Rok 2024 upłynął pod znakiem intensywnych działań wspierających rozpoznawalność Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji. Odbyło się wiele seminariów i warsztatów dla doradców zawodowych z całej Polski.
Łącznie wzięło w nich udział 1174 osoby. Spotkania miały na celu popularyzację rejestru oraz powiązanych z nim narzędzi, takich jak: Praktyczny Przewodnik po ZRK, czatbot Zeterka, Małe ZRK, Wiem, co umiem oraz Kompas szkolnictwa branżowego.
Współpraca ze szkolnymi doradcami zawodowymi
Dla doradców zawodowych ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych zorganizowano kompleksowe działania edukacyjne. Obejmowały one:
- Testy narzędzi ZRK: uczestnicy zapoznali się z konkretnymi narzędziami, otrzymali instruktaże, a następnie przeprowadzili lekcje z ich wykorzystaniem. Po zakończeniu zajęć zbierano informacje zwrotne, co pozwoliło ocenić potencjał aplikacji w pracy z uczniami. W testach wzięło udział 325 osób. W ankietach ewaluacyjnych uczestnicy podkreślali wartość edukacyjną narzędzi: "Za pomocą aplikacji można przeprowadzać bardzo ciekawe ćwiczenia dla uczniów, ułatwiające korzystanie ze strony ZRK", "Bardzo przydatne narzędzia przy spotkaniach indywidualnych - uporządkowanie, jasne i przejrzyste informacje".
- Warsztaty stacjonarne i online: Podczas warsztatów uczestnicy opracowywali scenariusze lekcji, które integrowały różne narzędzia ZRK. Łącznie w trzech spotkaniach stacjonarnych uczestniczyły 84 osoby. Seminaria online były okazją do podsumowania doświadczeń z testów i warsztatów oraz prezentacji opracowanych scenariuszy lekcji. Działania te stały się inspiracją do kontynuacji cyklu spotkań w 2025 roku.
Seminaria dla doradców z urzędów pracy
W 2024 r. w seminariach online "Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji i inne narzędzia do realizacji usług doradczych" wzięło udział 765 doradców zawodowych z Wojewódzkich i Powiatowych Urzędów Pracy.
Uczestnicy docenili praktyczny charakter prezentowanych narzędzi W ich opinii "Mogą być bardzo pomocne w spotkaniu doradczym dotyczącym przekwalifikowania, filtrowaniu informacji, dają konkretne informacje dotyczące poszczególnych etapów przekwalifikowania", "Służą bardziej dokładnemu dopasowaniu osób pod ofertę pracy".
W odpowiedzi na duże zainteresowanie ZRK Instytut Badań Edukacyjnych zorganizował dodatkową serię seminariów pn. "Nowoczesne narzędzia informatyczne w poradnictwie zawodowym". W trakcie tych spotkań przedstawiono szczegółowe zastosowania czatbota Zeterki i funkcjonalności ZRK w kontekście indywidualnego doradztwa zawodowego. Uczestnicy podkreślali przydatność tych narzędzi w codziennej pracy: "Wspierają świadome planowanie ścieżki edukacyjno-zawodowej osoby, poszerzają możliwości współpracy z klientem", "Łączą kompetencje, talenty i pasje z oczekiwaniami rynku pracy".
Plany na rok 2025
Działania zrealizowane w 2024 r. stanowią solidną podstawę do kolejnych spotkań i dyskusji. W 2025 r. w dalszym ciągu będą się odbywać seminaria i warsztaty dla doradców zawodowych. W planach są także testy nowych funkcjonalności aplikacji, które jeszcze bardziej przybliżą je do potrzeb doradców i ich klientów.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i współpracę. Doceniamy każdy głos, który pomaga nam doskonalić rejestr i inne narzędzia ułatwiające planowanie rozwoju osobistego i zawodowego.