×

Jak ważne jest górnictwo? Zapoznaj się z publikacją dotyczącą SRK dla tej części gospodarki

Niniejsza publikacja zawiera opis Sektorowej Ramy Kwalifikacji dla sektora Górnictwa (dalej SRKG), która powstała w ramach projektu sektorowej ramy kwalifikacji dla sektora górnictwa w Polsce.

Górnictwo należy i w przyszłości może należeć do grona najważniejszych sektorów polskiej gospodarki. To stwierdzenie ma swoje uzasadnienie w wielu aspektach. Jednym z nich jest poziom realizowanych przez branżę górniczą przychodów ze sprzedaży i dalej zysków, które przenoszą się w sposób bezpośredni na budowaną przez nią wartość dodaną i jej wpływ na poziom PKB Polski. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego branża górnicza generowała w 2018 roku 5,3% produktu krajowego brutto Polski. Wskazuje to na duże jej znaczenie dla gospodarki Polski.

Górnictwo boryka się z dużymi brakami kadrowymi. Liczebność uczniów kształcących się w szkołach zawodowych, średnich oraz wyższych w kierunkach górniczych spadła w latach 2008–2018 o 75%. Z tego względu w najbliższych latach górnictwo będzie generowało ciągłe zapotrzebowanie na nowych, wykwalifikowanych pracowników.

Za zasadnicze przyczyny powyższego stanu należy uznać niedopasowanie systemu edukacyjnego do potrzeb zmieniających się w ostatnich latach technologii górniczych. Nie nadąża on tak od strony metodycznej, jak i ewaluacyjnej, za systemowymi zmianami w branży, służącymi dalszej poprawie jej efektywności produkcyjnej i ekonomicznej, przy równoległej poprawie bezpieczeństwa pracujących.

Na studia o profilu górniczym zgłasza się co roku przynajmniej kilkanaście osób, które poszukują potwierdzenia swych uprawnień górniczych. Powstało też wiele organizacji edukacyjnych, które, działając nie zawsze w pełni zgodnie z systemem edukacyjnym, kształcą przyszłych adeptów sztuki górniczej.

 

Sektorowa Rama Kwalifikacji dla Górnictwa (SRKG)

 

okładka książkipobierz plik PDF