Zobacz, które mogą wspomóc w pracy z uczniami nauczycieli, wychowawców i szkolnych doradców zawodowych.
Kwalifikacje jutra – Praktyczny przewodnik po Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji (ZRK)
Przewodnik to interaktywne narzędzie, które pomaga krok po kroku przejść przez funkcjonalności Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji. Wspiera świadome planowanie ścieżki edukacyjno-zawodowej, łączącej kompetencje, talenty i pasje z oczekiwaniami rynku pracy. Pomaga doradcom wspierającym rozwój uczniów, młodzieży i dorosłych korzystać z zasobów ZRK w intuicyjny i adekwatny do ich potrzeb sposób.
Pomaga sprawdzić:
- co to jest ZRK i co w nim znajdziesz przydatnego dla siebie;
- skąd w ZRK jest tak wiele aktualnych i wiarygodnych informacji;
- jak przeglądać rejestr i znajdować to, czego faktycznie szukamy;
- jak porównywać interesujące treści;
- przykłady ścieżek edukacyjno-zawodowych z życia wziętych;
- jak urozmaicić zajęcia z doradztwa w szkole i praktycznie opowiadać o lifelong learning;
- wiele ciekawych źródeł informacji na temat ZSK i uczenia się przez całe życie.
poznaj Przewodnik
Więcej informacji na temat Przewodnika po ZRK można uzyskać pisząc pod adres: przewodnikzrk@ibe.edu.pl. Instytut Badań Edukacyjnych organizuje również bezpłatne seminaria informacyjne dotyczące Przewodnika – zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: seminaria.zrk@ibe.edu.pl.
Czatbotka Zeterka – narzędzie do automatycznego wspomagania doradztwa
Czatbotka pomaga zorientować się w świecie kwalifikacji i znaleźć takie, które będą dla użytkownika interesujące. Na początek proponuje ankietę dotyczącą predyspozycji i tego, jak i w jakich warunkach lubimy działać, w tym pracować. Na tej podstawie wyszukuje zbliżone do wyborów użytkownika kwalifikacje. Zeterka pozwala też na różne sposoby szukać kwalifikacji (ze zbioru liczącego ponad 18 tysięcy!), np. poprzez wybranie interesujących użytkownika dziedzin lub zainteresowań. Można też opisać czatbotce swoje umiejętności, a ona dobierze kwalifikacje, które najlepiej do nich pasują.
Dzięki niej uczeń może lepiej poznać samego siebie – w jakich warunkach woli pracować, jakie są jego mocne strony, co go bardziej interesuje, co potrafi. Co najważniejsze, dowie się o kwalifikacjach, o których mógł dotąd nie słyszeć, a które okażą się dla niego inspiracją lub celem na przyszłość. Zeterka jest więc nieocenioną pomocą w doradztwie zawodowym.
Czatbotce można też zadać masę pytań o to, czym są kwalifikacje, efekty uczenia się, walidacja, czym jest Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji (ZSK) oraz co w nim się znajduje. Ona zaś bardzo konkretnie odpowie, bo naprawdę się na tym zna. Można się – z nią i od niej – wiele nauczyć.
poznaj Zeterkę
Instytut Badań Edukacyjnych organizuje również bezpłatne seminaria informacyjne dotyczące Zeterki – zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: seminaria.zrk@ibe.edu.pl.
Małe ZRK
Małe ZRK udostępnia informacje na temat kwalifikacji, o które młode osoby mogą się ubiegać, by wzbogacić swoje portfolio. Uzyskanie prezentowanych tu kwalifikacji potwierdzają certyfikaty z poziomem Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK) i Europejskiej Ramy Kwalifikacji (ERK).
Dzięki temu dokumenty te są rozpoznawalne i budzą zaufanie także na europejskim rynku pracy. Znak graficzny PRK i ERK jest zamieszczany na świadectwach szkolnych i dyplomach ukończenia studiów.
Oferta kwalifikacji, których uzyskaniem uczniowie mogą być zainteresowani, stale się poszerza, m.in. dzięki zaangażowaniu lokalnych pracodawców, którzy zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników o określonych umiejętnościach. Kwalifikacje w Małym ZRK dotyczą różnych dziedzin, np. IT i technologii cyfrowych, gastronomii, motoryzacji, turystyki, handlu i sprzedaży, przemysłu modowego.
W Małym ZRK prezentowane są podstawowe informacje na temat poszczególnych kwalifikacji, dotyczące np. przykładowych możliwości ich wykorzystania oraz efektów uczenia się, których osiągnięcie trzeba udowodnić, by uzyskać certyfikat. Przy każdej kwalifikacji można ponadto znaleźć informacje o innych kwalifikacjach powiązanych z daną dziedziną, a także odesłanie do Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji (ZRK).
W ramach narzędzia dostępne są też scenariusze lekcji i warsztatów dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
poznaj Małe ZRK
Więcej informacji na temat Małego ZRK można uzyskać pisząc pod adres: malezrk@ibe.edu.pl. Instytut Badań Edukacyjnych organizuje również bezpłatne seminaria informacyjne dotyczące Małego ZRK – zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: seminaria.zrk@ibe.edu.pl.
Wiem, co umiem
Narzędzie wychodzi naprzeciw potrzebom młodych osób. Pomaga zrozumieć, że codziennie zdobywamy doświadczenie, które może być przydatne na dalszych etapach życia. Uczy też, że umiejętności rozwija się nie tylko w szkolnej ławce, że każdy uczy się także wtedy, gdy realizuje swoje hobby lub angażuje się w działania na rzecz innych.
W “Wiem, co umiem” można znaleźć odznaki powiązane z różnymi dziedzinami, np. wolontariatem, gastronomią i hotelarstwem, ekologią, IT i technologiami cyfrowymi. Wśród nich są np.: „Kreator social media”, „Tutor autystów”, „Przyjaciel Bałtyku”, „Działacz społeczny”, „Młody dyplomata”.
Prezentowane odznaki powstały w wyniku współpracy ekspertów Instytutu Badań Edukacyjnych z uczniami i nauczycielami. Mogą być wykorzystywane przez szkoły, poszczególnych nauczycieli, samorządy uczniowskie, stowarzyszenia czy organizacje wolontariackie, by inspirować do:
- rozwijania swoich umiejętności i zdobywania nowych,
- budowania świadomości swoich kompetencji,
- nazywania swoich mocnych stron,
- zdobywania różnorodnych doświadczeń,
- stałego rozbudowywania swojego portfolio.
poznaj Wiem, co umiem
Instytut Badań Edukacyjnych organizuje również bezpłatne seminaria informacyjne dotyczące Wiem, co umiem – zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: seminaria.zrk@ibe.edu.pl.
Kompas Szkolnictwa Branżowego
Kompas szkolnictwa branżowego to aplikacja webowa poświęcona szkolnictwu zawodowemu. Jej głównym zadaniem jest pomaganie uczniom szkół podstawowych w wyborze drogi rozwoju w wybranej branży lub zawodzie.
Decyzja, którą podejmują uczniowie będzie bardziej świadoma dzięki informacjom o:
- cechach i predyspozycjach pomagających w danym zawodzie,
- oczekiwaniach pracodawców,
- zapotrzebowaniu na pracowników w Polsce,
- możliwościach i warunkach pracy,
- zaletach, ale i wadach przyszłej pracy,
- szkołach kształcących w danym zawodzie.
Aplikacja przedstawia ponad 200 kwalifikacji pełnych ze szkolnictwa branżowego określonych w podstawie programowej z roku 2023. Kwalifikacje są pogrupowane wg branż oraz obszarów kształcenia. Kompas Szkolnictwa Branżowego oferuje również możliwość zapisania i przechowania wybranych zawodów w schowku lub wydrukowania do pliku .pdf.
Z aplikacji mogą korzystać również dorośli – rodzice czy nauczyciele, którzy chcą pomóc młodym ludziom w wyborze dalszej ścieżki edukacji.
poznaj Kompas Szkolnictwa Branżowego
Więcej informacji na temat Kompasu Szkolnictwa Branżowego można uzyskać pisząc pod adres: n.baczynska@ibe.edu.pl. Instytut Badań Edukacyjnych organizuje również bezpłatne seminaria informacyjne dotyczące Kompasu Szkolnictwa Branżowego – zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: seminaria.zrk@ibe.edu.pl.
Metoda Bilansu Kompetencji
Metoda Bilansu Kompetencji (MBK) umożliwia rozpoznanie i uporządkowanie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych zdobytych w różnym czasie i miejscu (np. w pracy, na kursach, w szkole). Za pomocą MBK można także określić predyspozycje i zainteresowania danej osoby pod kątem założonego celu. Daje to pełny obraz jej potencjału opartego na doświadczeniu oraz możliwych kierunków dalszego uczenia się.
W rezultacie zastosowania MBK powstaje portfolio, zawierające listę spisanych kompetencji wraz z dowodami na ich posiadanie (np. próbkami pracy, zdjęciami, filmami, referencjami). Pozwala to na przygotowanie planu dalszego rozwoju danej osoby.
Podejście MBK można wykorzystać w pracy z uczniami, ułatwiając im rozpoznanie i uporządkowanie posiadanych przez nich umiejętności i wiedzy, uświadomienie sobie swoich mocnych stron oraz przygotowanie planów dalszych działań
Poznaj Metodę Bilansu Kompetencji
Więcej informacji na temat MBK można uzyskać pisząc na adres: info.walidacja@ibe.edu.pl. Instytut Badań Edukacyjnych organizuje również bezpłatne seminaria informacyjne dotyczące Metody Bilansu Kompetencji – zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem info.walidacja@ibe.edu.pl.
Moje Portfolio
Darmowe narzędzie cyfrowe, które służy do gromadzenia dowodów na posiadanie kompetencji (wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych), a także określania planów rozwoju. Pozwala na przygotowanie e-portfolio oraz CV.
Z Mojego Portfolio każdy może skorzystać samodzielnie, ale narzędzie jest wyposażone w funkcjonalności współpracy z doradcą.
Praca przy wsparciu doradcy pozwala użytkownikowi zobaczyć, jak wiele potrafi, a także zastanowić się, w jaki sposób może przekonać innych o swoich umiejętnościach. W praktyce oznacza to, że użytkownik Mojego Portfolio może w nim umieścić próbki pracy, referencje, dyplomy, itp. (w formie cyfrowej). Może także zaplanować na osi czasu konkretne cele w odniesieniu do tych kompetencji oraz stworzyć swoje CV.
Moje Portfolio można wykorzystać w pracy z uczniami, ułatwiając im uporządkowanie posiadanych przez nich umiejętności i wiedzy oraz przygotowanie elektronicznego portfolio.
poznaj Moje Portfolio
Więcej informacji na temat Mojego Portfolio można uzyskać pisząc pod adres: info.walidacja@ibe.edu.pl. Instytut Badań Edukacyjnych zorganizuje w niedalekiej przyszłości bezpłatne seminaria informacyjne dotyczące Mojego Portfolio – zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem info.walidacja@ibe.edu.pl.
Odznaka+
Odznaka+ to aplikacja umożliwiająca wydawanie, gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie odznak cyfrowych w standardzie Open Badges oraz równoważnych im certyfikatów PDF. Dzięki niej użytkownicy mają możliwość cyfrowego poświadczenia różnego rodzaju umiejętności i osiągnięć. Jest dostępna poprzez przeglądarkę internetową dla wszystkich użytkowników, a także w formie aplikacji mobilnej kierowanej do użytkowników indywidualnych.
Open Badges to innowacyjny, międzynarodowy standard cyfrowego poświadczania w zakresie zweryfikowanych osiągnięć, umiejętności czy kompetencji. Wykorzystuje atrakcyjną formę cyfrowych odznak z zakodowanymi i zabezpieczonymi informacjami, niezbędnymi do identyfikacji tego, za co otrzymano daną odznakę, kto ją otrzymał i przez kogo została wydana. Wszystkie te informacje są przydatne, żeby w indywidualny sposób kształtować swoją ścieżkę na rynku pracy.
W praktyce aplikacja może być przydatna zarówno dla nauczycieli, wychowawców i doradców zawodowych, którzy mogą w niej gromadzić potwierdzenia swoich osiągnięć (przykładem projekt “Szkoła dostępna dla wszystkich”, realizowany przez Instytut Badań Edukacyjnych, w którym do tej pory wydano ponad tysiąc poświadczeń cyfrowych dla nauczycieli i specjalistów za pośrednictwem aplikacji Odznaka+), jak również dla nauczycieli do ich pracy z uczniami (np. wydawanie odznak za osiągnięcia w zajęciach edukacji formalnej i nieformalnej, czego przykładem są szkoły korzystające już z aplikacji i w ten sposób honorujące zaangażowanie uczniów. Dla uczniów jest to świetna okazja do świadomego budowania swojej ścieżki edukacyjnej).
poznaj: https://odznakaplus.ibe.edu.pl/
#FunduszeUE