
Filozofia; Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Krótka charakterystyka kwalifikacji
Absolwent ma zaawansowaną wiedzę ogólną z zakresu filozofii oraz wiedzę szczegółową z wybranych zagadnień filozoficznych, a także umiejętności wykorzystania jej w pracy zawodowej z zachowaniem zasad prawnych i etycznych. Posiada wiedzę w zakresie faktów i teorii stanowiących fundament wykształcenia filozoficznego: historii filozofii, logiki, epistemologii, ontologii, filozofii przyrody i etyki. Wykazuje się także znajomością tradycji i szczegółowych zagadnień z innych subdyscyplin filozoficznych. Prezentuje poglądy filozoficzne, analizuje i interpretuje teksty filozoficzne oraz tłumaczy proste obcojęzyczne teksty filozoficzne. Wykazuje się zdolnością do artykułowania i uzasadniania własnych poglądów. Dysponuje przygotowaniem niezbędnym do podjęcia pracy nauczyciela etyki oraz pełnienia różnorodnych ról społecznych. Gromadzi, przetwarza oraz umiejętnie przekazuje informacje w formie ustnej i pisemnej, a także przyjmuje odpowiedzialność za wykonywane zadania w pracy zespołowej. Posługuje się językiem obcym na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Wykazuje się umiejętnością uporządkowanego, systematycznego i wnikliwego analizowania informacji, ich selekcjonowania i interpretowania, logicznego łączenia ich ze sobą, wyprowadzania wniosków i krytycznego odnoszenia się do pozyskanych danych, argumentowania i prowadzenia dyskusji, twórczego ujmowania zagadnień i rozwiązywania problemów. Krytycznie ocenia swoje kompetencje i ograniczenia.
Absolwenci filozofii mogą znaleźć zatrudnienie w wielu instytucjach, które poszukują pracowników kreatywnych, posiadających umiejętności logicznego, analitycznego i uporządkowanego myślenia, interpretowania danych i rozwiązywania sytuacji problemowych dzięki prawidłowej ocenie pozyskanych informacji oraz wszechstronnej wiedzy historycznej, kulturowej i społecznej, a także wiedzy z zakresu etyki i bioetyki. Absolwenci mogą podjąć pracę m.in. w instytucjach finansowych, urzędach administracji publicznej, wydawnictwach, stowarzyszeniach i fundacjach, mediach i w szeroko rozumianej edukacji.
Uczelnia umożliwia uzyskanie kwalifikacji zawodowych do nauczania etyki w szkole podstawowej.
Informacje o kwalifikacji
Informacje o kierunku studiów
Po realizacji modułu kształcenia nauczycielskiego wraz z praktykami w łącznym wymiarze 540 godzin dydaktycznych, absolwent nabędzie kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela etyki.
Kwalifikacja nauczyciela etyki jest objęta standardem kształcenia określonym w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.Spełnia wymagania określone w:Ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela,Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.
Dla studentów chcących pogłębić swoją wiedzę filozoficzną oraz umiejętności w tym zakresie, zaproponowana została od drugiego roku studiów Akademicka Ścieżka Studiów Filozoficznych. W trakcie studiów studenci odbywają dwa rodzaje praktyk w łącznym wymiarze 90 godzin:1) skoncentrowane na zdobywaniu kompetencji praktycznych w filozoficznych czasopismach naukowych i popularnonaukowych,2) w mediach promujących filozofię lub instytucjach zajmujących się promocją edukacji filozoficznej.
Absolwent może kontynuować kształcenie na studiach drugiego stopnia i zdobyć kwalifikacje na poziomie 7 Europejskich Ram Kwalifikacji (7 ERK).
Kierunek filozofia został przypisany w całości do dyscypliny naukowej filozofia.
Informacje dodatkowe
Instytucje certyfikujące i podmioty powiązane z kwalifikacją
# | Instytucje certyfikujące (IC) | Instytucje walidujące |
---|---|---|
1 |
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
|
Lista
|