
Psychologia; Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Krótka charakterystyka kwalifikacji
Osoba posiadająca ww. kwalifikację ma pogłębioną wiedzę ogólną z zakresu psychologii oraz pogłębioną wiedzę szczegółową z wybranych zagadnień psychologicznych, a także umiejętności wykorzystania jej w pracy zawodowej z zachowaniem zasad prawnych i etycznych. Interpretuje odmienności zachowań człowieka z różnych perspektyw (ewolucjonistycznej, psychoanalitycznej, behawioralnej, poznawczo-społecznej, humanistycznej). Porównuje metody i narzędzia diagnozy oraz interwencji psychologicznej. Dokonuje szczegółowej analizy i interpretacji różnych procesów psychicznych i emocjonalnych. Wyjaśnia role czynników sprzyjających zachowaniom zdrowotnym, uzależnieniom oraz zapobiegających potencjalnym zaburzeniom rozwoju i patologii w zakresie procesów psychicznych. Objaśnia metodologię badań bazującą na zaawansowanej statystyce i aktualnej psychometrii. W trakcie wykonywanych zadań z zakresu interpretacji danych empirycznych oraz oceny wartości stosownych technik badawczych trafnie dobiera narzędzia diagnostyczne i techniki badawcze oraz stosuje odpowiednie metody analizy statystycznej. Rozpoznaje różne formy pomocy psychologicznej i interwencji kryzysowej. Dobiera techniki i sposoby pomocy psychologicznej dla danych form dysfunkcyjnych. Identyfikuje i rozstrzyga dylematy etyczne związane z wykonywaniem zawodu psychologa. Posiada umiejętność krytycznej oceny własnych kompetencji i ograniczeń, oraz stałego dokształcania się.
Absolwent jest merytorycznie przygotowany do pracy na stanowisku psychologa m.in. w służbie zdrowia, pomocy społecznej, poradnictwie zawodowym, placówkach wychowawczych, opiekuńczych, resocjalizacyjnych oraz wszystkich tych instytucjach, w których zachodzi potrzeba diagnozy lub poradnictwa psychologicznego. Znajdzie pracę w realizacji szkoleń dotyczących problemów psychologicznych (m.in. analizy zagadnień zdrowia, patologii, stresu).
Uczelnia zapewnia możliwość nabycia kwalifikacji do wykonywania zawodu psychologa szkolnego (po realizacji bloku zajęć z zakresu przygotowania pedagogicznego, podstaw dydaktyki i emisji głosu, metodyki pracy nauczyciela psychologa w przedszkolach, szkołach i placówkach systemu oświaty wraz z praktykami).
Informacje o kwalifikacji
Informacje o kierunku studiów
Po realizacji dodatkowych zajęć z bloku pedagogicznego, podstaw dydaktyki i emisji głosu oraz metodyki pracy nauczyciela psychologa w przedszkolach, szkołach i placówkach systemu oświaty wraz z praktykami w łącznym wymiarze 360 godzin dydaktycznych, absolwent nabędzie kwalifikacje do wykonywania zawodu psychologa szkolnego.
Organizacja programu studiów pozwala osobie zaangażowanej zawodowo na łączenie nauki z pracą. Plan studiów jest realizowany w formie zajęć weekendowych dwa razy w miesiącu, łącznie 1823 godzin dydaktycznych. W programie studiów przewidziano realizację obowiązkowych praktyk dla studentów w wymiarze 160 godzin na 5 roku studiów.
Absolwent może kontynuować kształcenie w szkole doktorskiej i zdobyć kwalifikacje na poziomie 8 Europejskich Ram Kwalifikacji (8 ERK).
Kierunek psychologia został przypisany w całości do dyscypliny naukowej psychologia.
Informacje dodatkowe
Instytucje certyfikujące i podmioty powiązane z kwalifikacją
# | Instytucje certyfikujące (IC) | Instytucje walidujące |
---|---|---|
1 |
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
|
Lista
|