×

Pięć nowych kwalifikacji w ZSK

Pięć kwalifikacji rynkowych zostało włączonych do ZSK: jedna dotyczy zarządzania i administracji, dwie kolejne związane są z branżą elektroniczną, następne dwie dotyczą branży rolniczej.

Realizacja projektów interim management (zarządzanie czasowe)

Osoba posiadająca kwalifikację może samodzielnie realizować działania wewnątrz organizacji, które mają na celu osiągnięcie ustalonych z klientem efektów biznesowych w określonym czasie. Podejmowane działania wykonuje zgodnie z metodyką interim management (zarządzania czasowego), projektując ścieżkę transformacyjną organizacji, metody działania, plan projektu, plan komunikacji oraz plan transferu wiedzy. W trakcie wykonywania działań przestrzega zasad etyki. Osoba posiadająca kwalifikację może podejmować działania w różnego rodzaju organizacjach z sektora prywatnego i publicznego.

Montowanie manualne komponentów i urządzeń elektrycznych, elektronicznych i mechatronicznych

Osoba posiadająca kwalifikację "Montowanie manualne komponentów i urządzeń elektrycznych, elektronicznych i mechatronicznych" podczas montażu komponentów elektrycznych, elektronicznych, mechatronicznych posługuje się dokumentacją zawierającą normy, schematy montażowe, procedury i instrukcje montażowe. Używa sprzętu do wykonania montażu. Zna zasady konserwacji i serwisowania narzędzi potrzebnych do montażu. Przeprowadza samodzielnie kontrolę optyczną gotowych wyrobów.

Montaż i demontaż komponentów typu BGA (BGA – Ball Grid Array)

Osoba posiadająca kwalifikację „Montaż i demontaż komponentów typu BGA (BGA – Ball Grid Array)” posługuje się dokumentacją techniczną w zakresie montażu i demontażu komponentów typu BGA. Charakteryzuje przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania montażu i demontażu komponentów typu BGA. Używa specjalistyczne[1]go sprzętu do lutowania BGA, kontroluje przyrost temperatury w czasie, ustawiając tzw. profile lutowania, oraz kontro[1]luje proces montażu i dokonuje inspekcji wizualnej wymienionego komponentu.

Wdrażanie aplikacji wspomagających działalność rolniczą o profilu roślinnym

Osoba posiadająca kwalifikację w zakresie wdrażania aplikacji wspomagających działalność rolniczą o profilu roślinnym doradza i wskazuje najlepsze dostępne na rynku aplikacje usprawniające uprawę polową. Posiada ogólną wiedzę z zakresu branży rolnej, ze szczególnym uwzględnieniem produkcji roślinnej, a także technologii teleinformatycznych. Potrafi analizować i oceniać potrzeby gospodarstwa i przedsiębiorstwa rolnego o profilu roślinnym w zakresie rozwiązań informatycznych. Opracowuje plan wdrażania aplikacji wspomagających działalność rolniczą o profilu roślinnym, a następnie nadzoruje jego realizację, w tym między innymi szkoli z obsługi użytkowników ww. aplikacji. Osoba z potwierdzoną kwalifikacją może znaleźć zatrudnienie w gospodarstwach i przedsiębiorstwach rolnych, grupach producentów rolnych, spółdzielniach rolniczych oraz firmach technologicznych rozwijających produkty i usługi w oparciu o technologie informatyczne w rolnictwie (np. telemetria, rolnictwo precyzyjne, robotyka, technologii " Internetu Rzeczy").

Doradztwo w zakresie planowania nawożenia mineralnego w gospodarstwie i przedsiębiorstwie rolnym

Osoba posiadająca kwalifikację "Doradztwo w zakresie planowania nawożenia mineralnego w gospodarstwie i przedsiębiorstwie rolnym" dysponuje wiedzą pozwalającą rekomendować zalecenia nawozowe w gospodarstwach i przedsiębiorstwach rolnych oraz w miarę potrzeb ustalać schematy nawożenia. Osoba z kwalifikacją posiada umiejętności prawidłowej analizy sytuacji gospodarstwa i przedsiębiorstwa rolnego z uwzględnieniem zmiennych kluczowych dla nawożenia upraw roślin na gruntach ornych i trwałych użytkach zielonych. Potrafi przygotować m.in. plan nawożenia mineralnego, analizę warunków glebowych i klimatycznych oraz plan wykorzystania potencjału zasobów gospodarstwa i przedsiębiorstwa rolnego z uwzględnieniem wyniku finansowego. Osoba z potwierdzoną kwalifikacją może znaleźć zatrudnienie m.in. w firmach zajmujących się produkcją i obrotem nawozami mineralnymi, w gospodarstwach i przedsiębiorstwach rolnych na stanowiskach związanych z doradztwem nawozowym oraz w stacjach chemiczno-rolniczych.