
Chrześcijańska turystyka religijna; Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Krótka charakterystyka kwalifikacji
Absolwent ma zaawansowaną wiedzę z zakresu teologii, pielgrzymowania, historii, kultury i innych nauk związanych z turystyką religijną. Ma pogłębioną znajomość historii, kultury i literatury Bliskiego Wschodu, Europy i regionu Morza Śródziemnego. Posługuje się terminologią z zakresu nauk teologicznych, patrologii i historii Kościoła. Wyjaśnia fenomen, historię i cele pielgrzymowania. Komunikuje się z otoczeniem i analizuje zjawiska religijne. Reaguje na współczesne problemy branży, rozpoznaje i rozwiązuje problemy komunikacji kulturowej. Wyszukuje, analizuje, ocenia i selekcjonuje informacje dotyczące treści biblijnych i ich znaczenia dla chrześcijaństwa. Posługuje się językami starożytnymi w sposób wystarczający do prowadzenia studium tekstów antycznych. Wykorzystuje zdobytą wiedzę z zakresu historii biblijnych, dziejów chrześcijaństwa, archeologii i liturgii w turystyce religijnej. Wykonuje zadania związane z bezpośrednią obsługą ruchu turystycznego i pielgrzymkowego. Formułuje krytyczne opinie na podstawie różnych źródeł. Propaguje wzory właściwego postępowania, współpracy i etyki zawodowej. Prezentuje swoją wiedzę publicznie, a także rozpoznaje potrzebę interdyscyplinarnego podejścia do rozwiązywania problemów. Wykazuje umiejętność planowania i organizowania pracy indywidualnej i zespołowej. Działa na rzecz krzewienia kultury chrześcijańskiej, szczególnie poprzez promowanie turystyki religijnej.
Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy m.in. jako: pracownik biur podróży i biur organizujących zajmujących się szeroko rozumianą turystyką religijną, pracownik instytucji związanych z pielgrzymowaniem (np. domów pielgrzyma i domów rekolekcyjnych), pilot grup turystycznych, pilot chrześcijańskich grup pielgrzymkowych, pracownik instytucji promocji dziedzictwa chrześcijańskiego i ochrony zabytków chrześcijańskich oraz pracownik chrześcijańskich instytucji kultury.
Informacje o kwalifikacji
Informacje o kierunku studiów
Część kształcenia obejmująca kwalifikacje pilota wycieczek została opracowana zgodnie z wymogami Ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 511, 2185) oraz Rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 4 marca 2011 r. w sprawie przewodników turystycznych i pilotów wycieczek (Dz.U. 2011 nr 60 poz. 302). W oparciu o załącznik nr 10 wskazanego rozporządzenia został opracowany zespół wykładów i ćwiczeń stanowiących autorskie przygotowanie zawodowe pilotów wycieczek. Szkolenie obejmuje dwa bloki tematyczne: teoretyczny i praktyczny.
Absolwent jest predysponowany do wykonywania działalności w obszarze turystyki religijnej i pielgrzymkowej z możliwością uzyskania potwierdzonej certyfikatem kwalifikacji pilota wycieczek. Warunkiem uzyskania certyfikatu jest udział w ćwiczeniach terenowych. 27 marca 2012 roku Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie został wpisany do Rejestru Organizatorów Szkoleń dla Kandydatów na Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek Województwa Mazowieckiego (nr 15), co umożliwia prowadzenie szkoleń w tym zakresie.
Efekty kształcenia/uczenia się zdefiniowane dla kwalifikacji są zbieżne z efektami uczenia się określonymi w Sektorowej Ramie Kwalifikacji dla Turystyki zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 maja 2017 r. w sprawie Sektorowej Ramy Kwalifikacji w sektorze turystyka (Dz.U. 2017 poz. 1155).
Praktyki w ramach kierunku chrześcijańska turystyka religijna muszą trwać minimum jeden miesiąc, obejmując 160 godzin pracy. Praktyki muszą trwać nieprzerwanie w jednej instytucji (nieprzerwana ciągłość miesięczna praktyk jest wymogiem do ich zaliczenia). Praktyki przygotowują w szczególności do pracy pilota wycieczek i grup pielgrzymkowych, pracy w biurach podróży i pielgrzymkowych oraz w szeroko rozumianym obszarze organizacji i obsługi ruchu turystycznego.
Kierunek chrześcijańska turystyka religijna został w pełni przypisany do dyscypliny nauki teologiczne (100%).
Informacje dodatkowe
Instytucje certyfikujące i podmioty powiązane z kwalifikacją
# | Instytucje certyfikujące (IC) | Instytucje walidujące |
---|---|---|
1 |
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
|
Lista
|