×

Cyberbezpieczeństwo - ruszyły prace nad SRK

Zbliżenie na dłonie mężczyzny korzystającego z tabletu. Nad tabletem widnieją m.in. symbole znaku sukcesu, dokumentu, odznaki, ustawień, udostępniania.
Freepik

Ruszyły prace nad przygotowaniem SRK dla branży cyberbezpieczeństwa. SRK opracowana przy współudziale IBE. 

Cyberbezpieczeństwo to obecnie jeden z najistotniejszych sektorów zarówno polskiej, jak i światowej gospodarki. Przyspieszona na skutek pandemii rewolucja cyfrowa oraz rosnąca informatyzacja wszystkich dziedzin życia społecznego nie tylko wprowadzają do naszej codzienności kolejne udogodnienia, ale niosą ze sobą też wiele nowych zagrożeń dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Jak pokazują analizy rynku pracy, pozyskiwanie specjalistów od cyberzagrożeń staje się absolutnym priorytetem zarówno dla biznesu, jak i sektora publicznego. Co więcej, biorąc pod uwagę rosnącą liczbę potencjalnych zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni, ich rodzaje oraz metody oddziaływania, za bezpieczeństwo w sieci odpowiadają dziś nie tylko działy IT firm, ale także inni pracownicy. W związku ze zwiększającym się zapotrzebowaniem na kompetencje z branży cyber Instytut Badań Edukacyjnych rozpoczął intensywne prace nad przygotowaniem sektorowej ramy kwalifikacji, w której zostaną opisane i uporządkowane wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne wymagane od pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w sieci. 

Wśród ekspertów merytorycznych, zaangażowanych w opracowanie ramy, znajdują się specjaliści reprezentujący istotne obszary branży, zajmujący się bezpieczeństwem oprogramowania, systemów organizacji, danych osobowych, a także reprezentanci edukacji pozaformalnej oraz szkolnictwa branżowego. Kierownikiem merytorycznym zespołu jest Beata Ostrowska, za zgodność zapisów ramy z ustawą o ZSK odpowiadają eksperci metodyczni IBE. Wstępny projekt ramy zostanie poddany konsultacjom branżowym. Prace nad sektorową ramą kwalifikacji dla cyberbezpieczeństwa potrwają do połowy września 2023 roku.

Dokładne informacje dotyczące Sektorowych Ram Kwalifikacji można znaleźć [TUTAJ].