×

Kwalifikacje sektorowe - dbaj o rozwój

grafika wraz z obrazem dłoni
Freepik

Od 1 stycznia 2024 r. w ogólnopolskim rejestrze kwalifikacji – obok innych kwalifikacji – mogą się pojawiać także kwalifikacje sektorowe. 

Ustawa o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (ZSK) zmieniła się, by przedstawiciele branż i sektorów w prostszy sposób mogli dbać o rozwój oferty ważnych dla siebie kwalifikacji.

Kto może złożyć wniosek o włączenie do ZSK kwalifikacji sektorowej?

Z inicjatywą włączenia kwalifikacji do systemu może wyjść np. sektorowa rada ds. kompetencji lub organizacja o zasięgu ogólnokrajowym, działająca na podstawie odpowiedniej ustawy i prowadząca działalność statutową w obszarze danej branży lub danego sektora.

Kto decyduje o włączeniu kwalifikacji sektorowej do ZSK?

Decyzja o włączeniu danej kwalifikacji do ZSK należy do właściwego ministra.


Gdzie szukać informacji o kwalifikacjach sektorowych?

Informacje o kwalifikacjach sektorowych, o które można się ubiegać, są dostępne w rejestrze kwalifikacji. Ich oferta stale się poszerza. Pierwsze kwalifikacje sektorowe dotyczą sportu i turystyki:

SPORT

Polski Związek Kiteboardingu:

Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Snowboardu:

TURYSTYKA

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK):

Przewodnictwo turystyczne (PRK 4)


 Dlaczego warto ubiegać się o certyfikat kwalifikacji sektorowej?

Certyfikat kwalifikacji sektorowej cieszy się zaufaniem i prestiżem w danej branży. 

Dlatego może zwiększyć szansę na znalezienie wymarzonej pracy lub awans. 

Gdzie można uzyskać kwalifikację sektorową?

Certyfikaty kwalifikacji sektorowych nadają instytucje, które zostały do tego upoważnione przez ministra. Informacje o nich znajdują się w rejestrze, przy opisie danej kwalifikacji, w zakładce o instytucjach certyfikujących i innych podmiotach powiązanych z kwalifikacją.

Ile kosztuje certyfikat kwalifikacji sektorowej?

Informacje o opłatach za walidację (czyli sprawdzenie, czy faktycznie potrafimy podejmować określone działania) są dostępne na stronach internetowych poszczególnych instytucji certyfikujących.

Jaki dokument potwierdza uzyskanie kwalifikacji sektorowej?

Dokumentem potwierdzającym uzyskanie kwalifikacji sektorowej jest certyfikat. Na certyfikacie kwalifikacji sektorowej jest znak graficzny informujący o poziomie Polskiej i Europejskiej Ramy Kwalifikacji.

Jaki poziom PRK może mieć certyfikat kwalifikacji sektorowej?

Do danej kwalifikacji sektorowej minister może przypisać poziom PRK od 1 do 8. Podstawą jego decyzji jest rekomendacja przygotowana przez zespół ekspertów, który szczegółowo analizuje opis całej kwalifikacji, w tym opis wymaganych umiejętności.

W jaki sposób złożyć wniosek o włączenie do ZSK kwalifikacji sektorowej?

Jeśli chcesz złożyć wniosek, zapoznaj się z informacjami dostępnymi na portalu ZSK, w zakładce MATERIAŁY POMOCNICZE. Wśród nich są wskazówki i instrukcje. Warto też zajrzeć do zakładki OGŁOSZENIA/NOWE WNIOSKI. Są w niej publikowane informacje o wszystkich wnioskach, które ministrowie zaczęli już rozpatrywać.

Możesz też napisać do nas: rejestr@ibe.edu.pl

 

#FunduszeUE