Kwalifikacja pełna na poziomie 7 Polskiej Ramy Kwalifikacji i europejskich ram kwalifikacji
Status:
włączona funkcjonująca
Rodzaj:
pełna
Kategoria:
studia wyższe
Poziom studiów
II stopnia
Dokument potwierdzający nadanie kwalifikacji:
Dyplom

Krótka charakterystyka kwalifikacji

Osoba posiadająca ww. kwalifikację w sposób dogłębny tłumaczy rolę refleksji filozoficznej w kształtowaniu kultury oraz zależności między kształtowaniem się idei filozoficznych a zmianami w społeczeństwie. Stosuje wiedzę specjalistyczną do rozwiązywania problemów szczegółowych oraz jest przygotowana do prowadzenia badań indywidualnych i zespołowych. Wyjaśnia miejsce i znaczenie filozofii w relacji do innych nauk oraz rolę teorii naukowych w procesie kształtowania się koncepcji filozoficznych dotyczących natury, świata i człowieka. Omawia historyczny rozwój głównych idei filozoficznych na poziomie umożliwiającym specjalizację w obrębie filozofii oraz w stopniu rozszerzonym główne kierunki podstawowych subdyscyplin filozoficznych, oraz zależności zachodzące między nimi. Wyjaśnia poglądy wybranych autorów filozoficznych oraz bieżący stan badań w zakresie wybranej problematyki filozoficznej, a także metody interpretacji tekstu filozoficznego. Opisuje normy konstytuujące i regulujące struktury i instytucje społeczne oraz źródła tych norm, ich naturę, zmiany i wpływ na ludzkie zachowania. Stosuje metody badawcze i strategie argumentacyjne oraz używa profesjonalnych narzędzi wyszukiwawczych, ze szczególnym uwzględnieniem wybranej subdyscypliny filozoficznej i jej problematyki. Rozumie zależności między filozofią a innymi naukami na poziomie umożliwiającym interdyscyplinarną pracę ze specjalistami z innych dziedzin. Krytycznie ocenia własne kompetencje i ograniczenia.

Absolwenci filozofii mają możliwość zatrudnienie w wielu instytucjach, które poszukują pracowników kreatywnych, posiadających umiejętności logicznego, analitycznego i uporządkowanego myślenia, interpretowania danych i rozwiązywania sytuacji problemowych dzięki prawidłowej ocenie pozyskanych informacji oraz wszechstronnej wiedzy historycznej, kulturowej i społecznej, a także wiedzy z zakresu etyki i bioetyki. Absolwenci  mogą podjąć pracę m.in. w instytucjach finansowych, urzędach administracji publicznej, wydawnictwach, stowarzyszeniach i fundacjach, mediach i w szeroko rozumianej edukacji, w tym szkolnictwie wyższym.

Osoba jest przygotowana metodologicznie do  pracy badawczej i dydaktycznej w instytucjach akademickich lub podjęcia zadań w innych instytucjach, wymagających kreatywnego, samodzielnego i krytycznego myślenia. Wykazuje się umiejętnościami językowymi zgodnymi z wymaganiami określonymi dla poziomu B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Posiada umiejętność stałego dokształcania się i rozwoju zawodowego.

Informacje o kwalifikacji

Informacje o kierunku studiów

Status studiów
Prowadzone
Tytuł zawodowy / Stopień
Magister lub inny równorzędny
Specjalności
1) Akademicka Ścieżka Studiów Filozoficznych; 2) Moduł kształcenia nauczycielskiego - nauczyciel etyki/filozofii
Profil studiów
Ogólnoakademicki
Forma prowadzenia studiów
Studia stacjonarne
Język kształcenia
język polski
Związek z zawodami lub sektorami zawodowymi

Po realizacji modułu kształcenia nauczycielskiego wraz z praktykami w łącznym wymiarze 660 godzin dydaktycznych, absolwent nabędzie kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela etyki i filozofii w szkole.

Kwalifikacja nauczyciela etyki i filozofii jest objęta standardem kształcenia określonym w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Spełnia wymagania określone w: Ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.

Dodatkowe informacje na temat kwalifikacji

Studenci w trakcie studiów odbywają dwa rodzaje praktyk kierunkowych w łącznym wymiarze 60 godzin: 1) skoncentrowane na zdobywaniu określonej wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych w filozoficznych czasopismach naukowych i popularnonaukowych, 2) w mediach promujących filozofię lub instytucjach zajmujących się promocją edukacji filozoficznej.

Absolwent może kontynuować kształcenie w szkole doktorskiej i zdobyć kwalifikacje na poziomie 8 Europejskich Ram Kwalifikacji (8 ERK).

Kierunek filozofia został przypisany w całości do dyscypliny naukowej filozofia.

Informacje dodatkowe

Liczba punktów ECTS
120
Czas trwania studiów - liczba semestrów
4
Kod ISCED
0223 - Filozofia i etyka
Kod kwalifikacji (od 2020 roku)
25744

Instytucje certyfikujące i podmioty powiązane z kwalifikacją

# Instytucje certyfikujące (IC) Instytucje walidujące
1
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Lista

LOKALIZACJA INSTYTUCJI CERTYFIKUJĄCYCH I WALIDUJĄCYCH