×

Konferencja "ZeRKnij w przyszłość": część 3

Dwie osoby rozmawiające podczas konferencji
IBE/ Kamila Pawołwska i Robert Ziółkowski podczas swojej części panelu

Narzędzia ZRK – wsparcie w planowaniu przyszłości

Kolejna część konferencji to rozmowy o umiejętnościach z perspektywy obywatela. Mówiliśmy o narzędziach bazujących na danych gromadzonych w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji, wspierających nas wszystkich w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych. O tych narzędziach i aplikacjach opowiedzieli Kamila Pawłowska i Robert Ziółkowski. 

W IBE PIB przy Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji powstały narzędzia, które pomagają różnym użytkownikom w korzystaniu z zasobów rejestru. Które z tych narzędzi warto Twoim zdaniem polecić osobie, która chce znaleźć informacje o różnych kwalifikacjach lub pomóc tym, którzy zastanawiają się nad zmianą pracy, czy wyborem szkoły? 

Zdecydowanie „Kwalifikacje jutra Praktyczny przewodnik po ZRK”. Przewodnik powstał w odpowiedzi na trudności zgłaszane przez użytkowników rejestru. Jego głównym celem jest ułatwienie dostępu do informacji o kwalifikacjach oraz instytucjach, które je nadają. Szczególnie pomocny jest dla doradców zawodowych, zarówno tych pracujących z uczniami szkół podstawowych i ponadpodstawowych, jak i z osobami dorosłymi. Historie trzech koleżanek w module „Planowanie ścieżek rozwoju” pokazują, że ścieżek dojścia do konkretnego zawodu czy stanowiska pracy może być wiele.

A w jaki sposób „Przewodnik po ZRK” ułatwia nawigowanie po zasobach rejestru kwalifikacji?

Przewodnik pokazuje m.in. jak filtrować i porównywać różne kwalifikacje. Pozwala zrozumieć, do czego służy Polska Rama Kwalifikacji i co oznaczają jej poziomy. 

To jak wygląda proces tworzenia tego typu narzędzi?

Nad narzędziami ZRK cały czas pracujemy ręka w rękę z ich użytkownikami. Zbieramy i analizujemy uwagi, jak poszczególne funkcjonalności przybliżyć do ich potrzeb, konsultujemy makiety. Na tej podstawie podejmujemy decyzje o modyfikacjach, czasem o powiązaniu narzędzi ze sobą. Naszym priorytetem jest, żeby nasze narzędzia były intuicyjne, a dane, które prezentujemy – wiarygodne. 

A co o tych narzędziach mówią użytkownicy?

Z ponad pół tysiąca ankiet wynika, że użytkownicy oceniają je wysoko. To potwierdza, że nasze rozwiązania są realnym wsparciem zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak i instytucji. Przykładowe opinie, które do nas trafiają, są następujące: „Przewodnik po ZRK jest pomocny w zaplanowaniu ścieżki rozwoju”, „Jest drogowskazem”. „Kompas szkolnictwa branżowego ułatwia poszukiwanie kwalifikacji wspierających rozwój zawodowy”, „To nowatorska forma dostosowana do obecnych czasów”. „Czatbot ZeteRKa to pomoc doradcy w diagnozie i dopasowaniu kwalifikacji”, „Możliwość wykonania testu predyspozycji zawodowych i dopasowania do wyników konkretnych kwalifikacji”. 

Aktualnie dostępne narzędzia, które powstały przez ZRK, przedstawia nasz najnowszy Narzędziownik. Zerknij:

Animacja Narzędziownika 

  • Zasoby i narzędzia wspierające podejmowanie decyzji edukacyjnych i zawodowych bazujące na danych Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji
    dr Kamila Pawłowska – Instytut Badań Edukacyjnych – Państwowy Instytut Badawczy
    Robert Ziółkowski – Instytut Badań Edukacyjnych – Państwowy Instytut Badawczy
    (pobierz PDF)

Konferencja zorganizowana była przez Instytut Badań Edukacyjnych – Państwowy Instytut Badawczy  w ramach projektu “Prowadzenie i rozwój Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji jako narzędzia wspierającego uczenie się przez całe życie (ZRK3)”, FERS.01.08-IP.05-0003/23.

#Fundusze UE