
Prawo kanoniczne; Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Krótka charakterystyka kwalifikacji
Absolwent ma pogłębioną wiedzę o terminologii i charakterze prawa kanonicznego i nauk prawnych. Objaśnia relacje między tymi naukami, a innymi dziedzinami. Posiada pogłębioną wiedzę o aksjologicznej istocie prawa, teologicznej naturze prawa kanonicznego oraz jego znaczeniu dla jednostek, społeczeństwa, państwa i Kościoła. Wykorzystuje znajomość sposobów stanowienia prawa i interpretacji przepisów prawnych. Dysponuje poszerzoną wiedzą z historii prawa i prawa kanonicznego oraz obowiązującego prawa Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Ma pogłębioną wiedzę z zakresu kościelnego prawa publicznego, konkordatowego, wyznaniowego oraz prawa Katolickich Kościołów Wschodnich. Interpretuje i wyjaśnia procesy i zjawiska prawne, a także prognozuje przyszłe zdarzenia związane z prawem kanonicznym. Korzysta z języka łacińskiego w stopniu wymaganym do rozumienia źródeł prawa kanonicznego. Stosuje przepisy prawa kanonicznego w praktyce, rozwiązując konkretne problemy. Krytycznie ocenia posiadane i odbierane treści oraz dostrzega znaczenie wiedzy w rozwiązywaniu problemów. Działa na rzecz interesu publicznego i przestrzega zasad etyki zawodowej. Dostrzega i formułuje potencjalne problemy prawne i przedstawia propozycje ich rozwiązania, udziela porad prawnych. Współpracuje w grupie, aktywnie uczestnicząc w debatach i podejmując różne role. Wypowiada się merytorycznie w różnych sprawach społecznych.
Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy w sądach i instytucjach kościelnych, kancelariach prawnych, urzędach administracji publicznej, organizacjach pozarządowych. Nabyte kompetencje, umiejętności i zdobyta wiedza pozwalają na prowadzenie spraw z zakresu prawa państwowego i kościelnego, w tym np. procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa w sądach kościelnych.
Informacje o kwalifikacji
Informacje o kierunku studiów
Na czwartym lub piątym roku studiów studenci są zobligowani do odbycia praktyk zawodowych w wymiarze 90 godzin, w zależności od wybranej grupy specjalizacyjnej w: instytucjach kościelnych, państwowych, samorządowych lub kancelariach prawnych.
Absolwent może kontynuować kształcenie w szkole doktorskiej i zdobyć kwalifikacje na poziomie 8 Europejskich Ram Kwalifikacji (8 ERK).
Kierunek prawo kanoniczne został przypisany w całości do dyscypliny naukowej prawo kanoniczne (100%).
Informacje dodatkowe
Instytucje certyfikujące i podmioty powiązane z kwalifikacją
# | Instytucje certyfikujące (IC) | Instytucje walidujące |
---|---|---|
1 |
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
|
Lista
|