×

Kwalifikacje z branży marketingu i branży "beauty" włączone do ZSK

Kolaż dwóch zdjęć. Na jednym współpracownicy omawiający pracę wyświetloną na ekranie komputera. Na drugim wypielęgnowane dłonie i stopy.
Freepik

W ZSK pojawiły się dwie nowe kwalifikacje rynkowe włączone przez Ministra Rozwoju i Technologii. Pierwsza z nich związana jest z branż handlu i marketingu, a druga ze zdrowiem i urodą. Niebawem będzie można ubiegać się o certyfikat potwierdzający umiejętności, wiedzę i doświadczenie związane z włączonymi kwalifikacjami.

Badanie struktury skojarzeniowej marki handlowej z uwzględnieniem trendów rynkowych

Osoba posiadająca kwalifikację rynkową "Badanie struktury skojarzeniowej marki handlowej z uwzględnieniem trendów rynkowych" samodzielnie przygotowuje i przeprowadza lub nadzoruje przeprowadzenie badania pozycji danej marki na tle wybranych marek konkurencyjnych w oparciu o ich struktury skojarzeniowe. Posługuje się metodą "wolnych skojarzeń" oraz metodologią skojarzeniowego indeksu podobieństwa w celu uzyskania danych, a następnie oblicza podobieństwa znaczeniowe między porównywanymi markami oraz tzw. marką idealną w danej kategorii produktowej. Wykorzystuje wiedzę dotyczącą zasad budowania wartości marki, dzięki temu identyfikuje, które skojarzenia związane z marką należy wzmacniać, budować lub osłabiać albo neutralizować. Na podstawie uzyskanych wyników badania oraz w oparciu o dokonaną analizę trendów rynkowych w obszarze zachowań konsumenckich opracowuje symulacje możliwych zmian pozycji marki na rynku i rekomendacje do strategii pozycjonowania wybranej marki handlowej.

Wykonywanie zabiegów przedłużania i stylizacji paznokci z elementami pielęgnacji dłoni i stóp

Osoba posiadająca kwalifikację rynkową „Wykonywanie zabiegów przedłużania i stylizacji paznokci z elementami pielęgnacji dłoni i stóp” samodzielnie wykonuje zabiegi przedłużania i stylizacji paznokci oraz niezbędne w tej usłudze zabiegi pielęgnacyjne. Zadania te wykonuje, dobierając właściwe narzędzia i urządzenia specjalistyczne oraz odpowiednie kosmetyki. Podejmuje samodzielne decyzje z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań klientów. Przeprowadza profesjonalny wywiad z klientem i dostosowuje swoje działania do uzyskanych informacji. Ponadto osoba posiadająca kwalifikację rynkową organizuje stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska oraz stosuje wszelkie środki ochrony konieczne, by zabiegi były w pełni bezpieczne. Uwzględnia wskazania i przeciwwskazania do poszczególnych zabiegów. Osoba ta jest gotowa do ponoszenia odpowiedzialności za skutki wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających dłoni i stóp z udziałem klientów oraz za sprzęt i narzędzia.