Kwalifikacja pełna na poziomie 6 Polskiej Ramy Kwalifikacji i europejskich ram kwalifikacji
Status:
włączona funkcjonująca
Rodzaj:
pełna
Kategoria:
studia wyższe
Poziom studiów
I stopnia
Dokument potwierdzający nadanie kwalifikacji:
Dyplom

Krótka charakterystyka kwalifikacji

Absolwent posiada wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne z zakresu ogólnych zagadnień biologii, opartą na podstawach z dziedzin nauk rolniczych oraz ścisłych i przyrodniczych, a także zjawisk zachodzących w przyrodzie oraz zasad funkcjonowania organizmów żywych. Absolwent posiada wiedzę z zakresu: biologii komórki, mikrobiologii, botaniki, fizjologii i anatomii roślin, zoologii, anatomii zwierząt i człowieka, biochemii ogólnej, fizjologii zwierząt i środowiskowej, embriologii i biologii rozrodu zwierząt, ekologii, genetyki ogólnej, biologii molekularnej i inżynierii genetycznej, immunologii, ochrony środowiska, biologicznych uwarunkowań hodowli i żywienia zwierząt, ochrony i eksploatacji zasobów zwierząt wolno żyjących. Absolwent wykazuje się pogłębioną wiedzą i umiejętnościami w zakresie biologii aplikacyjnej. Absolwent wykazuje się umiejętnościami w zakresie rozwiązywania problemów zawodowych, gromadzenia, przetwarzania oraz pisemnego i ustnego przekazywania informacji, a także pracy zespołowej. Absolwent posługuje się językiem obcym na poziomie biegłości B2 ESOKJ, ze szczególnym uwzględnieniem języka naukowego. Absolwent posługuje się specjalistyczną aparaturą oraz różnymi technikami badawczymi. Jest przygotowany do samodzielnego rozwijania umiejętności zawodowych oraz podjęcia studiów II stopnia (magisterskich).

Absolwent studiów licencjackich kierunku biologia stosowana jest przygotowany do podjęcia pracy w zakładach hodowli roślin i zwierząt, diagnostycznych laboratoriach medycznych wykorzystujących metody mikrobiologiczne, immunologiczne, biochemiczne, cytologiczne i genetyczne, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, służbach ochrony środowiska, jednostkach monitorowania zdrowia publicznego, laboratoriach bioinformatycznych i ekologicznych, instytucjach naukowo-badawczych oraz instytucjach samorządu terytorialnego, a także w szkolnictwie (po uzupełnieniu wykształcenia pedagogicznego).

Absolwenci posiadają najnowszą wiedzę i umiejętności w zakresie nauk rolniczych i biologicznych oraz są przygotowani do pracy w instytucjach związanych z kształtowaniem i ochroną środowiska przyrodniczego. Absolwent jest zdolny do sprostania współczesnym wymaganiom zrównoważonego rozwoju opartego na ekologicznych zasadach gospodarowania i korzystania z zasobów Ziemi.

Informacje o kwalifikacji

Informacje o kierunku studiów

Status studiów
Prowadzone
Tytuł zawodowy / Stopień
Licencjat lub inny równorzędny
Profil studiów
Ogólnoakademicki
Forma prowadzenia studiów
Studia stacjonarne
Język kształcenia
język polski
Dodatkowe informacje na temat kwalifikacji

Praktyka zawodowa trwająca 4 tyg. stanowi integralną część procesu przygotowania studenta do pracy zawodowej, a w powiązaniu z treściami kształcenia z zakresu przedmiotów kierunkowych, przygotowuje go do samodzielnej pracy w zakładach hodowli roślin i zwierząt, diagnostycznych laboratoriach medycznych wykorzystujących metody mikrobiologiczne, immunologiczne, biochemiczne, cytologiczne i genetyczne, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, służbach ochrony środowiska i innych.

Absolwent studiów pierwszego stopnia (licencjackich) ma możliwość dalszego kształcenia na studiach drugiego stopnia kierunku biologia stosowana lub kierunkach pokrewnych. Ukończenie studiów daje również prawo do aplikowania na studia podyplomowe.

Student studiów licencjackich I stopnia ma możliwość zrealizowania jednego lub dwóch semestrów studiów, na jednej z uczelni partnerskich w ramach programu stypendialnego Erasmus+.

Informacje dodatkowe

Liczba punktów ECTS
180
Czas trwania studiów - liczba semestrów
6
Kod ISCED
0811 - Produkcja roślinna i zwierzęca
Kod kwalifikacji (od 2020 roku)
31624

Instytucje certyfikujące i podmioty powiązane z kwalifikacją

# Instytucje certyfikujące (IC) Instytucje walidujące
1
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Lista

LOKALIZACJA INSTYTUCJI CERTYFIKUJĄCYCH I WALIDUJĄCYCH