×

Poznaj "Mikropoświadczenia"

Dłonie na laptopie
IBE

Sprawdź, czy "Mikropoświadczenia" przydadzą ci się w życiu. Czy projekt pomoże rozwijać umiejętności? 

Celem projektu “Mikropoświadczenia — pilotaż nowego rozwiązania wspierającego uczenie się przez całe życie”, który rozpoczął się w październiku 2023 r. w Instytucie Badań Edukacyjnych jest sprawdzenie, czy mikropoświadczenia mogą być przydatne do rozwijania różnego rodzaju umiejętności zgodnie z ideą uczenia się przez całe życie oraz zaprojektowanie procesu ich wydawania i zbierania.

Projekt — pod kątem realizacji celów — podzielony jest na cztery obszary:

  1. Opracowanie standardów i rozwiązań dotyczących projektowania, opisywania, wydawania i zapewniania wiarygodności mikropoświadczeń.
  2. Pilotażowe wdrożenie cyfrowych mikropoświadczeń umiejętności i osiągnięć.
  3. Rozwój użyteczności i zapewnienie dostępności aplikacji Odznaka+ jako narzędzia wspierającego wykorzystywanie mikropoświadczeń.
  4. Upowszechnianie mikropoświadczeń w procesie uczenia się przez całe życie i podjęcie działań w zakresie włączenia tego rozwiązania do praktyki lub polityki.

Czym są mikropoświadczenia? 

Mikropoświadczenie to dokument stanowiący dowód osiągnięcia umiejętności przy niewielkim nakładzie pracy w określonym obszarze. Umiejętności weryfikowane są na podstawie przejrzystych kryteriów przez instytucje (np. szkoły, uczelnie,  instytucje edukacyjne, organizacje pozarządowe, związki i kluby sportowe, firmy) stosujące ustalone standardy zapewniania jakości. Mikropoświadczenie jest własnością osoby uczącej się i może występować samodzielnie lub być łączone w większe poświadczenia. Mikropoświadczenia mogą być gromadzone i udostępniane, np. w formie cyfrowej. Stosowanie mikropoświadczeń jest odpowiedzią na zmieniające się sposoby kształcenia i potrzeby rynku pracy.

Komisja Europejska rekomenduje państwom członkowskim, by poprzez mikropoświadczenia m.in.:

  • umożliwiać nabywanie i uaktualnianie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, które zapewniają powodzenie na zmieniającym się rynku pracy;
  • wspierać przygotowanie organizatorów oferujących mikropoświadczenia do zwiększania jakości, przejrzystości, dostępności i elastyczności oferty edukacyjnej w celu zapewnienia możliwości obierania indywidualnych ścieżek uczenia się i kariery.

Projekt realizuje te rekomendacje, między innymi poprzez opracowywanie standardów dotyczących tworzenia i wydawania mikropoświadczeń w taki sposób, by spełniały wymogi wiarygodności na rynku pracy. Dzięki temu, że projekt zakłada wydawanie mikropoświadczeń w formie cyfrowej, będą one nie tylko bardziej dostępne, lecz także lepiej dostosowane do wymogów współczesnego świata. 

  • Ważnym elementem projektu jest wykorzystanie innowacyjnego narzędzia, jakim jest aplikacja Odznaka+. Dzięki aplikacji stworzonej w Instytucie Badań Edukacyjnych użytkownicy będą mieli możliwość gromadzenia i wydawania cyfrowych mikropoświadczeń. Ten rodzaj potwierdzania umiejętności stanowi duże ułatwienie dla osób, które zdobywają je nie tylko w szkołach czy na uczelniach, lecz także w ramach edukacji pozaformalnej czy w wyniku uczenia się nieformalnego. Z aplikacji skorzystają również wydawcy odznak, a więc uczelnie, instytucje edukacyjne, organizacje pozarządowe oraz firmy, a także ich odbiorcy, czyli np. agencje rekrutacyjne czy pracodawcy poszukujący kandydatów na stanowiska. Będzie im łatwiej znaleźć odpowiednią osobę, przeglądając zdobyte przez nią mikropoświadczenia, które informują o tym, co dany człowiek naprawdę potrafi - mówi Michał Nowakowski, lider projektu “Mikropoświadczenia - pilotaż nowego rozwiązania wspierającego uczenie się przez całe życie”. 

Do kogo kierowany jest projekt?

Projekt “Mikropoświadczenia - pilotaż nowego rozwiązania wspierającego uczenie się przez całe życie” jest kierowany przede wszystkim do osób, instytucji, firm działających na rzecz rozwijania umiejętności w obszarze ICT, w tym m.in. do:

  • przedstawicieli uczelni (rektorów, wykładowców),
  • przedstawicieli stowarzyszeń, instytucji edukacyjnych i NGO,
  • pracodawców poszukujących pracowników o określonych umiejętnościach,
  • firm szkoleniowych,
  • agencji rekrutacyjnych,
  • organizacji branżowych i sektorowych rady ds. kompetencji,
  • pracowników,
  • młodych osób wchodzących na rynek na pracy, np. studentów ostatnich lat studiów, stażystów.

Mikropoświadczenia a ZSK i ZRK

W projekcie będą analizowane możliwości włączania mikropoświadczeń do katalogu narzędzi państwa, które mają na celu rozwijanie umiejętności zgodnie z ideą uczenia się przez całe życie. Uwzględnione w tej analizie będą także powiązania mikropoświadczeń ze Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji i Zintegrowanym Rejestrem Kwalifikacji.

Aplikacja Odznaka+ posłuży do powiązania mikropoświadczeń z ZRK, w celu zapewnienia Instytucjom Certyfikującym możliwości etapowego poświadczania osiągnięć w procesie nadawania kwalifikacji wolnorynkowych funkcjonujących w ZSK. Będzie to możliwe dzięki wydawaniu cyfrowych mikropoświadczeń dla zestawów efektów uczenia się.

Wejdź na stronę https://microcredentials.pl/

 

Projekt współfinansowany z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS)

#FunduszeUE