Kwalifikacje wolnorynkowe funkcjonują obok kwalifikacji, które nadają szkoły i uczelnie. To szansa dla młodzieży, która chce wzbogacić swoje CV i dobrze przygotować się do wejścia na rynek pracy. O certyfikaty kwalifikacji wolnorynkowych zabiegają też osoby, które są już aktywne zawodowo i chcą udokumentować wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne zdobyte w miejscu pracy lub w wyniku samodzielnego uczenia się. Certyfikaty kwalifikacji wolnorynkowych wyróżnia znak graficzny Europejskiej Ramy Kwalifikacji (ERK) i Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK). Dzięki temu budzą zaufanie na polskim rynku pracy oraz są rozpoznawane w Unii Europejskiej.
Jak powstają kwalifikacje wolnorynkowe?
Z inicjatywą opracowania nowej kwalifikacji najczęściej występują firmy szkoleniowe. Swój pomysł uzasadniają bieżącymi lub prognozowanymi potrzebami rynku pracy. Każdy wniosek o wpisanie kwalifikacji do Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji (ZRK) zawiera szereg informacji, takie jak:
- przykładowe działania i zadania, które potrafi wykonywać osoba posiadaną dany certyfikat,
- orientacyjny nakład pracy, określony w godzinach, potrzeby do uzyskania certyfikatu,
- szczegółowy opis efektów uczenia się (wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych), których uzyskanie dany certyfikat ma potwierdzać,
- ramowe wymagania dotyczące walidacji, które podpowiedzą różnym instytucjom, jak mają zaplanować sprawdzanie efektów uczenia.
Decyzję o wpisaniu kwalifikacji do ZRK podejmują poszczególni ministrowie (właściwi dla dziedziny, której dotyczy dana kwalifikacja).
Jak przebiega procedura wpisywania nowej kwalifikacji do ZRK?
Po zapoznaniu się z wnioskiem minister przeprowadza konsultacje ze środowiskami zainteresowanymi daną kwalifikacją — prosi o ich ewentualne uwagi i pomysły na ulepszenie opisu kwalifikacji. Następnie organizuje pracę zespołu ekspertów (kilku osób, które mają dużą wiedzę z dziedziny, której dotyczy dana kwalifikacja). Eksperci oceniają, czy dana kwalifikacja faktycznie jest potrzebna, szczegółowo analizują opis efektów uczenia się i wskazują, który z poziomów PRK jest najbardziej odpowiedni dla danej kwalifikacji. Z ich rekomendacją zapoznaje się Rada Interesariuszy ZSK. Na końcu minister podejmuje decyzję o włączeniu kwalifikacji do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Ta decyzja jest podstawą wpisu nowej kwalifikacji do rejestru.
Jak bogata jest oferta kwalifikacji wolnorynkowych?
Oferta kwalifikacji wolnorynkowych w ZRK jest różnorodna i stale się poszerza (aktualnie jest ich ponad 200). Najwięcej kwalifikacji jest z 4 poziomu Polskiej Ramy Kwalifikacji – potwierdza więc przygotowanie do samodzielnej realizacji określonych zadań zawodowych i kontroli jakości prowadzonych działań.
Przykłady kwalifikacji wolnorynkowych, które w rejestrze pojawiły się w ostatnim czasie:
- Przetwarzanie danych cyfrowych w środowisku zawodowym z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych
- Stylizacja brwi
- Prowadzenie negocjacji
- Prowadzenie zajęć z zakresu danej dyscypliny naukowej w oparciu o aktywne metody w procesie dydaktycznym – trener akademicki
- Zarządzanie procesem pozyskiwania i obsługi inwestora w administracji publicznej
- Komunikacja i zarządzanie międzykulturowe w środowisku wielokulturowym
Gdzie szukać informacji o kwalifikacjach wolnorynkowych?
Aktualne informacje o kwalifikacjach znajdują się w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji. Rejestr pozwala wyszukiwać kwalifikacje m.in. po poziomie PRK i branży. W rejestrze znajdziesz też informacje o innych kwalifikacjach, np. rzemieślniczych, ze szkolnictwa branżowego.
Jak zdobyć certyfikat kwalifikacji wolnorynkowej?
Aby uzyskać certyfikat kwalifikacji wolnorynkowej, należy zgłosić się do instytucji certyfikującej (IC) – podmiotu, który ma upoważnienie ministra do prowadzenia walidacji i wydawania certyfikatów. Po zakończeniu walidacji, czyli sprawdzaniu Twojej wiedzy i umiejętności (tzw. efektów uczenia się), IC wystawi Ci certyfikat poświadczający uzyskanie danej kwalifikacji.
Jeśli interesują Cię informacje o konsultacjach nowych wniosków, śledź zakładkę Ogłoszenia.