Kwalifikacja cząstkowa na poziomie 5 Polskiej Ramy Kwalifikacji i europejskich ram kwalifikacji
Status:
włączona funkcjonująca
Rodzaj:
cząstkowa
Kategoria:
wolnorynkowe
Data włączenia do ZSK:
2024-10-07
Dokument potwierdzający nadanie kwalifikacji:
Certyfikat kwalifikacji wolnorynkowej

Krótka charakterystyka kwalifikacji

Osoba posiadająca kwalifikację wykonuje usługi manualne modelujące i odmładzające twarz zgodnie z potrzebami klienta. Rozpoznaje oczekiwania klienta oraz identyfikuje przeciwwskazania do wykonania usługi. Wykonuje masaż oraz taping kosmetyczny dekoltu, szyi i twarzy. Podczas wykonywania działań zawodowych wykorzystuje wiedzę dotyczącą anatomii twarzy i skóry twarzy, rodzajów i technik manualnych modelujących i odmładzających twarz oraz metod tapingu twarzy. W swoich działaniach stosuje zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Osoba posiadająca kwalifikację może podjąć zatrudnienie w salonach kosmetycznych, salonach masażu, salonach kosmetologii estetycznej, ośrodkach SPA. Osoba posiadająca kwalifikację może świadczyć usługi w zakresie manualnych terapii twarzy w ramach własnej działalności gospodarczej.

Informacje o kwalifikacji

Grupy osób, które mogą być zainteresowane uzyskaniem kwalifikacji

Kwalifikacja kierowana jest do przedstawicieli branży beauty w tym uczniów i absolwentów branżowych szkół drugiego stopnia, techników oraz słuchaczy i absolwentów szkół policealnych. Ponadto absolwentów szkół wyższych kierunków takich jak kosmetologia czy fizjoterapia, a także osób, które chcą się przekwalifikować z zawodów pokrewnych, takich jak np. technik masażysta. Uzyskaniem kwalifikacji mogą być zainteresowane osoby, które chcą uzupełnić swoje kompetencje z zakresu branży kosmetycznej. Potwierdzeniem umiejętności z zakresu kinesiotapingu estetycznego twarzy mogą być również zainteresowani fizjoterapeuci czynni zawodowo lub współpracujący z gabinetami stomatologicznymi lub klinikami chirurgii plastycznej.

Typowe możliwości wykorzystania kwalifikacji

Osoba posiadająca kwalifikację może podjąć zatrudnienie w:
- salonach kosmetycznych;
- salonach masażu;
- salonach kosmetologii estetycznej;
- ośrodkach SPA.
Może również wykonywać usługi opisane w kwalifikacji w ramach prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

Zapotrzebowanie na kwalifikację

Zapotrzebowanie na kwalifikacje należy szacować na bardzo duże ze względu na powszechność funkcjonujących działalności gospodarczych w branży fryzjersko-kosmetycznej. Rynek kosmetyczny w Polsce z roku na rok się powiększa. Gabinety kosmetyczne oraz kliniki estetyczne bogatymi ofertami przyciągają coraz więcej klientów zainteresowanych poprawą swojego wyglądu. Według statystyk Międzynarodowego Towarzystwa Estetycznej Chirurgii Plastycznej (ISAPS) zainteresowanie kuracjami upiększającymi stale rośnie. W sondażu TNS Polska z 2015 roku pół miliona Polaków przyznaje, że zamierza zainwestować w swój wygląd. Głównymi odbiorcami od lat są kobiety, jednak coraz częściej decydują się na zabiegi pielęgnacyjne również mężczyźni. Klienci przyznaj, że poprawa wyglądu jest równa poprawie samopoczucia oraz podniesienia własnej wartości. Wygląd zewnętrzy staję się zatem ważnym aspektem ich życia. Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług z zakresu kosmetyki szukając naturalnych metod i terapii odmładzania skóry. Zauważa się także są to ludzie świadomi, pacjenci którzy deklarują chęć poprawy swojego wyglądu, a nie jego zmiany, dlatego coraz częściej decydują się na manualne terapie odmładzające. Podkreśla się znaczenie rozwój omawianej branży na rodzimym rynku oraz jej wpływ na gospodarkę. Według danych z 2016 roku, szacuje się, że polski rynek kosmetyczny jest szósty w Europie pod względem wartości. Według Cosmetics Europe Polska z rynkiem detalicznym o wartości 4 mld euro jest szóstym rynkiem w Europie, ustępując Niemcom, Francji, Włochom, Brytyjczykom i Hiszpanom. W Polsce na podstawie: Oceny skutków regulacji dla Projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnohigienicznych, przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej funkcjonuje: 30 773 - salonów fryzjerskich; 18 391 - salonów usług kosmetycznych; 893 - salonów tatuażu; 5 188 - salonów usług odnowy biologicznej. Do branżowych szkół I stopnia uczęszczało łącznie 146,2 tys. uczniów (w tym uczniowie oddziałów zasadniczych szkół zawodowych) - absolwenci to 46 478 osób. W roku szkolnym 2018/2019 funkcjonowało 1879 techników, w których kształciło się 505,6 tys. uczniów - a absolwenci to 109 909 osób. W roku szkolnym 2018/2019 w Polsce funkcjonowało 1981 szkół policealnych. (źródło danych: Oświata i wychowanie w roku szkolnym 2018/2019, GUS 2019). Według szacunków PKO BP w 2021 r. bezpośrednie zatrudnienie w przemyśle kosmetycznym w Polsce wyniosło 15,4 tys. osób . Branża kosmetyczna jest relatywnie odporna na zawirowania rynkowe. Wciąż osiąga korzystne wyniki finansowe, choć należy oczekiwać spowolnienia dynamiki wzrostu rynku do kilku procent rocznie. (źródło danych: "Sytuacja bieżąca i perspektywy rozwoju branży kosmetycznej", Departament Analiz Sektorowych PKO BP, 08.2022).

Odniesienie do kwalifikacji o zbliżonym charakterze oraz wskazanie kwalifikacji ujętych w ZRK zawierających wspólne zestawy efektów uczenia się

Kwalifikacja jest powiązana z innymi kwalifikacjami ze szkolnictwa branżowego w obszarze fryzjersko-kosmetycznym, tj.: dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik masażysta; dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik usług kosmetycznych. Podobieństwa w zakresie efektów kształcenia dotyczą: bezpieczeństwa i higieny pracy w usługach kosmetycznych, wskazań i przeciwwskazań do wykonywania zabiegów, znajomości podstaw anatomii twarzy. Przedmiotowa kwalifikacja różni się od wskazanych kwalifikacji o zbliżonym charakterze ukierunkowaniem na wykonywanie usług manualnych modelujących i odmładzających twarz. Kwalifikacje zbliżone są kwalifikacjami szkolnymi i dotyczą zawodów z klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Wnioskowana kwalifikacja może je uzupełniać lub stanowić specjalizację. W Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji są kwalifikacje cząstkowe z obszaru rzemiosła:
- kosmetyczka - dyplom mistrzowski
- kosmetyczka - świadectwo czeladnicze
Przedmiotowa kwalifikacja nie jest ściśle powiązana z powyższymi kwalifikacjami, ponieważ odnosi się do wykonywania nieinwazyjnych usług manualnych modelujących i odmładzających twarz podczas gdy kwalifikacje w rzemiośle opierają się na stosowaniu preparatów kosmetycznych, aparatury i przyborów.

Wymagania dotyczące walidacji i podmiotów przeprowadzających walidację

1. Etap weryfikacji

1.1. Metody
Weryfikacja efektów uczenia się wymaganych dla kwalifikacji wolnorynkowej jest przeprowadzana w dwóch częściach: teoretycznej i praktycznej. Warunkiem podejścia do części praktycznej jest zaliczenie części teoretycznej. Podczas weryfikacji efektów uczenia się stosowane są następujące metody: - test teoretyczny (w formie stacjonarnej lub zdalnej), - obserwacja w warunkach symulowanych uzupełniona rozmową z komisją.

1.2. Zasoby kadrowe
Komisja walidacyjna składa się z minimum 3 osób, w tym: a) przynajmniej dwóch z członków komisji posiada dyplom ukończenia studiów wyższych w zakresie fizjoterapii lub kosmetologii oraz posiada 3-letnie doświadczenie związane z wykonywaniem usług manualnych modelujących i odmładzających skórę ciała i twarzy, zdobyte w ciągu ostatnich 10 lat, b) pozostali członkowie posiadają dyplom ukończenia studiów wyższych w zakresie fizjoterapii lub kosmetologii lub tytuł technika usług kosmetycznych lub kosmetyczka - dyplom mistrzowski w rzemiośle lub uprawnienia instruktora praktycznej nauki zawodu w branży kosmetycznej oraz 3-letnie doświadczenie związane z wykonywaniem usług manualnych modelujących i odmładzających skórę ciała i twarzy zdobyte w ciągu ostatnich 10 lat.

1.3. Sposób prowadzenia walidacji oraz warunki organizacyjne i materialne
Instytucja certyfikująca podczas walidacji zapewnia: - pomieszczenie spełniające przepisy PPOŻ i BHP wyposażone w łóżko lub fotel kosmetyczny, taboret obrotowy i lampę kosmetyczną, - produkty kosmetyczne (olejki, preparaty do demakijażu), płatki kosmetyczne, miseczki, - ręczniki, koce, jednorazowe czepki lub opaski do włosów, jednorazową odzież używaną do zabiegów kosmetycznych, - taśmy do kinesiotapingu, nożyczki, - pojemnik na brudną bieliznę, - kosze na odpady. Osoba przystępująca do walidacji korzysta z własnej odzieży ochronnej.

2. Etapy identyfikowania i dokumentowania
Nie określa się wymagań etapu identyfikowania i dokumentowania efektów uczenia się.

Informacje dodatkowe

Podstawa prawna włączenia kwalifikacji do ZSK
Na podstawie Obwieszczenia MINISTRA ROZWOJU I TECHNOLOGII z dnia 2024-09-27 r. w sprawie włączenia kwalifikacji wolnorynkowej >Wykonywanie usług manualnych modelujących i odmładzających twarz< do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (Monitor Polski z dnia 2024-10-07 r., poz. 866)
Data rozpoczęcia funkcjonowania kwalifikacji w ZSK
2025-03-27
Orientacyjny nakład pracy potrzebny do uzyskania kwalifikacji (w godzinach)
130
Termin dokonywania przeglądu kwalifikacji
Nie rzadziej niż raz na 10 lat
Termin następnego przeglądu kwalifikacji
2034-10-07
Kod dziedziny kształcenia
810 - Usługi indywidualne
Kod PKD (wg klasyfikacji 2007)
96.02 - Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne
Kod kwalifikacji (od 2020 roku)
14128

Streszczenie opinii uzyskanych podczas konsultacji projektu kwalifikacji

Przedmiotowa kwalifikacja powstała z dwóch wcześniej złożonych przez ww. podmiot wniosków o ustanowienie kwalifikacji rynkowych: "Kinesiotaping estetyczny twarzy" oraz "Facemodeling - manualne terapie twarzy". W ramach konsultacji z branżą i opinii specjalistów do ww. wniosków, otrzymano opinie wskazujące na zbyt szeroki zakres merytoryczny tych kwalifikacji i konieczność zmiany ich opisu. Na podstawie rozmów z wnioskodawcą oraz Instytutem Badań Edukacyjnych ustalono, że wnioskodawca dokonana przeglądu treści proponowanych kwalifikacji i na tej podstawie, uwzględniając uwagi z konsultacji i opinie specjalistów, przedstawi jeden nowy wniosek konsumujący obie wcześniej zgłoszone kwalifikacje. Do udziału w konsultacjach omawianego wniosku zaproszono 112 podmiotów. Wszystkie biorące udział w konsultacjach podmioty oceniły nowy wniosek pozytywnie, zgłaszając szczegółowe uwagi do proponowanych form walidacji, orientacyjnego nakładu pracy potrzebnego do uzyskania kwalifikacji oraz terminu ważności certyfikatu potwierdzającego nadanie kwalifikacji. Wnioskodawca odniósł się do opinii przekazanych w ramach konsultacji i uwzględnił większość uwag poprawiając opis kwalifikacji.

Efekty uczenia się

Syntetyczna charakterystyka efektów uczenia się

Osoba posiadająca kwalifikację wolnorynkową "Wykonywanie usług manualnych modelujących i odmładzających twarz": - rozpoznaje potrzeby i oczekiwania klienta; - przygotowuje stanowisko pracy i klienta do wykonania usługi; - wykonuje usługi manualne modelujące i odmładzające twarz zgodnie z potrzebami klienta (wykonuje masaż dekoltu, szyi i twarzy; wykonuje kinesiotaping kosmetyczny). Podczas wykonywania działań zawodowych wykorzystuje wiedzę dotyczącą anatomii twarzy i skóry twarzy, rodzajów i technik manualnych modelujących i odmładzających twarz oraz metod kinesiotapingu twarzy, a w swoich działaniach stosuje zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.
<Rozwiń wszystko>

Zestawy efektów uczenia się

1. Podstawy teoretyczne usług manualnych modelujących i odmładzających twarz

<Rozwiń zestaw>
Poszczególne efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
1. Posługuje się wiedzą z obszaru anatomii twarzy i skóry twarzy
Kryteria weryfikacji:
  1. omawia układ kostny i limfatyczny twarzy,
  2. omawia funkcje poszczególnych mięśni twarzy,
  3. omawia unaczynienie i unerwienie twarzy,
  4. omawia budowę skóry twarzy,
  5. omawia proces starzenia się skóry twarzy.
2. Charakteryzuje rodzaje usług manualnych modelujących i odmładzających twarz
Kryteria weryfikacji:
  1. opisuje rodzaje masażu twarzy,
  2. omawia różnice między rodzajami masażu twarzy,
  3. omawia metody i techniki wykonywania masażu twarzy,
  4. omawia preparaty wykorzystywane do masażu twarzy,
  5. omawia właściwości i działanie plastrów do kinesiotapingu twarzy,
  6. wymienia metody kinesiotapingu stosowane w usługach kosmetycznych i estetycznych,
  7. omawia trendy rynkowe związane z modelowaniem i odmładzaniem twarzy.

2. Przygotowanie i wykonanie usługi

<Rozwiń zestaw>
Poszczególne efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
1. Przeprowadza wywiad z klientem
Kryteria weryfikacji:
  1. rozpoznaje potrzeby i oczekiwania klienta,
  2. identyfikuje przeciwwskazania do wykonania usługi,
  3. informuje klienta o przebiegu wybranej usługi.
2. Przygotowuje stanowisko pracy i klienta do wykonania usługi
Kryteria weryfikacji:
  1. dobiera środki ochrony indywidualnej,
  2. przygotowuje stanowisko pracy pod kątem wykonania usługi,
  3. zabezpiecza odzież klienta przed wykonaniem usługi,
  4. przeprowadza demakijaż twarzy, szyi i dekoltu.
3. Wykonuje masaż
Kryteria weryfikacji:
  1. wykonuje masaż mięśniowo-powięziowy dekoltu, szyi i twarzy,
  2. wykonuje masaż stymulujący syntezę naturalnych włókien kolagenu i elastyny,
  3. wykonuje masaż modelujący owal twarzy,
  4. wykonuje masaż poprawiający ukrwienie dekoltu, szyi i twarzy,
  5. wykonuje masaż napinający skórę dekoltu, szyi i twarzy,
  6. wykonuje masaż pomagający ograniczyć opadanie powiek górnych,
  7. wykonuje masaż niwelujący opuchliznę,
  8. wykonuje masaż niwelujący zmarszczki mimiczne,
  9. wykonuje masaż poprawiający kontur twarzy.
4. Wykonuje kinesiotaping kosmetyczny
Kryteria weryfikacji:
  1. wykonuje kinesiotaping twarzy w celu uniknięcia wystąpienia obrzęków,
  2. wykonuje kinesiotaping dekoltu, szyi i twarzy wspomagający drenaż limfatyczny,
  3. wykonuje kinesiotaping liftingu czoła,
  4. wykonuje kinesiotaping modelujący, podnoszący owal twarzy,
  5. wykonuje kinesiotaping redukujący podwójny podbródek,
  6. wykonuje kinesiotaping podnoszący powieki,
  7. wykonuje kinesiotaping normalizujący stan mięśni dekoltu, szyi i twarzy.
5. Przestrzega i stosuje zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w trakcie wykonywania usług manualnych modelujących i odmładzających twarz
Kryteria weryfikacji:
  1. stosuje się do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w trakcie wykonywania usługi,
  2. rozpoznaje źródła zagrożeń i czynniki szkodliwe w środowisku pracy w trakcie wykonywania usługi,
  3. stosuje preparaty wirusobójcze i biobójcze do dezynfekcji narzędzi i stanowiska pracy,
  4. przeprowadza dekontaminację stanowiska pracy po przeprowadzeniu usługi.

Instytucje certyfikujące i podmioty powiązane z kwalifikacją

# Instytucje certyfikujące (IC) Instytucje walidujące
1
As Inwest sp. z o. o.

Wnioskodawca:

Stowarzyszenie Dolnośląski Inkubator Przedsiębiorczości

Minister właściwy dla kwalifikacji:

Minister Rozwoju i Technologii

LOKALIZACJA INSTYTUCJI CERTYFIKUJĄCYCH I WALIDUJĄCYCH