11 grudnia 2024 r. Instytut Badań Edukacyjnych i Związek Rzemiosła Polskiego spotkali się, by zacieśnić współpracę.
Ze strony rzemiosła w tej rozmowie brała udział m.in. Agnieszka Harasim dyrektorka Izby Rzemieślniczej Mazowsza, Kurpi i Podlasia. W spotkaniu uczestniczył również Lech Boguta naczelnik wydziału w Ministerstwie Edukacji, który nadzoruje działania związane z systemem kwalifikacji. Było to pierwsze spotkanie przedstawicieli IBE z ZRP po dłuższej przerwie.
Prace nad zwiększeniem liczby kwalifikacji rzemieślniczych w ZSK
Celem spotkania było nawiązanie roboczej współpracy, która zdynamizuje włączanie kwalifikacji nadawanych przez rzemiosło do zintegrowanego systemu. W Polsce kwalifikacje nadawane przez rzemiosło są odrębnym i ważnym segmentem krajowych kwalifikacji. Izby rzemieślnicze nadają zarówno kwalifikacje ze szkolnictwa branżowego jak i te “własne”. Kwalifikacje szkolne, które ustanawia w drodze rozporządzenia Minister Edukacji, są włączone do ZSK. Natomiast kwalifikacje tworzone przez rzemiosło “dla siebie” mogą być włączone do ZSK po przejściu wymaganej przepisami procedury. Dotychczas do ZSK włączono 23 takie kwalifikacje, co stanowi tylko niewielką część ich ogólnej liczby. W tym kontekście rozmawiano o potrzebie zachęcenia do włączenia do ZSK większej liczby kwalifikacji z rzemiosła.
Spotkanie było okazją do zaprezentowania potencjału ogólnopolskiego rejestru kwalifikacji (ZRK) oraz powiązanych z nim narzędzi. Między innymi przedstawiono informacje o elektronicznym systemie raportowania (e-raporty ZRK), o aplikacji wspomagającej opisywanie kwalifikacji (NIWUS), oraz o narzędziu ułatwiającym wyszukiwanie kwalifikacji (Kompas). W czasie spotkania szczegółowo omówiono także kwestie informacji o kwalifikacjach z rzemiosła wpisanych do rejestru (ZRK), w tym konieczność ich aktualizacji, oraz sprawy związane ze sprawozdawczością izb rzemieślniczych. Rozmowa przebiegała w dobrej atmosferze, deklarowano wzajemną pomoc wymianę informacji i otwartość na współpracę. Obu stronom z pewnością ułatwi to wypełnianie ich zadań.