
Biologia; Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Krótka charakterystyka kwalifikacji
Absolwent studiów II stopnia na kierunku biologia może ukończyć studia w zakresie jednej z dwóch ścieżek kształcenia: Biologia człowieka lub Biologia środowiskowa i molekularna. Absolwent ścieżki kształcenia Biologia środowiskowa i molekularna dysponuje poszerzoną i pogłębioną wiedzą na temat biologii środowiskowej, zagadnień związanych z bioróżnorodnością i zastosowań badań molekularnych w biologii środowiskowej. Zna powiązania środowiska z przyrodą ożywioną i interpretuje zjawiska oraz czynniki wpływające na funkcjonowanie ekosystemów. Wykazuje się pogłębioną wiedzą z różnych dziedzin biologii, w tym w zakresie metod i technik biologii molekularnej stosowanych w medycynie, w laboratoriach badawczych i analitycznych, oraz w gospodarce. Absolwent ścieżki kształcenia Biologia człowieka posiada pogłębioną wiedzę i umiejętności z zakresu biologii człowieka, w tym biodemografii, genetyki populacyjnej, metod badań człowieka żywego i materiałów kostnych. Potrafi wyjaśnić i opisywać procesy dotyczące rozwoju człowieka, jego budowy, zróżnicowania, ewolucji i historii. Potrafi używać metod badań osteologicznych i biodemograficznych. Dysponuje wiedzą na temat metod kryminalistycznych. Absolwent biegle posługuje się specjalistyczną terminologią z zakresu biologii i nauk pokrewnych. Sprawnie kieruje pracą zespołu, także o charakterze interdyscyplinarnym.
Absolwent, który wybrał ścieżkę Biologia środowiskowa i molekularna jest przygotowany do pracy w: instytutach naukowo‐badawczych i uczelniach wyższych, urzędach administracji państwowej i samorządowej zajmujących się ochroną środowiska, narodowym oraz wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej, generalnej oraz regionalnych dyrekcjach ochrony środowiska, parkach narodowych i parkach krajobrazowych, firmach zajmujących się oceną oddziaływań przemysłu i inwestycji na środowisko przyrodnicze, firmach wykonujących waloryzacje przyrodnicze terenów przeznaczonych pod inwestycje, firmach świadczących usługi z zakresu monitoringu środowiska, instytucjach i firmach zajmujących się zielenią miejską, a także laboratoriach środowiskowych. Absolwent, który wybrał ścieżkę Biologia człowieka może zostać zatrudniony w: placówkach wzornictwa przemysłowego, jako specjalista w antropometrii przemysłowej, w placówkach zdrowia publicznego, żywności i żywienia oraz służby zdrowia, w laboratoriach policyjnych i pracowniach kryminalistycznych, w instytucjach zajmujących się wychowaniem fizycznym i sportem, jako specjalista w zakresie antropometrii sportowej, w muzeach archeologicznych badając szczątki kostne.
Absolwent wykazuje się znajomością języka angielskiego na poziomie B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.
Informacje o kwalifikacji
Informacje o kierunku studiów
Możliwość podjęcia kształcenia na poziomie 8 ERK i studiach podyplomowych.
Program studiów w 100% przypisany jest do dyscypliny nauki biologiczne.
Informacje dodatkowe
Instytucje certyfikujące i podmioty powiązane z kwalifikacją
# | Instytucje certyfikujące (IC) | Instytucje walidujące |
---|---|---|
1 |
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
|
Lista
|