Kwalifikacja pełna na poziomie 6 Polskiej Ramy Kwalifikacji i europejskich ram kwalifikacji
Status:
włączona funkcjonująca
Rodzaj:
pełna
Kategoria:
studia wyższe
Poziom studiów
I stopnia
Dokument potwierdzający nadanie kwalifikacji:
Dyplom
Język filologii
włoski

Krótka charakterystyka kwalifikacji

Absolwent dysponuje zaawansowaną wiedzą o miejscu i znaczeniu nauk filologicznych w obszarze nauk humanistycznych, a także o specyfice metodologicznej przedmiotu badań językoznawczych. Na zaawansowanym poziomie stosuje metodologię, terminologię i teorie wykorzystywane w badaniach literaturoznawczych. Ma podstawową wiedzę z zakresu językoznawstwa, teorii komunikacji i kultury języka. Orientuje się w najważniejszych teoriach analizy i interpretacji tekstu kultury. Posługuje się językiem włoskim na poziomie co najmniej C1. Wyszukuje, analizuje i selekcjonuje informacje, prowadzi kwerendę bibliograficzną oraz korzysta z narzędzi pomocniczych. Formułuje, precyzuje i opracowuje problemy badawcze, dokonuje wyboru stosownych metod badawczych, posługuje się poprawną terminologią naukową. Zdobytą wiedzę wykorzystuje do krytycznej analizy i interpretacji utworów literackich oraz oceny ich oddziaływania kulturowego. Dokonuje analizy wybranego tworu cywilizacji, interpretuje fenomeny kulturowe, literackie i artystyczne, umieszczając je w szerszym kontekście historyczno-kulturowym. Nabytą wiedzę wykorzystuje w pracy translatorskiej, dokonując poprawnego przekładu tekstu o umiarkowanym stopniu trudności. Rozpoznaje i rozstrzyga dylematy naukowe i etyczne związane z wykonywaniem pracy filologa zarówno w pracy indywidualnej, jak i zespołowej. Wykazuje współodpowiedzialność za zachowanie dziedzictwa kulturowego Europy, w szczególności dziedzictwa obszaru kulturowego Włoch.

Po ukończeniu studiów, absolwent może podjąć pracę między innymi w instytucjach kultury, w mediach, w redakcjach, wydawnictwach, szkołach językowych, międzynarodowych korporacjach, w których wykorzystuje się język włoski, a także we włoskich i polskich instytucjach państwowych – ambasadach, konsulatach.

Na kierunku dostępne są moduły do wyboru: 1) Turystyka kulturowa Włoch; 2) Włoskie artes; 3) Edytorstwo dla italianistów. Absolwent potrafi posługiwać się językiem włoskim na poziomie co najmniej C1 oraz drugim językiem obcym na poziomie co najmniej B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

Informacje o kwalifikacji

Informacje o kierunku studiów

Status studiów
Prowadzone
Tytuł zawodowy / Stopień
Licencjat lub inny równorzędny
Profil studiów
Ogólnoakademicki
Forma prowadzenia studiów
Studia stacjonarne
Język kształcenia
język polski
Dodatkowe informacje na temat kwalifikacji

Studenci zobowiązani są do odbycia praktyk zawodowych w wymiarze 120 godz. na ostatnim roku studiów w wybranej instytucji kultury odpowiadającej realizowanemu modułowi kształcenia. Praktyki mogą być realizowane w instytucjach kultury, w wydawnictwach, w instytucjach działających w obszarze turystyki oraz innych placówkach, w szczególności tych, których działalność związana jest z Włochami np. w radiu, telewizji, biurach prasowych oraz przy organizacji wydarzeń kulturalnych.

Absolwent może kontynuować kształcenie na studiach drugiego stopnia i zdobyć kwalifikacje na poziomie 7 Europejskich Ram Kwalifikacji (7 ERK).

Kierunek filologia włoska został przypisany do następujących dyscyplin: językoznawstwo (65%), literaturoznawstwo (25%) oraz nauki o kulturze i religii (10%).

Informacje dodatkowe

Liczba punktów ECTS
180
Czas trwania studiów - liczba semestrów
6
Kod ISCED
0231 - Nauka języków
Kod kwalifikacji (od 2020 roku)
25670

Instytucje certyfikujące i podmioty powiązane z kwalifikacją

# Instytucje certyfikujące (IC) Instytucje walidujące
1
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Lista

LOKALIZACJA INSTYTUCJI CERTYFIKUJĄCYCH I WALIDUJĄCYCH