
Kwalifikacja cząstkowa na poziomie 6 Polskiej Ramy Kwalifikacji i europejskich ram kwalifikacji
Konstrukcja ubioru
Status:
włączona funkcjonująca
Rodzaj:
cząstkowa
Kategoria:
studia podyplomowe
Data włączenia do ZSK:
2023-01-25
Dokument potwierdzający nadanie kwalifikacji:
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych
Krótka charakterystyka kwalifikacji
Osoba posiadająca kwalifikację "Konstrukcja ubioru": - opisuje zagadnienia z obszaru historii konstrukcji ubioru, - przeprowadza pomiary antropometryczne adekwatne do danych asortymentów ubioru, - konstruuje i modeluje wybrane elementy ubioru, - buduje szablony wybranych elementów ubioru, - sprawdza poprawność opracowanych konstrukcji, - wskazuje rodzaje i zasady tworzenia rysunków ubioru, - wykorzystuje komputerowy program graficzny do tworzenia rysunków ubioru, - zachowuje proporcje w kompozycji rysunku ubioru, - wykorzystuje narzędzia komputerowego systemu CAD/CAM do opracowania konstrukcji i modelowania wybranych elementów ubioru, - buduje wizualizację na cyfrowym awatarze w systemie CAD/CAM wybranych elementów ubioru, - modeluje wybrane elementy ubioru na manekinie metodą modelowania przestrzennego, - rozwiązuje problemy konstrukcyjne na manekinie wybranych elementów ubioru, - wykonuje szablony i prototyp wymodelowanych na manekinie form wybranych elementów ubioru, - identyfikuje manualnie wybrane surowce włókiennicze, - identyfikuje manualnie wybrane płaskie i liniowe wyroby włókiennicze, - wykazuje wiedzę na temat technik i technologii odzieżowych.
Informacje o kwalifikacji
Grupy osób, które mogą być zainteresowane uzyskaniem kwalifikacji
Studia podyplomowe "Konstrukcja ubioru" adresowane są do osób planujących podjęcie pracy w zawodach wymagających kwalifikacji z obszaru konstrukcji ubioru, np. nauczyciele zawodu w szkołach zawodowych, firmach odzieżowych w dziale przygotowania produkcji, samodzielnej działalności zawodowej w obszarze opracowania szablonów odzieży, projektowania ubioru. Na studia mogą rekrutować osoby posiadające ukończone studia pierwszego lub drugiego stopnia oraz będący absolwentem szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe lub posiadający kwalifikację zawodową lub doświadczenie zawodowe w branży przemysłu mody lub ukończone kursy zawodowe w obszarze konstrukcji ubioru świadczące o podstawowej wiedzy i umiejętnościach w tym obszarze.
Wymagane kwalifikacje poprzedzające
Opis
W studiach mogą uczestniczyć osoby posiadające ukończone studia pierwszego lub drugiego stopnia.
Typowe możliwości wykorzystania kwalifikacji
Ukończenie studiów podyplomowych "Konstrukcja ubioru" umożliwia uzyskanie kompetencji niezbędnych do podjęcia pracy na stanowisku konstruktora odzieży w firmie odzieżowej lub w przypadku nauczyciela w szkole zawodowej podjęcia pracy nauczyciela zawodu w branży przemysłu mody.
Zapotrzebowanie na kwalifikację
W związku z rosnącym zainteresowaniem oraz zapotrzebowaniem na specjalistów - konstruktorów ubioru na rynku pracy zarówno w szkołach zawodowych jak i firmach odzieżowych istnieje konieczność przygotowania kadry wykwalifikowanej w tym obszarze. Rynek pracy w tym momencie bardzo potrzebuje takich specjalistów w związku z niedużym zainteresowaniem młodzieży kształceniem się w tym zawodzie w szkołach zawodowych. Istnieje silna potrzeba kształcenia w tym kierunku osób, które już działają w branży lub chcą podjąć pracę lub samodzielną działalność w tym obszarze.
Odniesienie do kwalifikacji o zbliżonym charakterze oraz wskazanie kwalifikacji ujętych w ZRK zawierających wspólne zestawy efektów uczenia się
Kwalifikacje uzyskiwane w ramach studiów podyplomowych "Konstrukcja ubioru" różnią się od następujących kwalifikacji funkcjonujących w ZSK https://kwalifikacje.gov.pl/k 1. Podyplomowe studia - Projektowanie ubioru - 6 poziom PRK https://kwalifikacje.gov.pl/k… 2. Rynkowa - Konstruowanie szablonów odzieżowych do produkcji przemysłowej odzieży - 4 poziom PRK https://kwalifikacje.gov.pl/k… 3. Rynkowa - Konstruowanie w systemach CAD/CAM przemysłowych szablonów odzieżowych - 4 poziom PRK https://kwalifikacje.gov.pl/k… 4. Zawodowa - Technik technologii odzieży- 5 poziom PRK https://kwalifikacje.gov.pl/k… 5. Rzemieślnicza - Krawiec - dyplom mistrzowski - 5 poziom PRK https://kwalifikacje.gov.pl/k… Kwalifikacja na 6 poziom PRK studia podyplomowe Konstrukcja Ubioru wyróżnia się praktycznym nastawieniem na pogłębienie wiedzę i umiejętności słuchaczy tych studiów, przede wszystkim w zakresie konstrukcji i modelowania ubioru. Wymaganiem jest tutaj posiadanie kwalifikacji lub doświadczenia w branży przemysłu mody oprócz wykształcenia wyższego na poziomie I lub II stopnia. Zajęcia bazują na pogłębianiu wiedzy i umiejętności w tworzeniu wybranych standardowych i niestandardowych konstrukcji ubioru metodą tradycyjną na papierze oraz metodą komputerową (w systemach CAD/CAM). Bardzo istotna jest również wizualizacja 3D w systemach CAD/CAM, która daje możliwość wykształcenia umiejętności zestawienia różnych wyrobów tekstylnych o różnych parametrach i własnościach w wirtualnej symulacji wytworzonych szablonów ubioru na wygenerowanego awatara o danych wymiarach antropometrycznych. Słuchacze będą mieli okazję pogłębić swoją wiedzę, umiejętności a także skorzystać z doświadczenia wielu specjalistów pracujących w przemyśle jako konstruktorzy ubioru. W ramach studiów podyplomowych słuchacze poznają historię konstrukcji ubioru, zasady tworzenia rysunku ubioru w komputerowych systemach graficznych oraz identyfikują własności i parametry surowców i wyrobów włókienniczych. Poznają zaawansowane techniki i technologie związane z realizacją ubioru. Na studia zapraszani są specjaliści z branży m.in. z obszaru wkładów odzieżowych, nici i pasmanterii, aby przedstawić najnowsze produkty i możliwości ich zastosowania w różnych elementach ubioru. Duży nacisk na studiach podyplomowych kładziony jest na wykształcenie umiejętności modelowania przestrzennego na manekinie niestandardowych form ubioru, co nie jest praktykowane w ramach innych kwalifikacji. Studia kończą się praca końcową. Natomiast studia podyplomowe Projektowanie ubioru, na tym samym 6 poziomie PRK, nastawione są głównie na kształcenie w zakresie projektowania, stylizacji ubioru i akcesoriów. Wymieniana jest konstrukcji ubioru, natomiast nie jest ona głównym celem tych studiów. Nie ma wymogu w rekrutacji posiadania jakichkolwiek kwalifikacji czy doświadczenia w tym zakresie oprócz ukończonych studiów wyższych.
Informacje dodatkowe
Podstawa prawna włączenia kwalifikacji do ZSK
Uchwała nr 2/2023 Senatu Politechniki Łódzkiej z dnia 25 stycznia 2023 r. w sprawie włączenia do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji kwalifikacji nadanej po ukończeniu studiów podyplomowych "Konstrukcja ubioru"
Data rozpoczęcia funkcjonowania kwalifikacji w ZSK
2023-01-25
Liczba punktów ECTS
30
Czas trwania studiów - liczba semestrów
2
Data uruchomienia
2023-10-10
Kod dziedziny kształcenia
214 - Projektowanie i wzornictwo
Kod PKD (wg klasyfikacji 2007)
14 - PRODUKCJA ODZIEŻY
Kod kwalifikacji (od 2020 roku)
13995
Efekty uczenia się
Syntetyczna charakterystyka efektów uczenia się
Absolwent studiów podyplomowych "Konstrukcja ubioru" jest przygotowany do samodzielnego wykonywania zadań. Potrafi: - opisać zagadnienia z obszaru historii konstrukcji ubioru oraz konstruować i modelować wybrane elementy ubioru, - wykorzystywać komputerowe programy do tworzenia rysunków, konstrukcji, modelowania oraz wizualizacji na cyfrowym awatarze, wybranych elementów ubioru, - modelować wybrane elementy ubioru na manekinie metodą modelowania przestrzennego, - identyfikować wybrane surowce i wyroby włókiennicze oraz technologie odzieżowe.
Zestawy efektów uczenia się
1. Konstrukcja i modelowanie ubioru
<Rozwiń zestaw>
Poszczególne efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
1. Opisuje zagadnienia z obszaru historii konstrukcji ubioru
Kryteria weryfikacji:
- wymienia metody konstrukcji ubioru,
- wskazuje zależności pomiędzy linią mody a konstrukcją ubioru na przestrzeni wieków,
- wyjaśnia zależności pomiędzy historycznymi zmianami w konstrukcji ubioru a rozwojem technologii produkcji,
- wymienia rodzaje i funkcje ubioru na przestrzeni wieków w aspekcie ich konstrukcji.
2. Przeprowadza pomiary antropometryczne adekwatne do danych asortymentów ubioru
Kryteria weryfikacji:
- definiuje wybrane pomiary antropometryczne,
- identyfikuje punkty antropometryczne na figurze ludzkiej i wyznacza wybrane pomiary antropometryczny adekwatne do danych asortymentów ubioru
3. Konstruuje i modeluje wybrane elementy ubioru
Kryteria weryfikacji:
- wyjaśnia zasady tworzenia konstrukcji i modelowania wybranych elementów ubioru,
- wykonuje obliczenia konstrukcyjne, wyznacza siatkę konstrukcyjną oraz prowadzi linie modelowe wybranych elementów ubioru,
4. Buduje szablony wybranych elementów ubioru,
Kryteria weryfikacji:
- wyjaśnia pojęcie form i szablonów ubioru,
- stopniuje formy wybranych elementów ubioru,
- wyznacza wartość naddatków oraz wprowadza opis do budowanych szablonów wybranych elementów ubioru
5. Sprawdza poprawność opracowanych konstrukcji
Kryteria weryfikacji:
- realizuje prototyp wybranych elementów ubioru na podstawie zbudowanych szablonów,
- ocenia poprawność opracowanych konstrukcji w zrealizowanym prototypie.
2. Komputerowe wspomaganie konstrukcji i modelowania ubioru
<Rozwiń zestaw>
Poszczególne efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
1. Identyfikuje rodzaje i zasady tworzenia rysunków ubioru
Kryteria weryfikacji:
- wymienia rodzaje rysunków ubioru,
- omawia zastosowanie poszczególnych rodzajów rysunków ubioru,
- określa zasady tworzenia rysunków ubioru
2. Wykorzystuje komputerowy program graficzny do tworzenia rysunków ubioru
Kryteria weryfikacji:
- dobiera odpowiednie narzędzia programu graficznego do tworzenia rysunków ubioru,
- wykorzystuje narzędzia graficzne do rysowania elementów, detali, warstwowości, układalności, dopasowania ubioru.
3. Zachowuje proporcje w kompozycji rysunku ubioru
Kryteria weryfikacji:
- wykonuje rysunki ubioru zgodnie z zasadami zachowania proporcji ubioru
4. Wykorzystuje narzędzia komputerowego systemu CAD/CAM do opracowania konstrukcji i modelowania wybranych elementów ubioru
Kryteria weryfikacji:
- wykorzystuje narzędzia komputerowego systemu CAD/CAM do konstrukcji i modelowania wybranych elementów ubioru,
- wykorzystuje narzędzia komputerowego systemu CAD/CAM do tworzenia szablonów wybranych elementów ubioru,
- wykorzystuje narzędzia komputerowego systemu CAD/CAM do stopniowania szablonów wybranych elementów ubioru,
5. Buduje wizualizację na cyfrowym awatarze w systemie CAD wybranych elementów ubioru
Kryteria weryfikacji:
- opracowuje desenie tekstyliów do wizualizacji ubioru na awatarze,
- buduje cyfrowy awatar do wizualizacji ubioru,
- przygotowuje szablony ubioru do wizualizacji ubioru na cyfrowym awatarze,
- przeprowadza wirtualną wizualizację ubioru na cyfrowym awatarze,
- dobiera parametry tekstyliów do wizualizacji ubioru na cyfrowym awatarze,
- ocenia dopasowanie ubioru do cyfrowego awatara podczas wirtualnej wizualizacji.
3. Modelowanie przestrzenne ubioru na manekinie
<Rozwiń zestaw>
Poszczególne efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
1. Modeluje wybrane elementy ubioru na manekinie metodą modelowania przestrzennego
Kryteria weryfikacji:
- modeluje wymiary i kształt manekina do zadanych wymiarów antropometrycznych,
- wyznacza linie antropometryczne na manekinie,
- upina i drapuje materiał tekstylny na manekinie wg. projektu ubioru, zgodnie z zasadami modelowania przestrzennego,
2. Rozwiązuje problemy konstrukcyjne wybranych elementów ubioru
Kryteria weryfikacji:
- adaptuje projekt ubioru do wymiarów manekina,
- zachowuje proporcje projektu ubioru względem wymiarów manekina,
- tworzy niestandardowe formy ubioru wg. potrzeb projektu ubioru
3. Wykonuje szablony i prototyp wymodelowanych na manekinie form wybranych elementów ubioru
Kryteria weryfikacji:
- tworzy szablony na podstawie form wymodelowanych na manekinie,
- realizuje prototyp na podstawie szablonów wymodelowanych na manekinie,
- ocenia poprawność i dopasowanie prototypu ubioru do wymiarów i kształtu manekina
4. Materiałoznawstwo i technologia w konstruowaniu ubioru
<Rozwiń zestaw>
Poszczególne efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
1. Identyfikuje manualnie wybrane surowce włókiennicze
Kryteria weryfikacji:
- klasyfikuje rodzaje surowców włókienniczych,
- opisuje własności wybranych surowców włókienniczych,
- identyfikuje wybrane surowce włókiennicze wykorzystując metody organoleptycze.
2. Identyfikuje manualnie wybrane płaskie i liniowe wyroby włókiennicze
Kryteria weryfikacji:
- klasyfikuje rodzaje płaskich i liniowych wyrobów włókienniczych,
- identyfikuje rodzaje i parametry wybranych wyrobów włókienniczych (płaskich i liniowych) wykorzystując metody organoleptycze,
- określa własności wybranych wyrobów włókienniczych (płaskich i liniowych),
- testuje parametry obróbki cieplnej i klejenia wybranych wkładów odzieżowych w zależności od tekstyliów.
3. Wykazuje wiedzę na temat technik i technologii odzieżowych
Kryteria weryfikacji:
- definiuje rodzaje połączeń nitkowych i beznitkowych,
- identyfikuje rodzaje maszyn i urządzeń odzieżowych.
Instytucje certyfikujące i podmioty powiązane z kwalifikacją
# | Instytucje certyfikujące (IC) | Instytucje walidujące |
---|---|---|
1 |
Politechnika Łódzka
|
Instytucja, która włączyła kwalifikację do ZSK
Politechnika Łódzka