W związku z zakończeniem oceny wniosku o włączenie kwalifikacji rynkowej "Organizowanie wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, rekreacyjnych, edukacyjnych o charakterze niemasowym" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, dokonanej zgodnie z przepisami art. 19 i 20 ustawy o ZSK, Minister Sportu i Turystyki informuje o negatywnym rozpatrzeniu wniosku.
W związku z zakończeniem oceny wniosku o włączenie kwalifikacji rynkowej "Wykonywanie makijażu fotograficznego" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, dokonanej zgodnie z przepisami art. 19 i 20 ustawy o ZSK, Ministerstwo Rozwoju informuje o negatywnym rozpatrzeniu wniosku.
W związku z zakończeniem w dniu 27.02.2020 r. oceny wniosku o włączenie kwalifikacji rynkowej o nazwie "Projektowanie kompetencyjno-efektywnościowych systemów okresowych ocen pracowników w obszarze handlu" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, dokonanej zgodnie z przepisami art. 19 i 20 ustawy o ZSK, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje o negatywnym rozpatrzeniu wniosku.
W związku z zakończeniem w dniu 02.03.2020 r. oceny wniosku o włączenie kwalifikacji rynkowych "Gospodarowanie nieruchomościami" i "Pośredniczenie w obrocie prawami do nieruchomości" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, dokonanej zgodnie z przepisami art. 19 i 20 ustawy o ZSK, Ministerstwo Rozwoju informuje o negatywnym rozpatrzeniu wniosku.
W związku z zakończeniem w dniu 22.01.2020 r. oceny wniosku o włączenie kwalifikacji rynkowej o nazwie "Pielęgnowanie ogrodów i terenów zieleni" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, dokonanej zgodnie z przepisami art. 19 i 20 ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje o negatywnym rozpatrzeniu wniosku.
W związku z zakończeniem oceny wniosku o włączenie kwalifikacji rynkowej "Przygotowanie i wdrażanie działań w zakresie interwencji kryzysowej, zapobiegających konsekwencjom rozwoju kryzysu powstałego w wyniku losowych zdarzeń nagłych" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, dokonanej zgodnie z przepisami art. 19 i 20 ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje o negatywnym rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku.
W związku z zakończeniem w dniu 28.11.2019 r. oceny wniosku o włączenie kwalifikacji rynkowej "Przygotowanie i produkcja wędlin metodami tradycyjnymi" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, dokonanej zgodnie z przepisami art. 19 i 20 ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje o negatywnym rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku.
W związku z zakończeniem w dniu 03.12.2019 r. oceny wniosków o włączenie kwalifikacji rynkowych:
"Asystowanie osobie starszej w zakresie czynności porządkowych",
"Asystowanie niesamodzielnej osobie starszej w zakresie żywienia",
"Asystowanie niesamodzielnej osobie starszej lub przewlekle chorej w higienie i pielęgnacji",
"Tworzenie planu aktywizacji osoby starszej",
"Wspieranie osoby starszej mieszkającej samotnie"
do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, dokonanej zgodnie z przepisami art. 19 i 20 ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacjib, Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej informuje o negatywnym rozpatrzeniu przedmiotowych wniosków.
W związku z zakończeniem w dniu 11 marca 2019 r. oceny wniosku o włączenie kwalifikacji rynkowej "Stylizowanie paznokci" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, dokonanej zgodnie z przepisami art. 19 i 20 ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, oraz decyzją Wnioskodawcy o jego wycofaniu, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii informuje o negatywnym rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku.
W odpowiedzi na zaproszenie skierowane do specjalistów z branży stylizacji paznokci gotowych do wyrażenia opinii w zakresie społeczno-gospodarczej potrzeby włączenia kwalifikacji rynkowej „stylizowanie paznokci” do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, do Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wpłynęło 113 zgłoszeń.
Wyniki oceny kandydatów na specjalistów przedstawiają się następująco:
Wszyscy kandydaci z pozytywnym wynikiem oceny merytorycznej zostaną poproszeni o przygotowanie opinii. Opinie te zostaną wykorzystane przez Ministra Przedsiębiorczości i Technologii przy merytorycznej ocenie wniosku o włączenie ww. kwalifikacji do ZSK.
Natomiast osoby, które nie przeszły pomyślnie oceny formalnej i merytorycznej nie będą odrębnie zawiadamiane o wynikach weryfikacji."
Minister Inwestycji i Rozwoju rozpatrzył negatywnie wniosek Fundacji Europejskie Centrum Certyfikacji BIM o włączenie do ZSK kwalifikacji rynkowej „Certyfikat BIM Manager”.
Ocena wniosku została sporządzona na podstawie opinii specjalistów, o które minister właściwy ds. budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa wystąpił na podstawie art. 19 ust. 1 Ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji.
W dniach 16-27 października br. Instytut Badań Edukacyjnych przyjmował wnioski na udzielenie wsparcia podmiotom wpisanym na listę PZZJ. W procesie naboru wzięło udział 12 podmiotów, z czego 6 otrzyma wsparcie obejmujące dostęp do wiedzy i warsztatów z zakresu m.in systemów zarządzania (w tym zarządzania jakością) oraz systemów projektowania i wdrażania nowych rozwiązań.
Wyłoniono podmioty, które spełniały kluczowe kryteria:
Wsparcie otrzymają następujące podmioty:
Szanowni Państwo,
Instytut Badań Edukacyjnych (IBE) zaprasza do współpracy instytucje, które zostały wpisane na listę podmiotów uprawnionych do pełnienia funkcji zewnętrznego zapewniania jakości (PZZJ) wobec instytucji certyfikujących w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (ZSK).
W ZSK celem zewnętrznego zapewniania jakości jest przede wszystkim budowanie zaufania różnych grup interesariuszy i użytkowników systemu do kwalifikacji opisywanych, włączanych i nadawanych w systemie.
Intencją Instytutu Badań Edukacyjnych w ramach projektu pt. „Wspieranie realizacji I etapu wdrażania Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji na poziomie administracji centralnej oraz instytucji nadających kwalifikacje i zapewniających jakość nadawania kwalifikacji” jest dotarcie ze wsparciem do każdej instytucji, która została wpisana na listę PZZJ. Każda zgłoszona instytucja zyska możliwość uczestnictwa w warsztatach na temat jakości i walidacji w ZSK, prowadzonych przez IBE. Ponadto IBE ułatwi wymianę informacji i doświadczeń między tymi podmiotami. Dla 6 instytucji wyłonionych przez IBE będzie dostępna rozszerzona oferta wsparcia eksperckiego, obejmująca także systemy zarządzania, jakości oraz systemów projektowania i wdrażania nowych rozwiązań. Na kolejnych etapach wdrażania ZSK rozszerzonym wsparciem objęta zostanie większa liczba PZZJ.
Każdy rodzaj wsparcia, jak zaznaczono wyżej, dotyczy podmiotów, które uzyskały uprawnienia do pełnienia funkcji zewnętrznego zapewniania jakości w ZSK w wyniku ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w listopadzie 2016 r. naboru na wpis na listę podmiotów zewnętrznego zapewniania jakości.
Kryteria wyłaniania podmiotów do rozszerzonego wsparcia w ramach projektu IBE:
Zgłoszenia należy przesyłać pocztą elektroniczną na adres: przygotowanie.pzzj@ibe.edu.pl
W tytule wiadomości prosimy wpisać: "Zgłoszenie dot. wsparcia PZZJ".
Zgłoszenia należy przesyłać do 27 października 2017 r.
[1] Obecnie grupa „skarb państwa” została zlikwidowana.
Instytut Badań Edukacyjnych oferuje wsparcie kolejnym podmiotom przygotowującym się
do pełnienia funkcji instytucji certyfikującej w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji.
Do wzięcia udziału w naborze zapraszamy wszystkie podmioty:
Instytucje ubiegające się o objęcie wsparciem muszą spełniać poniższe wymagania:
Podmioty zainteresowane wsparciem powinny wskazać wybraną przez siebie kwalifikację rynkową wraz z informacjami istotnymi dla projektowania procesu walidacji, określonymi w ustawie o ZSK –
w szczególności opisem efektów uczenia się wymaganych dla kwalifikacji oraz wymaganiami dotyczącymi walidacji i podmiotów przeprowadzających walidację. Informacje te będą podstawą współpracy pomiędzy IBE i podmiotem wnioskującym o wsparcie. Wybrana kwalifikacja powinna należeć do jednego ze wskazanych obszarów:
W uzasadnionych przypadkach IBE zastrzega sobie możliwość rozważenia współpracy nad kwalifikacją należącą do obszaru innego, niż wymienione powyżej.
W uzasadnionych przypadkach IBE zastrzega sobie prawo do oparcia współpracy na kwalifikacji innej niż pierwotnie wskazana przez podmiot (w porozumieniu z jego przedstawicielami oraz przy założeniu, że będzie to inna kwalifikacja opracowana przez dany podmiot).
Oferty można składać do 13 października 2017 r.Instytut Badań Edukacyjnych wybrał kolejne podmioty, z którymi będzie współpracować na tej płaszczyźnie. Najlepsze wnioski w zakończonej, trzeciej już odsłonie konkursu, przedstawiły Związek Harcerstwa Polskiego oraz Związek Zakładów Doskonalenia Zawodowego.
W Polsce działa kilkanaście tysięcy instruktorów harcerskich. Instruktor harcerski to osoba mająca kompetencje lidera, wychowawcy, potrafiąca poprowadzić szkolenie albo zorganizować imprezę dla tysiąca osób – mówi Helena Anna Jędrzejczak, która z ramienia IBE będzie współpracować z ZHP. Włączenie do ZSK kwalifikacji związanych z tym, co harcerze doskonale potrafią, ale kwitują stwierdzeniem „byłam drużynową” albo „prowadziłam zlot”, sprawi, że umiejętności te będą rozpoznawane. Zyskają na tym wolontariusze i pracownicy organizacji pozarządowych, pracodawcy, osoby zajmujące się pracą z młodzieżą i dorosłymi. Wreszcie – zyska społeczeństwo, na rzecz którego pracują instruktorzy harcerscy – dodaje.
Organizacje harcerskie wspólnie z IBE przygotowują już opisy kilku kwalifikacji. Współpraca pokazała, że doświadczenie praktyków – instruktorów harcerskich będących specjalistami w obszarze pracy z kadrą, zarządzania pracą wolontariuszy czy prowadzenia pracy wychowawczej, w połączeniu z kompetencjami ekspertów IBE daje rezultaty. Obecnie Związek Harcerstwa Polskiego przystępuje do kolejnego etapu współpracy z Instytutem, mającego na celu wsparcie w przygotowaniach do nadawania kwalifikacji rynkowych w ZSK (pełnienia roli instytucji certyfikującej).
Wspólnie z IBE rozwiązania dotyczące walidacji i certyfikowania kwalifikacji rynkowych opracuje również Związek Zakładów Doskonalenia Zawodowego. Za współpracę z ZZDZ, z ramienia IBE odpowiedzialna będzie dr Natalia Kopeć-Panek: Zespół ekspertów oddelegowany z ramienia ZZDZ do prac dotyczących wprowadzenia, walidowania i certyfikowania kwalifikacji w obszarze logistyki składa się z osób posiadających ogromną wiedzę i doświadczenie praktyczne w zakresie opracowywanej kwalifikacji, potrafiących – co także ważne - ujmować efekty uczenia czy zapisy dot. walidacji i zapewniania jakości w trafnych i konkretnych sformułowaniach. Połączenie wiedzy i kompetencji pracowników ZZDZ i IBE pozwala przypuszczać, że będzie to sprawna i bardzo owocna współpraca, a jej efekty przyniosą wymierne korzyści społeczne.
Współpraca ZHP i ZZDZ z IBE będzie trwać do marca przyszłego roku.
Informacje o kolejnych edycjach konkursów, w ramach których Instytut Badań Edukacyjnych zapewniać będzie wsparcie tak jak dotychczas publikowane będą na portalu kwalifikacje.gov.pl