×

Zmarł Marek Kopyt

Z głębokim smutkiem i żalem informujemy, że w dniu 20 września br. odszedł nasz kolega i przyjaciel Marek Kopyt, wieloletni pracownik Instytutu Badań Edukacyjnych, Lider dwóch edycji projektu „Prowadzenie i rozwój Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji”, w ramach którego realizowanych było i jest szereg działań związanych z prowadzeniem Rejestru.

W naszej pamięci pozostanie jako człowiek niezwykły, obdarzony wspaniałym poczuciem humoru i wieloma talentami, energiczny i gotowy czerpać z życia pełnymi garściami, wielbiciel wina, dobrych książek i muzyki, popularyzator wiedzy informatycznej, odważny, kreatywny i charyzmatyczny lider, wspaniały kompan, ale przede wszystkim bardzo dobry i wrażliwy człowiek.

Marku, praca z Tobą była czymś wyjątkowym, zostawiasz po sobie dużo dobrych wspomnień i ogromną pustkę, której nic i nikt nie zapełni. Za Michaelem Buchbergerem powtarzałeś "Nie żyjemy, aby umierać, ale umieramy, aby żyć wiecznie". Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci i sercach.

Wyrazy najgłębszego współczucia Rodzinie i Bliskim składają współpracownicy, koleżanki i koledzy z Instytutu Badań Edukacyjnych, w szczególności z projektu ZRK.

***

Pogrzeb odbędzie się we wtorek, 28 września o godz. 14.00 w Kościele pw. św. Karola Boromeusza na Cmentarzu Powązkowskim (Stare Powązki). Po mszy św. nastąpi odprowadzenie do grobu na tym Cmentarzu.

***

Marek Kopyt

marek kopytMatematyk z duszą humanisty i zacięciem filozofa. Był menedżerem, informatykiem, projektantem systemów informatycznych. Absolwent Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. Aktywny również jako autor książek i artykułów poświęconych komputerom, systemom informatycznym i internetowi. Współzałożyciel dwóch szkół niepublicznych, twórca programów nauczania, oprogramowania dydaktycznego i autor podręcznika.

W pracach dotyczących Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji odpowiadał za przygotowanie koncepcji Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji (ZRK) w Polsce oraz za projekt i wdrożenie systemu informatycznego ZRK, był pomysłodawcą wielu rozwiązań w ramach ZRK, już funkcjonujących i planowanych. Był członkiem ESCO Maintenance Committee przy Komisji Europejskiej, Liderem Zespołu Technologii Informatycznych w Instytucie Badań Edukacyjnych, ekspertem międzynarodowym i członkiem zespołów w ramach projektów unijnych dotyczących systemów kwalifikacji, walidacji, szkolnictwa zawodowego i edukacji dorosłych realizowanych w Polsce, w Macedonii Północnej (Twinning, Erasmus+) i na Barbadosie (ECDC).

Ekspert UE w projektach związanych z rejestrami kwalifikacji. Reprezentował Polskę w pracach europejskiej grupy ds. portalu EQF/Ploteus. Był członkiem Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji (GARI) przy Ministerstwie Cyfryzacji (KPRM). Brał udział w zaprojektowaniu i wdrożeniu wielu różnorodnych systemów informatycznych, począwszy od systemów rezerwacji miejsc w PKP, po pierwsze w Polsce internetowe wydanie gazety Rzeczpospolita.