu zarządzania bhp
  3. wyjaśnia skuteczność dobranych działań korygujących i zapobiegawczych w obszarze bhp
  4. uzasadnia implementację dobrych praktyk w doskonaleniu systemu zarządzania bhp
5. Opracowuje dokumentację systemową bhp
Kryteria weryfikacji:
  1. dobiera techniki do mapowania procesów bhp w organizacji
  2. tworzy kompletną, spójną dokumentację systemową
  3. analizuje zgodność opracowanej dokumentacji systemu zarządzania bhp z wymaganiami norm

Instytucje certyfikujące i podmioty powiązane z kwalifikacją

# Instytucje certyfikujące (IC) Instytucje walidujące
1
Wydział Zarządzania i Inżynierii Produkcji; Politechnika Łódzka

Instytucja, która włączyła kwalifikację do ZSK

Politechnika Łódzka

LOKALIZACJA INSTYTUCJI CERTYFIKUJĄCYCH I WALIDUJĄCYCH